افزایش همکاری ایران و افغانستان در آب‌های مرزی | اتاق خبر
کد خبر: 374715
تاریخ انتشار: 16 مهر 1395 - 09:42
مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو از افزایش همکاری‌های ایران و افغانستان در آب‌های مرزی خبرداد و گفت: زمینه‌های مشترک همکاری متعددی بین ایران و افغانستان وجود دارد به گونه‌ای که آب می‌تواند تسهیل کننده توسعه همکاری‌ها و عامل ایجاد ا

اتاق خبر: جبار وطن فدا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه رودخانه هیرمند از کوه‌های افغانستان از غرب کابل سرچشمه می‌گیرد وبه سمت ایران
جاری می شود، اظهارکرد: این رودخانه یکی از رودخانه های تغذیه کننده تالاب‌های مشترک و بین‌المللی بین ایران و افغانستان است.

وی آخرین قرارداد و توافق بین ایران و افغانستان را مربوط  به سال ۱۳۵۱ اعلام کرد و افزود: بر اساس این معاهده، توافق شده که حدود ۸۲۰ میلیون متر مکعب آب  در سال از این رودخانه به ایران جریان یابد.

مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو ادامه داد: علاوه بر این در چهارچوب قرارداد و معاهده ۱۳۵۱ هیرمند پیش‌بینی شده که کمیته مشترکی از دو کشور تحت عنوان کمیته مشترک کمیساران تشکیل شود و بنده به عنوان کمیسار آب از طرف ایران و جناب سلطان محمود محمودی به عنوان کمیسار آب هیرمند از طرف افغانستان درحال حاضر این  مسئولیت را داریم.

وطن فدا در خصوص هفدهمین نشست کمیته مشترک کمیساران آب ایران و افغانستان در روزهای ۱۲ الی ۱۴ مهر در تهران، گفت: در این جلسه توافقاتی در خصوص دریافت حق‌ابه‌ ایران و اجرای کامل معاهده توافقات لازم صورت گرفت چرا که اجرای این معاهده مستلزم انجام برخی کارهای مهندسی و توافقات اجرایی است.

وی گفت اولین جلسه کمیساران آب در  سال ۱۳۸۳ برگزار شده و در طی ۱۲ ساله گذشته جلسات خوبی در ایران و افغانستان داشته ایم و تا کنون توانسته‌ایم تاثیرات مطلوبی از این همکاری ها به دست بیاوریم.

مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو با بیان اینکه در خصوص سایر رودخانه‌هایی که از افغانستان به سمت هامون‌ها جریان دارد، اظهار کرد: با توجه به مشکلات زیست‌محیطی هامون‌ها موضوع تعیین حق‌ابه برای احیای محیط زیست هامون‌ها در دستور کار قرار گرفته، به طوری که در سطوح مختلف به مقامات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان منتقل شده و در سطح مقامات عالی دو کشور در دست بررسی و پیگیری است.

وطن فدا در پاسخ به سوال درمورد رودخانه هریرود گفت:برای این رودخانه که از افغانستان سرچشمه می‌گیرد بر اساس قرارداد  ۱۹۲۶ بین ایران و شوروی سابق، و توافقات بعدی ، سد دوستی با همکاری کشور ترکمنستان احداث شده و بهره برداری از آن از سال ۱۳۸۳ آغاز شده، و با توجه به اینکه  در گذشته زمینه همکاری و تنظیم توافقنامه و قراردادی با افغانستان فراهم نبوده لذا از سالهای گذشته پیگیری دیپلماتیک ومکاتبات رسمی با افغانستان برای تنظیم قراردادی در مورد این رودخانه در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در جلسات سالهای اخیر با مقامات عالی جمهوری افغانستان، زمینه‌های همکاری مشترک در حال فراهم شدن است. بر همین اساس امیدواریم جلسات مشترک بین ایران و افغانستان ادامه یابد، چرا که قطعا موضوع آب می تواند موجب افزایش همکاری های این دو کشور دوست همسایه و مسلمان و همزبان باشد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید