بررسی لایحه مدیریت یکپارچه در کمیسیون دولت | اتاق خبر
کد خبر: 377868
تاریخ انتشار: 5 آبان 1395 - 11:52
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: لایحه‌ای تحت عنوان لایحه مدیریت شهری یکپارچه مدتی پیش از طرف وزارتخانه به کمیسیون دولت راه پیدا کرده و در حال بررسی است.

اتاق خبر: مهرداد تقی‌زاده بهجتی در حاشیه همایش تخصصی شهرسازی ریل پایه که در دانشگاه زنجان برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: علت این است که گاه اقدامی بدون هماهنگی با دیگر نهادها در یک شهر انجام می‌شود که جز هدر رفت منابع را در پی ندارد. در اینجا اشکال درست است، اما راه‌حل صحیح نیست؛ چرا که راه‌حل چنین مشکلاتی ایجاد تونل مشترک تاسیسات شهری است که در تمام کشورهای پیشرفته این کار انجام شده است که از این تونل تمام تاسیسات شهری عبور می‌کنند و این تونل بزرگ بوده و به راحتی خرابی‌ها و مشکلات را می‌توان رفع کرد.

این مسئول اظهار کرد: وجود ناهماهنگی در اقدامات شهری در حوزه‌های مختلف از جمله آب، برق و مخابرات ساختاری نیست، بلکه مشکل فنی است که با ایجاد تونل مشترک تاسیسات شهری می‌توان آن را رفع کرد. این تونل در دنیا معمولا توسط شهرداری‌ها ساخته و اداره می‌شود، اما دیگر نهادها در هزینه‌های مرتبط همکاری می‌کنند.

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: زیر مجموعه شدن نهادهای فعال در حوزه شهری مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه عدم انسجام در این سازمان‌ها و نهادها ایجاد می‌شود؛ چرا که هرکدام کارفرمای تخصصی خود را نیازمند است.

وی تصریح کرد: شهرسازی مبتنی بر ریل پایه در کشور آغاز شده است و دائما ایستگاه‌ها در حال یکپارچه‌سازی است. در برخی از شهرها که دور از شهر است به داخل شهرها منتقل می‌شود و در برخی از شهرها که از گذشته دور اقدامات مربوط به حمل و نقل ریلی انجام شده است تغییر محل ریلی امکان‌پذیر نیست. همچنین قطارهای حومه‌ای نیز در حال راه‌اندازی بوده و برخی از آن‌ها نیز اجرایی شده که همه این اقدامات در راستای رفاه مردم است.

این مسئول تاکید کرد: برای رسیدن به نتیجه مطلوب در حوزه حمل و نقل ریلی نیازمند تغییر نگرش در مسئولان و تصمیم‌سازان، دانشگاهیان، مشاوران و پیمانکاران هستیم تا اقدامات مناسب انجام شده و اشکالات این حوزه رفع شود.

تقی‌زاده بهجتی اظهار کرد: تصمیمات انجام شده از جمله ایجاد قطارهای حومه‌ای بستگی به این امر دارد که بخواهیم تنها یک حرکتی انجام شده باشد یا اینکه یک جریان دائمی ایجاد شود. همایش‌های شهرسازی ریل پایه نیز در راستای تبدیل این اقدامات به یک جریان در جامعه است.

منبع:ایسنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید