30 هزار دستگاه تاکسی جدید به ناوگان تاکسیرانی کشور پیوست | اتاق خبر
کد خبر: 378806
تاریخ انتشار: 11 آبان 1395 - 04:57
رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، 30 هزار دستگاه تاکسی جدید به ناوگان تاکسیرانی کشور افزوده شد.

اتاق خبر: مهدی نیک دار روز دوشنبه در نشست کارگروه ماده 17 آیین نامه اسقاط خودروهای فرسوده استان مرکزی در محل معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری این استان افزود: 60 هزار تاکسی دیگر نیز تا پایان امسال جایگزین تاکسی های فرسوده می شوند.
وی ادامه داد: با توجه به آلایندگی خودروهای فرسوده و حساسیت این مقوله، کارگروهی به ریاست معاون اجرایی رئیس جمهوری و همچنین عضویت نمایندگان وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راه و شهرسازی و نیروی انتظامی و سازمان حفاظت محیط زیست کشور تشکیل شده که به صورت ویژه مقوله جایگزینی تاکسی ها و دیگر خودروهای فرسوده در این کارگروه مورد بررسی قرار می گیرد.
رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور بیان کرد: طرح جایگزینی تاکسی های فرسوده با عنوان کلید به کلید در اواخر سال گذشته در کشور آغاز شد که بر اساس آن تا پایان امسال، تعداد قابل توجهی از تاکسی فرسوده اسقاط می شود.
وی افزود: در گذشته طرح اسقاط تاکسی به روش دیگری انجام می شد به طوری که ابتدا باید تاکسی فرسوده اسقاط و پس از گذراندن مراحل مختلف که حدود دو ماه به طول می انجامید، تاکسی جدید به مالک مربوطه تحویل می شد.
نیک دار اضافه کرد: اما در طرح کلید به کلید مالک تاکسی فرسوده پس از ثبت نام در سامانه ستاد، فرآیند اداری و بانکی را می گذراند و پس از دریافت کد رهگیری به شرکت های خودرو ساز مراجعه و ابتدا تاکسی جدید را تحویل و سپس تاکسی فرسوده را به شرکت خودرو سازتحویل می دهد.
وی اضافه کرد: برای استقبال مالکان خودروهای فرسوده به خصوص رانندگان تاکسی باید با ارائه خدمات مطلوب در جامعه ایجاد انگیزه کرد چرا که در غیر این صورت نمی توان خودروهای فرسوده که نقش مهمی در آلودگی هوای کلانشهرهای کشور دارند را اسقاط کرد.
رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور اظهار کرد: در طرح کلید به کلید تاکسی، میزان 200 میلیون ریال تسهیلات 16 درصد به متقاضیان ارائه شده و تاکسی فروسوده نیز به ارزش 55 میلیون ریال از مالک خریداری می شود.
نیک دار یادآوری کرد: امسال حدود 170 هزار دستگاه انواع خودروهای سبک و سنگین در نقاط مختلف کشور از ناوگان خارج شده است که این تعداد تا پایان امسال به 350 هزار دستگاه خودرو فرسوده می رسد.
وی تاکید کرد: در طرح تعویض خودروهای فرسوده باید خودروهای با استاندارد یورو چهار جایگزین خودروهای فرسوده شود چرا که در غیر این صورت نمی توان انتظار کاهش آلودگی هوای ناشی از تردد خودروهای فرسوده داشت.
کلانشهر اراک جزء هشت کلانشهر درگیر با معضل آلودگی هوا است.

ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید