مبادلات دلاری بانک‌های خارجی با ایران آزاد شد | اتاق خبر
کد خبر: 375085
تاریخ انتشار: 18 مهر 1395 - 09:07
ایالات‌متحده اعلام کرد که اقدامات جدیدی را در پیش‌گرفته است که تحریم‌ها علیه ایران را بیشتر از بین برده و کار شرکت‌های خارجی برای تجارت با ایران را آسان‌تر می‌سازد.

اتاق خبر: وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده آمریکا، راهنمای جدیدی را روز جمعه منتشر کرده است که به تجار اجازه می‌دهد مراودات مالی خود را با دلار و از طریق مؤسسات بانکی فراساحلی (که در آن بانک موردنظر در مکانی خارج از محل سکونت سپرده‌هایش مستقر می‌شود) انجام دهند اما به شرطی که وارد نظام مالی ایالات‌متحده نشوند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، همچنین محدودیت در معاملات خارجی با شرکت‌های ایرانی که ممکن است توسط افراد در معرض تحریم‌های ایالات‌متحده باشند را نیز حذف کرد. وزارت خزانه‌داری، این افراد را «اتباع خاص تعیین‌شده» و یا SDNs نامیده بود.

بر اساس این گزارش، ایران و گروه کشورهای ۱+۵ در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ به اجرای توافق هسته‌ای و یا برنامه جامع اقدام مشترک رسیدند که راه برای برداشته‌شدن تعدادی از تحریم‌ها علیه ایران را باز کرد.

به گزارش فاکس نیوز، با وجود توافق هسته‌ای که باعث لغو تحریم‌های ایران شده بود، ایالات‌متحده برخی تحریم‌ها علیه ایران و برخی از شرکت‌های خصوصی و دولتی ایران را حفظ کرده بود. این افراد که با عنوان اتباع خاص تعیین‌شده، معرفی‌ شده بودند، عمدتاً افراد مرتبط با برنامه‌های موشک بالستیک ایران، مسائل حقوق بشری و حمایت از گروه‌های نظامی خاص بوده‌اند که در ایالات‌متحده در لیست گروه‌های تروریستی قرار دارند.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است که معاملات خارجی با سازمان‌های تحریم‌نشده ایرانی که توسط بخشی و یا همه ایرانیان ذکر شده در لیست تحریم‌ها یا SDN هستند، «لزوماً با تحریم‌های آمریکا همراه نخواهد شد».

این گام وزارت خزانه‌داری آمریکا که جمعه بعدازظهر برداشته شد، به دلیل انتقادهای مکرر ایران در مورد برداشته نشدن تحریم‌ها بوده است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید