بیست و هشتمین سالیاد آیت‌الله خاتمی برگزار شد | اتاق خبر
کد خبر: 378145
تاریخ انتشار: 7 آبان 1395 - 11:30
مراسم بیست و هشتمین سالیاد نماینده امام راحل در استان یزد با حضور فرزندان و مردم علاقه‌مند به آیت‌الله سیدروح‌الله خاتمی و بیت وی در مسجد کوشنکو اردکان برگزار شد.

اتاق خبر:حجت‌الاسلام رستگاری در این مراسم اظهار کرد: خدای بزرگ پیغمبر (ص) را هادی و هدایت‌کننده می‌داند، همچنین قرآن را کتاب هدایت معرفی می‌کند. هدایت یک راهنمایی است اما با انگیزه مودت و مهر و دوستی، هدیه‌ای را با لطف به طرف مقابلش می‌دهد، هدایت گاهی هدایت تکوینی است و شامل همه آفریدگان خدا می‌شود و گاهی هدایت تشریحی است که پیامبران با آماده کردن شرایط، بندگان را به امر خدا هدایت و راهنمایی می‌کنند. کسی که در مسیر تزکیه، جهاد با نفس کند مشمول لطف خدا می‌شود.
حجت‌الاسلام رستگاری تصریح کرد: هدایت در قرآن به دو نوع مطرح شده است: گاهی با بیان معارف و اخلاقیات و گاهی با طرح داستان و رخدادها و قصه‌ها و نتیجه بیان این معارف، امید به رشد عقلانی مردم است.
وی ادامه داد: شاید این شبهه را شنیده باشید که برخی غافلان و مغرضان می‌گویند بیش از 1300 سال از واقعه عاشورا گذشته است چرا باید هر سال این همه سرمایه و نیرو صرف عزاداری و بزرگداشت معارف حسینی بشود، می‌خواهم با اشاره‌ای قرآنی پاسخ این شبهه را بدهم.
سخنران سالیاد آیت‌الله سیدروح الله خاتمی تاکید کرد: تبلیغات گاهی به صورت مستقیم و گاهی به صورت غیرمستقیم است. قصه‌ها و داستان‌ها و شرح رخدادها اثر غیرمستقیم بر مخاطب می‌گذارد. عزاداری‌های دارالعباده یزد با اشعار پرمفهوم و شکلی متین و زیبا است و خوشبختانه در فضای مجازی و رسانه‌ها منعکس می‌شود، عزاداری و سوگواری بسیار با اهمیت است اما در مجالس حسین امر و فکر و راه و آرمان مقدس حسین باید احیا شود.
حجت‌الاسلام رستگاری با بیان اینکه «ما نه تنها باید ائمه و پیشوایان دین را گرامی بداریم، بلکه باید سیره و حیات معنوی و سیاسی شخصیت‌های مثبت و خدوم خودمان را گرامی بداریم»، اضافه کرد: جا دارد از مردم اردکان و بیت‌ آیت‌الله خاتمی تشکر کنم که بیست و هشتمین سالروز رحلت این معلم اخلاق و عالم ربانی را با این شکوه گرامی می‌دارند.
وی سپس با اشاره به قصص قرآنی که سرشار از داستان‌هایی با شخصیت‌های منفی و مثبت است و عمده داستان‌ها دو قطب مقابل یکدیگر را روایت می‌کند، گفت: یک دسته داستان‌های پدران اهل و پسران نااهل است، وقتی آثار عذاب در زمان نوح نبی آشکار شد، پدر دید پسرش در حال فرار است از او دعوت کرد تا با ما باش اما پسرش به موعظه دلسوزانه پدر توجهی نکرد.
حجت‌الاسلام رستگاری ادامه داد: دسته دوم داستان‌های پسران اهل و پدران نااهل است.ابراهیم به پدرش گفت: پدرم شیطان را عبادت نکن و پدرش این کار را نکرد، اما با این وجود ابراهیم پدرگناهکارش را دعا کرد و از خدا برایش آمرزش خواست و دسته سوم پدران شایسته و فرزندان شایسته هستند و داستان‌های متعدد درباره پدران اهل و پسران اهل در قرآن وجود دارد، نمونه آن ابراهیم و اسماعیل که در قربانی کردن به فرمان خدا رابطه‌ای زیبا و درس آموز دارند.
وی تصریح کرد: در قرآن به جز ابراهیم و اسماعیل، داستان یعقوب و یوسف، داستان لقمان و پسرش، نمونه‌های پدر و فرزند صالح هستند. خدا در قرآن به پدر صالح و فرزند صالح سوگند خورده است.
حجت‌الاسلام رستگاری اضافه کرد: در زمان خودمان بعد از امام معصوم، مقام والا و عرفانی امام خمینی (ره) و در کلام شهید مطهری بی‌نظیر است. اگر من در بیست و هشتمین سال رحلت این عالم سخن می گویم، با اشارات قرآنی مبنی بر هدایت و توصیف قرآن از پدر شایسته و پسر شایسته است.
سخنران سالیاد آیت‌الله سیدروح الله خاتمی در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: پیام حضرت امام خمینی (ره) در آبانماه سال ۱۳۶۷ بمناسبت رحلت آیت‌الله سیدروح‌الله خاتمی، نشان از یک خانواده خدوم و مؤثر و پدر و پسر شایسته دارد.

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید