کشاورز بوکانی از هر هکتار 100 تن چغندر برداشت کرد | اتاق خبر
کد خبر: 378599
تاریخ انتشار: 10 آبان 1395 - 08:06
رئیس جهاد کشاورزی شهر سیمینه بوکان گفت: کشاورز بوکانی با روش آبیاری نوار تیپ که نوعی آبیاری نوین است و استفاده از بذر ایرانی در زمین نامرغوب از هر هکتار زمین 100 تن چغندر برداشت کرد.

اتاق خبر: فتاح نادری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: کشاورز بوکانی که 'فرخ عباسی' نام دارد در زمین زراعی خود که زمین سنگلاخ و نامرغوب است با استفاده از نوار تیپ برای آبیاری محصول چغندر موفق شد که برداشت بسیار خوبی از مزرعه خود داشته باشد.
وی با بیان اینکه این نخستین بار است که چغندر کار بوکانی برای آبیاری محصول خود از نوار تیپ استفاده کرده، افزود: کشاورز بوکانی در کشت چغندر قند با استفاده از این سامانه آبیاری نوین و با استفاده از بذر ایرانی در هر هکتار از زمین خود 100 تن چغندر برداشت کرده که متوسط برداشت در هر هکتار در شهرستان بوکان 60 تن در هکتار است.
رئیس جهاد کشاورزی سیمینه گفت: نوار تیپ یک سامانه نوین آبیاری در کشاورزی است و مصرف آب را تا 50 درصد کاهش می دهد.
وی اظهار کرد: در این مزرعه بذر ایرانی رقم اکباتان استفاده شده و توسعه این روش به منظور حفظ و ذخیره آب در حوزه دریاچه ارومیه به صورت آزمایش اجرا شده است.
به گزارش ایرنا، از نوار تیپ برای آبیاری قطره ای انواع سبزیجات، صیفی جات، گیاهان ردیفی، علوفه، مانند هندوانه، گوجه فرنگی، پیاز، سیب زمینی، ذرت، توت فرنگی و کشت های گلخانه ای استفاده می شود.
نوار آبیاری قطره ای یا همان تیپ (Tape) مناسب آبیاری قطره ای روی سطحی و زیر سطحی کم عمق مناسب است.
شهرستان بوکان با 227هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد و یکی از قطب های مهم کشاورزی در منطقه است.

ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید