دستاورد سینمای ایران از جشنواره تورنتو | اتاق خبر
کد خبر: 376733
تاریخ انتشار: 29 مهر 1395 - 19:16
فیلم‌های «لانتوری» و «خشم و هیاهو» بطور مشترک بهترین فیلم مردمی و محبوب دومین جشنواره‌ی سینه ایران در تورنتو شدند.

به گزارش اتاق خبر، گزارش برگزارکنندگان دومین دوره از جشنواره درباره‌ی روند برگزاری این جشنواره اینگونه بوده است:«جشنواره سینه‌ایران که سال گذشته با تلاشی فشرده و دو ماهه در تورنتو برگزار شده بود، امسال با برنامه‌ریزی دقیق‌تر و مفصل‌تر و کیفیت بالاتری در همه زمینه‌ها از چهاردهم تا شانزدهم اکتبر (23 تا 25 مهر ماه) در سالن تیف لایت‌باکس برگزار شد.

 • 11 فیلم ایرانی طی این سه روز به نمایش درآمدند که همگی در دو سال اخیر ساخته شده‌اند. بعضی از این فیلم‌ها هنوز در ایران به نمایش درنیامده‌اند و در یک مورد (پولاریس)، اولین اکران جهانی‌شان را تجربه کردند. جشنواره امسال مهمانانی هم داشت: فرهاد اصلانی، بهرام رادان و گوهر خیراندیش به ترتیب با فیلم‌های «دختر»، «پولاریس» و «نیمه‌شب اتفاق افتاد» در جشنواره حضور داشتند. سودابه مرادیان کارگردان «پولاریس» و امیر پروین‌حسینی تهیه‌کننده «زاپاس» از دیگر مهمانان جشنواره بودند.
  فیلم افتتاحیه، «خشم و هیاهو» ساخته هومن سیدی بود. پیش از شروع فیلم سه بازیگر مهمان روی سن رفتند و هرکدام جمله‌های کوتاهی بر زبان آوردند. بعد از «خشم و هیاهو»، فیلم «زاپاس» پخش شد که در انتها، امیر سلطانی، مجری برنامه گفتگویی با پروین‌حسینی تهیه‌کننده فیلم انجام داد. تمامی میزگردها و برنامه‌های جانبی به زبان فارسی و با ترجمه همزمان صورت می‌گرفت.
   شنبه دو برنامه فرش قرمز برای فیلم‌های «پولاریس» و «نیمه‌شب اتفاق افتاد» برگزار شد که در کنار مهمانان رسمی جشنواره، چند هنرمند ایرانی ساکن تورنتو، مثل لوون هفتوان و سعید آرمند حضور داشتند. مطبوعات و رسانه‌های ایرانی خارج کشور با هنرمندان به گفتگو پرداختند و علاقمندان نیز با آن‌ها عکس‌های یادگاری گرفتند.
  نکته قابل‌ ذکر؛ توجه رسانه‌های خارجی به پوشش خبر جشنواره سینه‌ایران بود. روزنامه «گلوب اند میل» که از روزنامه‌های ملی کاناداست یک روز مانده به جشنواره در مقاله‌ای به معرفی جشنواره پرداخت. همین‌طور هفته‌نامه «ناو» با جزییات اخبار جشنواره را پوشش داد. سایت مشهور «بلاگ-تو» که رویدادهای تورنتو را دنبال می‌کند نیز به سینه‌ایران پرداخته بود. این پوشش خبری منجر به حضور تعداد قابل‌توجهی مخاطب غیرایرانی در جشنواره امسال شد، هرچند سینه‌ایران هنوز هم می‌تواند از پتانسیل حضور غیرفارسی‌زبانان بهره بیشتر ببرد.
   به جز دو فیلمی که فرش قرمز داشتند، فیلم‌های «خشکسالی و دروغ» و «لانتوری» نیز روز شنبه به نمایش درآمدند. گفتنی است که بلیت‌های فیلم «لانتوری» خیلی زودتر از سایر فیلم‌ها به اتمام رسید و برگزارکنندگان دو اکران فوق‌العاده برای این فیلم در دانشگاه تورنتو برگزار کردند. بعد از فیلم «خشکسالی و دروغ» میزگرد کوتاهی میان لوون هفتوان، دکتر خاطره شیبانی و گوهر خیراندیش در مورد اقتباس سینمایی در ایران و رابطه تئاتر و سینما برگزار شد. فیلم «نیمه‌شب اتفاق افتاد» که از جمله فیلم‌هایی بود که بلیتی برایش نمانده بود،با مصاحبه حسین معززی‌نیا با گوهر خیراندیش به پایان رسید.
  روز یکشنبه، شلوغ‌ترین روز جشنواره از لحاظ تعداد نمایش فیلم بود. پنج فیلم «پارادایس»، «متولد 65»، «دختر»، «هاری» و «وارونگی» از ساعت 12 ظهر تا نزدیک نیمه‌شب به نمایش درآمدند.
  از این میان، فیلم «دختر» با حضور بازیگر اصلی‌اش، فرهاد اصلانی دیده شد. ویزای اصلانی چند روز مانده به شروع جشنواره صادر شد و به محض اعلام قطعی حضورش، سرعت فروش بلیت‌های «دختر» رو به رشد گذاشت، طوری که تا یکشنبه دیگر بلیتی نمانده بود. مسوولان برای این فیلم نیز اکران فوق‌العاده‌ای بعد از جشنواره در نظر گرفتند.
  بعد از فیلم «هاری» پرسش و پاسخی با حسین معززی‌نیا درباره استفاده از عناصر ژانر نوآر در این فیلم و اصولا شانس موفقیت چنین ژانری در بستر سینمای ایران بررسی شد.
  تیم برنامه‌ریزی جشنواره سینه‌ایران به کرات در مصاحبه‌های مختلف تاکید کردند که در انتخاب فیلم‌ها معیارهای متعددی را در نظر داشته‌اند، از جمله این‌که تلاش بر این بوده که مجموعه‌ای از فیلم‌های مشهور در کنار آثار کارگردانان مستعد و جوان‌تر تهیه شود.در عین حال سعی داشته‌اند که از سینمای ژانر در ایران حمایت شود تا تصویر سینمای جشنواره‌ای مرسومی که از ایران ارایه می‌شود شکسته شود. 
  از دیگر تفاوت‌های امسال جشنواره با سال قبل، انتخاب بهترین فیلم مردمی بود. بعد از شمارش حدود 1400 برگ رای، فیلم‌های «خشم و هیاهو» و «لانتوری» به‌طور مشترک به‌عنوان محبوب‌ترین فیلم انتخاب شدند. امسال به‌طور میانگین حدود هشتاد درصد سالن‌ها پر بودند که پیشرفت ملموسی نسبت به پارسال محسوب می‌شود.جشنواره سینه‌ایران دو ساله شد.
   
   

   

  ایسنا 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید