عربستان لجوجانه حاضر نیست نقش ایران در منطقه را به رسمیت بشناسد | اتاق خبر
کد خبر: 376590
تاریخ انتشار: 28 مهر 1395 - 23:42
بعیدی‌نژاد:
سفیر کشورمان در لندن ریشه بسیاری از بدبینی ها و اشتباهات پی در پی سیاست خارجی عربستان را در این امر نهفته دانست که آنها حاضر نیستند واقعیتهای ژئوپلتیک منطقه و نقش تاریخی ایران را به رسمیت بشناسند.

اتاق خبر: حمید بعیدی‌نژاد در کانال تلگرام خود با اشاره به  جلسه ای که روز گذشته در پارلمان انگلیس در خصوص "روابط جمهوری اسلامی ایران و عربستان" با حضور نمایندگان مجلس و برخی از محققین برگزار شد، نوشت:

ما در این جلسه با اشاره به سیاست‌های خصمانه عربستان علیه ایران به ویژه در طول سال‌های جاری از جمله در جریان حج و بروز فاجعه منا، تاکید کردیم که ریشه بسیاری از بدبینی ها و اشتباهات پی در پی سیاست خارجی عربستان در این امر نهفته است که آنها لجوجانه حاضر نیستند واقعیتهای ژئوپلتیک منطقه و نقش تاریخی ایران در منطقه را به رسمیت بشناسند و بر عکس همه کشورهای متحد خود را در برابر دو راهی انتخاب میان کار با سعودی و یا همکاری با ایران قرارداده اند. در صورتی که سعودی‌ها حاضر به پذیرش واقعیت مسلم موجود و پذیرش نقش منطقه ای ایران شوند، نه تنها تنش های موجود بین دو کشور قابل رفع هستند بلکه ظرفیتهای سیاسی دو کشور برای همکاری می‌تواند بیش از پیش به ارتقاء صلح و امنیت در منطقه کمک کند.
برخی از اعضا در این جلسه اظهار کردند وقت آن رسیده است که در منطقه خلیج فارس ترتیبات جدید امنیت منطقه ای با حضور تمامی کشورهای منطقه شامل شش کشور حوزه جنوبی خلیج فارس و ایران و عراق تشکیل شود. برای همه جالب بود که ما اعلام کردیم  این پیشنهاد را ایران حدود بیست سال پیش بعد از جنگ دوم خلیج فارس و برای جلوگیری از درگیری جدید در منطقه پیشنهاد کرده است.
منبع: ایسنا
95103
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید