ثبت اطلاعات یک میلیون و 400 هزار معلول در کشور | اتاق خبر
کد خبر: 376209
تاریخ انتشار: 27 مهر 1395 - 11:16
مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی گفت: اطلاعات یک میلیون و 400هزار معلول در بانک اطلاعاتی این سازمان ثبت شده و همه آنها از خدمات مستمر یا غیرمستمر بهره مند هستند.

اتاق خبر:کیوان دواتگران روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در یزد با بیان اینکه این آمار همه معلولان جامعه نیست و برخی از آنها برای دریافت خدمات به این سازمان مراجعه نکردند افزود: بالاترین نرخ معلولان در بخش جسمی، حرکتی است که افزون بر 40 درصد آمار ثبت شده را به خود اختصاص داده اند و پس از آن معلولان ذهنی، اعصاب روان و حسی هستند.
وی توانمندسازی معلولان در راستای استقلال آنان را از جمله اهداف سازمان بهزیستی بیان کرد و گفت: 10 تا 15 درصد اعتبارات حوزه توان بخشی به برنامه های توانمندسازی معلولان تخصیص می یابد.
وی تصریح کرد: در حوزه توانمندسازی معلولان و جامعه هدف بهزیستی ارتقای سلامت، افزایش آگاهی، آموزش و افزایش کمک به معیشت، شغل و مسائل اجتماعی و مشارکت اجتماعی و خودکفایی اقتصادی مورد تاکید است.
این مسئول با اشاره به اجرای برنامه توانبخشی مبنتی بر جامعه طی 2 دهه گذشته در کشور گفت: این طرح یکی از طرحهای موفق و از افتخارات نظام جمهوری است که در مناطق روستایی و حاشیه شهرها اجرا می شود.
مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی خاطر نشان کرد : در طرح یاد شده معلولان روستاها توسط مددکاران بهزیستی شناسایی می شوند و پس از بررسی های کارشناسی توسط مددکاران بهزیستی از طریق خانواده و جامعه مورد آموزش قرار می گیرند.
داوتگران اظهار کرد: خدمات 6 گانه طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه شامل غربالگری، آموزش در خانواده، آموزش خارج از خانواده، اعطای وسایل کمک توانبخشی، اشتغال و مناسب سازی محیط زندگی است.
مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی اضافه کرد: 19 هزار نفر از کل معلولان زیر پوشش بهزیستی، حق پرستاری دریافت می کنند.

ایرنا

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید