«ددپول»، ابرقهرمان جدید و آوانگارد سینمای جهان! | اتاق خبر
کد خبر: 376249
تاریخ انتشار: 27 مهر 1395 - 15:19
«ددپـول» دومین فیلم پرفروش سینماهای امریکا در حال حاضر و پرفروش ترین فیلم ماه فوریه سال ۲۰۱۶ محصول کمپانی معروف مارول است که در ساخت آثار ابرقهرمانی با جلوه های ویژه عظیم تبحر دارد.

به گزارش اتاق خبر، مهمترین ویژگی و وجه تمایز ددپول با دیگر آثار ابرقهرمانی ساخته شده توسط مارول و حتی دیگر کمپانی ها مانند دی سی، نوع پرداخت قصه و شخصیت و ساختار شکنی در روایت سینمایی اش است؛ چنانچه شاهدش هستیم ددپول به هجو خود و بسیاری از قواعد این ژانر و حتی سینما می پردازد و برای اینکار هم بسیار به خود می بالد .

ددپول قصه مردی است که بواسطه بیماری سرطان تن به آزمایش های تجربی گروهی ناشناس میدهد که سرانجام زیبایی صورتش را بطورکامل از دست می دهد و در عوض نیرویی ماورایی برای ترمیم اعضای بدن خود در مقابل شکستگی ، قطع شدگی و خونریزی و دیگر آسیب ها پیدا میکند و این عارضه سخت یعنی از دست دادن صورت زیبایش او را برآن میدارد تا به انتقام از پزشکش که با آگاهی دست به این اقدام زده بپردازد.

یکی از مهمترین ویژگی های سینمای صنعتی و سرگرمی ساز امریکا و هالیوود نشینان، برنامه ریزی استراتژیک و دقیق برای مخاطبان وسیع در تمام امریکا و در سطح جهان است . به عبارتی دیگر اتاق فکر هالیوود هر ساله با برنامه ریزی دقیق و گسترده و بودجه های عظیم و هدفمند مجموعه متنوع و گوناگونی از فیلم ها با ژانرها و گونه های مختلف که مخصوص تماشاگران با سلایق و علایق مختلف است را بطور وسیع تولید می کند. در این پکیج انواع و اقسام ژانرها با گرایش های مختلف از جمله کمدی، ملورام، بلاک باستر، سیاسی و فیلم های مستقل و ابرقهرمانی تولید می شود. بنابراین مخاطب امریکایی می داند که در چه تاریخ و چه سینماهایی می تواند فیلم مورد نظر که با سلیقه خود و خانواده اش تطبیق دارد انتخاب و تماشا کند. از این رو هر یک از کمپانی ها و تهیه کننده ها با برنامه ریزی دقیق و گسترده ای که دارند به بهترین و کامل ترین شکل پروژه فیلمسازی خود را پیش می برند و شکست تجاری به آن نحو که در جاهای دیگر دنیا مرسوم است، برای آنها اتفاق نمی افتد، چراکه از قبل مخاطب و میزانشان تخمین زده و زمان و شرایط اکران و سینماها هم تعیین شده و دیگر چیزی برای نگرانی برای فروش و تبلیغات وجو ندارد. از این روست که فیلم های هر دسته را باید با مخاطبان همان دسته مورد ارزیابی و مقیاس قرار داد و تحلیلش کرد. برای مثال، مخاطبان فیلم های ابرقهرمانی مانند ددپول هرگز با مخاطبان فیلم های هنری، قابل جمع شدن و متحد شدن آرا و سلایق نیستند، ولی هرچه باشد هر فیلم در ژانر تعریف شده خودش دارای استانداردهای لازم است که البته میتواند به شاهکار نزدیک شود یا در همان حد متوسط خود باقی بماند.

به عنوان فردی که اصولا علاقه ای به سینمای عامه پسند امریکا و بیگ پروداکشن های ابرقهرمانی ندارم، از دیدن فیلم ددپول ناراضی نبودم؛ هرچند سلیقه مورد علاقه و پسندم نبود، ولی ددپول سعی کرده در ایجاد ضرب آهنگ و ریتم سینمایی و تعلیق و کشمکش های روایی موفق و ساختارشکن برخورد کند، چنانکه پس از گذشت حدود نیم ساعت و دوام آوردن لحظات مبتذل و سطحی فیلم داستان فیلم آنقدر مهم میشود که بتوان تا آخر فیلم را دنبال کرد و از تماشای لحظات اکشن و بذله گویی های قهرمان داستان و هجو و برهم زدن ساختارهای اخلاقی و هنری این ژانر لذت برد و در بدترین حالت از تماشای یکبار دیدن فیلم پشیمان نشد.

ددپول که فیلمی فانتزی و علمی تخیلی تعریف شده است، هیچ دلیلی برای رفتارها و کنش ها و واکنش هایش در نظر نمی گیرد و همانطور که در خود فیلم اشاره شد بمانند فیلم های هندی قهرمان داستان بارها و بارها رفتار و حرکاتی انجام میدهد که اصلا در دنیای واقعی معنایی ندارد. به همین خاطر است که تماشایش برای مخاطبانی که علاقه ای به فیلم های علمی- تخیلی ندارند و سینما را با واقعیت ها و تلخی ها و شباهتش به زندگی واقعی دیده و تماشاکرده اند، اصلا توصیه و پیشنهاد نمی شود. در عوض تماشاگر پاپ کورن خوری که به سینما می آید تا  ۲ ساعت بخندد و یا بترسد یا صحنه های جذاب و اکشن تماشا کند و آخرش هم با پایانی احساسی و خوش از سالن خارج شود، ددپول انتخاب درستی است، زیراکه کلیشه های رایج در دیگر فیلم های ابرقهرمانی مانند بتمن ها، سوپرمن ها، مرد عنکبوتی ها، مردمورچه ای و همین فیلم کاپیتان امریکا که همزمان با ددپول روی پرده است را به کلی یا بصورت عمده ای شکسته و در این زمینه آوانگارد است.

ددپول با حدود ۶۰ میلیون بودجه ساخت تا به حال ۷۸۰ میلیون یعنی بیش از ده برابر فروش کرده و امیدوار است رکورد پرفروش ترین فیلم ۲۰۱۶ را ازدست ندهد، هرچند رقبای سختی چون کاپتان امریکا و زوتوپیا و کتاب جنگل دو انیمیشن جذاب و دیدنی کپانی دیزنی را پیش روی خود می بیند، ولی تیم میلر کارگردان فیلم، پیش تولید ددپول ۲ را هم شروع کرده و امیدوار است استقبال و فروش ددپول ۱ مخاطبان فیلم های ابرقهرمانی را با سوپرهیرویی جدید و آوانگارد در دنیای سینما آشنا و علاقه مند کند.

 

بانی فیلم 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید