رویارویی استورم با اپوکالیپس | اتاق خبر
کد خبر: 376666
تاریخ انتشار: 29 مهر 1395 - 10:12
در میان فیلم های کمیک استریپی دهه های اخیر «مردان ایکس» از چند جهت از بقیه تمیز داده می شود و عمده ترین آن اجتماع کاراکترهای متعدد در آن است که شاید وولورین با بازی هیو جکسون استرالیایی بارزترین آنها باشد.

به گزارش اتاق خبر، البته فیلم هایی مثل «اونجرز» (انتقامجویان) هم مجموعه ای از قهرمانان کمیک بوکی بوده است ولی فرق آن با مردان ایکس این است که در ایکس همه چیز بر طبق قصه های کمیک بوکی است که سال ها به چاپ می رسیده حال آنکه اونجرز زاده خیال شرکت های انتشاراتی کمیک بوک ها است که چند کاراکتر معروف را کنار یکدیگر کاشته اند و برای آنها مسوولیت های مشترک و ماموریت های یکسان طراحی کرده اند و چیزی از این دست و ترکیبی از این قبیل در کمیک بوک ها وجود ندارد و وارد کردن کاراکترهای ثانوی و ثالث و جنبی و به ویژه آیرون من به دنیای «کاپیتان آمه ریکا» نیز محصول چنین فرآیندی است و از اصل داستان های کمیک استریپی نشات نگرفته و تجلی سینمایی آنها نیست.

 

یک دلیل روشن

کاراکتر اورورو مونرو که او را با اسم مخفف و آرتیستی تر استورم (توفان) صدا می زنند، از شخصیت های اصلی سری فیلم های ۸ گانه «مردان ایکس» است که استقبال بزرگ مردمی از آن طی ۱۶ سال عرضه آنها دلیل روشن رویکرد مجدد الکساندرا شیپ به ایفای مجدد رل استورم برای فیلم های تازه ای از این مجموعه است. شیپ البته سابقه بازی در فیلم قدری سنگین تر و اجتماعی «مستقیماً از درون کامپتون» را هم دارد ولی این اشتیاق ظاهر شدن در جدیدترین ورسیون مردان ایکس با نام جنبی «رستاخیز» است که وی را به آینده اش در صنعت سینما، لااقل از نقطه نظرهای اقتصادی امیدوار نگه داشته است. «رستاخیز» که نه لزوماً ادامه ای مستقیم بر مردان ایکس و یا پیش درآمدی بر آن است، استورم را در شرایطی به تصویر می کشد که به عنوان یک کودک رشد کرده در زاغه های نایروبی پایتخت کنیا کارش به شهر قدری با امکانات تر قاهره کشیده شده ولی چه سود که آنجا در دام اپوکالیپس پر فریب (با بازی اسکار ایزاک) می افتد و در یک چشم به هم زدن در می یابد که کارش بسیار سخت تر از کار استورم در سه فیلم اولیه مردان ایکس است که ایفای رل او با هالی بری معروف تر از وی بود. الکساندرا شیپ در مصاحبه پیش رو توضیح می دهد که چرا کارش برای فرو رفتن در قالب استورم سخت و جلب نظر مخاطبان سخت تر بوده است.

 

***

 

|چطور و با کدام پشتوانه ها وارد این فرانچیز بسیار پولساز اما پر دردسر شدید؟

– مراحل آزمایشی ما برای این فیلم تقریباً همانی بود که برای هر فیلم دیگری هم هست و حتی نگفتند که این برای نقش استورم است. ما فقط می دانستیم برایان سینگر در مقام کارگردان، یک نسخه تازه مردان ایکس را در دست گرفته است و با اینکه حس ها و پیش بینی هایی داشتم اما در سینما هیچ چیز قطعی نیست و فقط افسون برخی فیلم ها است که بازیگران را به سمت و سوی خود می کشاند.

|در این فیلم مکان و جایگاه استورم بسیار متفاوت با چیزی است که در فیلم های قبلی دیده ایم. شما این تفاوت کاراکتر را چطور انجام دادید؟

– در این قصه قرار گرفتن استورم کنار کاراکتر موسوم به اپوکالیپس یک الزام است و انگار او توسط این کاراکتر هیپنوتیزم شده است. من کوشیدم لیدر بودن و کاراکتر پیشرو او را حفظ کنم زیرا بر طبق قصه ها وی ذاتاً یک فرمانده قوی است و حتی موقعی که یک گروه کوچک از خلافکاران را در خیابان های شهر نایروبی هدایت می کرد، این خصلت در او نمونه و آشکار بود. آنگاه اپوکالیپس ظاهر می شود و به وی این الزام را گوشزد می کند که باید پیرو باشد و وی نیز در مقام جبران خواسته های استورم را در فهرست کارهایش قرار می دهد. استورم از زمان کودکی روی پای خودش ایستاده و ظهور یک فرمانده پدر گونه ولی با خشونت های افراطی برای او تجربه ای تازه است. اپوکالیپس به واقع پدرخوانده ای وحشت آفرین است.

|برایان سینگر گفته است که از دید او استورم نماد نسل جوان در میان برخی میانسالان توانای مردان ایکس است. آیا این برآورد صحیحی است؟

– سینگر به من تاکید کرد در نوع بازی ام بیش از هر چیز قدرت و کارایی ذاتی استورم را جلوه گر شوم. او تاکید کرد که ما حق انتخاب زیادی در این راه نداریم و باید نشان بدهیم که چگونه و چرا اورورو مونرو تبدیل به استورم شد و سبب های این تغییر ماهیت چه بوده است. این چیزی بود که هواداران کاراکتر استورم نیز از آن استقبال کردند زیرا مراحل شکل گیری تدریجی قدرت او را نشان می دهد و همین مسئله نیز کار مرا سخت تر می کرد.

|آیا این فیلم تاکیدی تازه بر نهاد خانواده و لزوم حفظ آن بر اساس تاکید بر همسو شدن استورم با امثال اپوکالیپس و گروه موسوم به سوارکاران نیست؟

– من درباره این مسئله با اسکار ایزاک که ایفا کننده رل استورم است، صحبت های زیادی داشتم و فکر می کنم با کمک های فکری او به اجرای بهتری از نقش رسیدم. در نهایت ترسیم ارتباط های او با اپوکالیپس و نظایر او نشان می دهد که یک زندگی جمعی تنها چیزی است که استورم و سایر اعضای گروه مردان ایکس را به ساحل نجات می رساند. در این فیلم تاکید می شود که بین استورم و اپوکالیپس یک ارتباط کاری قوی برقرار شده است و آنها می توانند آن را یک رابطه خانوادگی نیز بنامند. شاید اپوکالیپس یک راهنمای بیش از حد خشن باشد اما استورم به این نتیجه می رسد که داشتن او بهتر از نداشتن اش است.

|این یک فیلم سرشار از تحرک و برخوردهای فیزیکی هم هست و اسپشیال افکت و ادوات پیشرفته فنی سهمی مهم در شکل گیری آن دارند. برای نشان دادن جولان استورم در این زمینه ها به کدام روش ها روی آوردید؟

– وجه فیزیکی و سرعت در اجرای حرکات فقط بخشی از مشکلات من بود و معضل بزرگ تر کنار آمدن با تمامی اجزای داستان و رعایت خصوصیات ذکر شده در سناریو و گویش با لهجه کنیایی بود، فقط از این طریق می شد بگوییم که استورم کجا ایستاده و چه کرده است. البته من کوشیدم با دیدن نسخه های قبلی مردان ایکس از روش های بازی هالی بری در این نقش نیز درس های لازم را بگیرم.

بانی فیلم  

نظرات
ADS
ADS
پربازدید