ایران با روسیه تفاهم‌نامه نفتی امضا کرد | اتاق خبر
کد خبر: 374983
تاریخ انتشار: 17 مهر 1395 - 13:00
پس از امضای قرارداد محرمانگی با «ژابروژ نفت» و امضای قرارداد فروش نفت با «لوک اویل»، ایران با سومین شرکت روسی در صنایع نفت و گاز تفاهم نامه همکاری امضا کرد.

اتاق خبر: با امضای سومین تفاهم نامه همکاری با یک شرکت نفتی روس، جمع شرکت‌های روسی فعال در صنایع نفت و گاز ایران کامل شد؛ به طوری‌که پس از امضای قرارداد فروش نفت با لوک اویل و امضای قرارداد محرمانگی نفتی با زابروژنفت، سومین تفاهم نامه همکاری با تات نفت روسیه هم امروز امضا شد.

از این رو پس از مذاکرات گسترده ایران با لوک اویل روسیه به منظور توسعه برخی از میادین مشترک نفتی در غرب کشور همچون میدان آذر و حتی امضای قرارداد محرمانگی مطالعه ٢ میدان نفتی منصوری و آب تیمور با لوک اویلی‌ها، شرکت ملی نفت ایران با «تات نفت» روسیه هم تفاهم نامه توسعه میادین نفتی امضا کرد.

بر این اساس صبح امروز علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و «نیل اولفاتویچ» مدیرعامل شرکت تات‌نفت روسیه تفاهم نامه MOU مطالعات توسعه میدان دهلران را امضا کردند.

این تفاهم نامه که نخستین قرارداد میان شرکت ملی نفت ایران و این شرکت روسی است، با تاکید بر افزایش ضریب بازیافت میدان نفتی دهلران به امضا رسیده است.

شرکت ملی نفت ایران و تات نفت روسیه درحالی امروز بر سر اجرای پروژه افزایش ضریب بازیافت میدان نفتی دهلران به توافق رسیده‌اند که حدود هشت سال قبل مذاکراتی با شرکت «تات» نفت روسیه و بنیاد به منظور توسعه لایه بنگستان میدان نفتی چشمه خوش انجام شده بود.

شرکت تات نفت یکی از ۱۰ شرکت بزرگ نفتی روسیه که بخش عمده عملیات خود را در جمهوری تاتارستان در منطقه ولگای روسیه و مناطق همجوار متمرکز کرده است، بیشتر در بخش حفاری و بهره برداری منابع نفتی فعالیت می‌کند.

این شرکت روس که تا پیش از تحریم‌های غیر قانونی با جمهوری اسلامی ایران در عرصه نفتی همکاری می‌کرد، پس از ایجاد محدودیت‌ها به حضور خود در صنایع نفت و گاز ایران پایان داد.

میدان نفتی دهلران یکی از میادین نفتی ایران است که در ۲۲ کیلومتری جنوب غربی دهلران در استان ایلام و در حوزه عملیاتی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران قرار دارد.

از سوی دیگر اخیرا شرکت ملی نفت ایران با شرکت زابروژنفت روسیه هم یک قرارداد محرمانگی برای توسعه یک میدان نفتی در دوران پسابرجام امضا کرده است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید