عقب‌نشینی طلا در بازار جهانی | اتاق خبر
کد خبر: 377440
تاریخ انتشار: 3 آبان 1395 - 12:07
طلای جهانی در نخستین روز معاملات هفته جاری در بحبوحه ابهام نسبت به زمان افزایش نرخهای بهره آمریکا، به دلیل صعود ارزش دلار که قیمت این فلز ارزشمند را تحت فشار قرار داد، اندکی کاهش پیدا کرد.

اتاق خبر: هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور حدود ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۲۶۳.۴۵ دلار رسید.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر حدود ۰.۳ درصد اُفت کرد و در ۱۲۶۴.۴۰ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز جمعه ۲۰ سنت افزایش یافت و در ۱۲۶۷.۷۰ دلار بسته شد و برای کل هفته حدود یک درصد رشد نشان داد.

مارک تو، مدیر تحقیقات در گروه مالی وینگ فانگ هنگ کنگ به رویترز گفت: با توجه به ریسکی که رو به افزایش است، بیشتر سرمایه گذاران بخشی از دارایی خود را نقد می کنند تا در وضعیت مطمئن‌تری قرار بگیرند. وی در ادامه افزود: در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، قیمت طلا حدود ۱۲۵۰ تا۱۲۷۰ دلار در هر اونس خواهد بود و این فلز توان چندانی برای افزایش به قیمت بالاتر ندارد.

سرمایه گذاران و معامله گران برای داشتن نشانه‌هایی از زمان احتمالی افزایش نرخهای بهره، در هفته جاری آمار تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه سوم و سخنرانیهای مقامات بانک مرکزی آمریکا را به دقت دنبال می کنند.

آمار کمیسیون معاملات آتی آمریکا در روز جمعه نشان داد مدیران سرمایه و صندوقهای سرمایه گذاری، قراردادهای خرید طلا در بازار کامکس نیویورک را در هفته منتهی به ۱۸ اکتبر برای سومین هفته متوالی کاهش داده اند.

جان ویلیامز، رییس بانک فدرال سانفرانسیسکو روز جمعه درخواستش برای افزایش سریعتر نرخهای بهره را تکرار کرد و به خبرنگاران گفت: امسال زمان خوبی برای افزایش نرخهای بهره است که وی ماه گذشته خواهان افزایش آنها بود.

طلا به افزایش نرخهای بهره آمریکا فوق العاده حساس است زیرا بالا رفتن نرخها، هزینه نگهداری طلا را که دارایی بدون بازده است، افزایش می دهد و در مقابل، از ارزش دلار حمایت می کند.

این فلز ارزشمند روی تردیدها و ابهامات موج سواری می کند و به دلیل ابهامات سیاسی و اقتصادی کنونی، بعضی از تحلیلگران پیش بینی می کنند طلا تا پایان امسال به حدود ۱۳۰۰ دلار صعود کند. واکنش طلا پس از سومین و آخرین مناظره انتخاباتی میان هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات و دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواه نسبتا کمتر بود. به گفته تحلیلگران، پیروزی هیلاری کلینتون در این مناظرات و چشم انداز افزایش نرخهای بهره آمریکا در دسامبر برای طلا منفی محسوب می شود. در مقابل، در صورت وجود نشانه‌هایی که پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری را نشان دهد، طلا شاهد حرکت بزرگی خواهد بود. جامعه مالی جهانی آماده نیست ترامپ را به عنوان رییس جمهمور آمریکا بپذیرد و پیروزی وی درخشش طلا به عنوان دارایی امن را مجددا تقویت خواهد کرد.

شاخص دلار آمریکا در معاملات روز دوشنبه حدود ۰.۱ درصد رشد کرد و در ۹۸.۷۷ واحد ایستاد. قوی‌تر شدن دلار عامل منفی برای قیمت طلاست زیرا طلا را که به این ارز معامله می شود برای خریداران دارنده ارزهای دیگر گران‌تر می کند.

در میان سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری تغییر چندانی نداشت و در ۱۷.۴۸ ایستاد. هر اونس پلاتین با ۰.۶ درصد افزایش، به ۹۳۴.۹۵ دلار رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد افزایش، ۶۲۷.۹۰ دلار معامله شد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید