تقویت داشته های کشور بر قله برجام | اتاق خبر
کد خبر: 378707
تاریخ انتشار: 10 آبان 1395 - 17:08
ایران به دلیل قرارگیری در موقعیت ژئوپولتیک جهان دارای توجه متمایزی برای جامعه جهانی است و خیز سرمایه گذاران خارجی بعد از برجام هسته ای به فرصتی برای افزایش قدرت میهن اسلامی تبدیل شده است.

اتاق خبر:ایران به دلیل واقع شدن در منطقه ژئوپولتیک جهانی به عنوان راه ارتباطی سه قاره جهان، رتبه 17 جهانی در کشورهای پهناور، نیروی انسانی غنی، سیاست بین المللی برگرفته از آرمان های انقلابی و ثروت طبیعی و قدرت اقتصادی مورد توجه جامعه جهانی است.
این پنج ویژگی که هرکدام بخشی از قدرت بین المللی ایران اسلامی است علاوه بر جلب توجه های سیاسی به سمت ایران، باعث ایجاد رقابت بین سرمایه گذاران برای حضور آنان در کشور شده است.
دولت تدبیر و امید همزمان با شروع بکار خود تقویت سیاست خارجی و قدرت اقتصادی را در سایه آرمان های انقلاب اسلامی، تلاش برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و سند چشم انداز 1404 آغاز کرده است.
بیشترین بار تقویت 2 بازوی سیاست و اقتصاد در گرو نتیجه مذاکره هسته ای بود که در تیر 1394 محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از 17 روز مذاکره فشرده در وین به میان خبرنگاران آمدند و توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران و
1+5 را طی بیانیه مشترک اعلام کردند.
برجام را می توان نقطه عطفی در تاریخ روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد که متعاقب آن ایران از انزوای بین المللی خارج شد و در یک سال پس از توافق هسته ای 18 رئیس دولت و حدود 40 وزیر امور خارجه از کشورهای مختلف جهان به تهران سفر کردند.
آخرین سفر مقام های بلند پایه کشورهای خارجی مربوط به حضور سائولی نینیستوو رئیس جمهوری فنلاند بود و انعقاد برخی تفاهم نامه ها با مسئولان کشور از اهم نتایج آن است.
یکی از نتیجه این مراوده های سیاسی، ایجاد رقابت بین سرمایه گذاران خارجی برای حضور در کشور بوده و به گفته حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری در سی و دومین سفر استانی خود به استان مرکزی، در سه سال گذشته، سه میلیارد و 890 میلیون دلار سرمایه خارجی برای 133 طرح، جذب و وارد کشور شده است.
از این 133 طرح 58 طرح تکمیل شده و در حال بهره برداری و 75 طرح نیز در حال تکمیل است و روزنامه ایران در گزارش خود با عنوان 'هر 6 روز ورود یک هیات خارجی به ایران' به تاریخ انتشار 23 تیر 1395 ، استان هایی که در آنها مجوز سرمایه گذاری خارجی صادر شده است را کردستان، خراسان رضوی، تهران، آذربایجان غربی، زنجان، قم، بوشهر، خوزستان، همدان، یزد، سیستان و بلوچستان، البرز، گیلان، قزوین و مرکزی عنوان می کند.
استان کردستان در این زمینه پیشتاز میدان است و به گفته عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان، جذب سرمایه گذاران خارجی از توجه های مسئولان برای توسعه این استان بوده و فعالیت چهار سرمایه گذار خارجی در استان نتیجه این تلاش هاست.
وی افزود: تولید 100 کیلوگرم شمش طلا در معدن طلای قروه از دستاوردهای حضور سرمایه گذار خارجی در این استان بوده که از بهمن سال گذشته تا کنون در این معدن تولید شده است.
استاندار کردستان ادامه داد: سرمایه گذار خارجی برای اجرای این طرح 75 میلیون دلار هزینه کرده و برای 300 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی شده است.
به گفته وی کردستان در زمینه های مختلف صنعت، صنایع معدنی، صنایع غذایی، صنایع تبدیلی، صنایع فلزی، کشاورزی، صنعت گردشگری و خدمات از ظرفیت سرمایه گذاری ویژه ای برخوردار است و در این زمینه ها آماده حمایت از سرمایه گذاران خارجی و داخلی هستیم.
زاهدی افزود: افزون بر این مزیت ها، کردستان یک استان مرزی است و زمینه برای صدور انواع کالاها و تولیدات به کشور همسایه نیز فراهم است.
رئیس مرکز پنجره واحد سرمایه گذاری استان کردستان نیز در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: هم اکنون مراحل نهایی سه طرح سرمایه گذاری در استان شامل زنجیره فولاد (آهن اسفنجی)، فرآوری توتون و تباکو، مجتمع مسکونی و تجاری روناکی‌شار(روشنایی شهر) بانه در حال پیگیری است.
رامین اسدی، میزان سرمایه گذاری پیش بینی شده برای این طرح ها را 476 میلیون دلار حدود 16 هزار و 660 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: بهره برداری از این طرح ها حدود یک هزار و 600 اشتغال مستقیم ایجاد می شود.
به گفته وی، طرح فرآوری توتون و تنباکو هم اکنون از 70 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار بوده و مرحله اول احداث با 150 شغل مستقیم در آذر سال جاری به اتمام می رسد.
مشاور سرمایه گذاری استاندار کردستان افزود: سرمایه گذاران خارجی فعال این استان، از کشورهای قزاقستان، اقلیم کردستان عراق و ترکیه هستند و مرکز پنجره واحد سرمایه گذاری کردستان با همکاری مسئولان هم اکنون برای اجرای پنج طرح دیگر نیز با سرمایه گذاران کشورهای آلمان و چین در حال مذاکره است.
اسدی گفت: با توجه به اهداف اقتصاد مقاومتی، تامین مواد اولیه واحدهای صنعتی از تولیدات داخلی و معادن کشور از مهمترین شراط سرمایه گذاری خارجی در این استان بوده و طبق تفاهم نامه ها باید طرح هایی احداث شوند که مواد اولیه آن در داخل کشور قابل تولید باشد.
به گفته وی، تامین مواد اولیه واحدهای صنعتی از تولیدهای داخلی، علاوه بر تقویت اقتصاد ملی و رونق تولید داخلی باعث کاهش قیمت تمام شده و بهره بیشتر برای سرمایه گذاران است.
رئیس مرکز پنجره واحد سرمایه گذاری کردستان ادامه داد: سرمایه گذار طرح روناکی شار در طرح توجیهی از مصالح کشور ایتالیا استفاده کرده بود که بر اساس نظر کارشناسان و اهداف اقتصاد مقاومتی تمامی مصالح به موارد موجود در ایران تغییر یافت که این علاوه بر خوشحالی سرمایه گذار به علت کاهش هزینه ها، زمینه ساز فعالیت برای شرکت ها و واحدهای تولیدی کوچک نیز شده است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی کردستان نیز در این ارتباط از تدوین 100 فرصت سرمایه گذاری تایید شده در سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران خبر داد و گفت: این طرح ها دارای 'PFS' مطالعات امکان سنجی مقدماتی (Pre Feasibility Study) هستند.
حسین دهقانی افزود: این فرصت ها در بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی، گردشگری و بازرگانی بوده و احداث پالایشگاه دام (محصولات استحصالی از دام)، تولید الیاف شیشه، آب میوه، پوره میوه، میوه منجمد(توت فرنگی و انگور) و تولید فرآورده های طیور از جمله طرح های تدوین شده است.
وی راه اندازی مرکز خدمات سرمایه گذاری را مجالی برای پر کردن خلاء اطلاعاتی فرصت های سرمایه گذاری استان عنوان کرد و گفت: مذاکره های سرمایه گذاری هم اکنون با پشتوانه اطلاعاتی و علمی است و در اختیار سرمایه گذاران گذاشته می شود.
موقعیت مناسب جغرافیایی به دلیل استقرار بر محور شمال غربی و جنوب غربی کشور، داشتن 200 کیلومتر مرز با کشور عراق در 2 مرز رسمی باشماق مریوان و سیرانبند بانه، وجود بازارچه های مرزی و گمرکات رسمی از بسترهای رشد توسعه اقتصادی کردستان در بخش های بین المللی است.
همچنین برخورداری از عرصه ها و چشم اندازهای طبیعی و جاذبه های فرهنگی، تاریخی و گردشگری، وجود منابع آب فراوان و قرار گرفتن بر سرشاخه های پنج حوزه آبخیز مهم کشور، آب و هوای مناسب برای کشت انواع محصولات کشاورزی و فعالیت های پرورش دام و طیور، آبزیان، و برخورداری از ذخایر ارزشمند ژنتیکی دام از دیگر فرصت های توسعه این استان است.
استان کردستان با وسعتی معادل 28 هزار و 817 کیلومتر مربع در غرب ایران واقع شده و 227 کیلومتر با کشور عراق مرز دارد.
استان در مجموع یک میلیون و 493 هزار و 645 نفر جمعیت دارد که در 29 شهر و هزار و 703 روستا ساکن هستند.

ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید