برای انتقال وجوه صنایع پتروشیمی به خوزستان در تلاش هستیم | اتاق خبر
کد خبر: 378967
تاریخ انتشار: 11 آبان 1395 - 12:33
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر گفت: به دنبال انتقال وجوه صنایع پتروشیمی به خوزستان هستیم ولی در این صورت هم باز نیاز به تفویض اختیارات داریم.

اتاق خبر: سید امید شهیدی نیا صبح امروز سه شنبه در جلسه سرمایه گذاری که با حضور شاهدایی معاون وزیر نفت، استاندار خوزستان و جمعی دیگر از مسئولان برگزار شد، اظهار کرد: منطقه ویژه با برخورداری از زیرساخت های لازم محل مناسبی برای توسعه صنایع میان دستی و بالادستی است.

وی افزود: ۱۵ میلیون مترمکعب در روز خوراک گاز، ۱۵۲۰ مگاوات برق، ۳۵۰ هزار مترمکعب آب در روز برای واحدها تأمین می شود. زیرساخت های آی. تی داریم.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر تصریح کرد: کل مساحت ما به پنج سایت تقسیم شده که نزدیک به دو هزار هکتار اراضی داریم. ۶۰۰ هکتار از مساحت مربوط خوریات، جاده های دسترسی و فضای سبز هم در کنار آن داریم.

شهیدی نیا با اشاره به اینکه هشت درصد از زمین های ما قابل واگذاری است، گفت: سایت یک ما برای صنایع کوچک و متوسط است ولی ۵۷ هکتار خالی دارد که می توان به صنایع پایین دست اختصاص داد.

وی با بیان اینکه سایت ۲ عمدتا برای صنایع میانی و بالادستی است که ۴۲ هکتار آن کماکان قابل استفاده است، اضافه کرد: سایت ۳ فقط سه هکتار قابل واگذاری دارد و مابقی آن کاملا در حال استفاده است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر ادامه داد: سایت ۴ کامل به صنایع بالادستی و میان دستی اختصاص دارد و ۱۰۰ درصد زمین آن در حال استفاده است.

وی بیان کرد: اگر میزان سرمایه گذاری را از ابتدای تأسیس حساب کنیم حدود ۱۷ میلیارد دلار تا سال گذشته بدون زیرساخت هزینه کردیم. سهم ما حدود ۴۴ میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر عنوان کرد: حدود یک هزار میلیارد تومان در زمینه زیرساخت ها مثل تأمین آب، برق، گاز و تهیه سایر امکانات هزینه کردیم.

شهیدی نیا با اشاره به اینکه در یکی از طرح های اجرا شده در منطقه یک هزار و ۲۶۷ نفر اشتغالزایی نیرو شده است، گفت: ۱۴۵ هکتار فضای سبز، ۵۰۰ هکتار حراکاری در خوریات در زمینه توجه به مسائل زیست محیطی انجام شد.

وی با اشاره به اینکه ساخت مدارس، پارک و ایجاد فضای سبز در راستای فعالیت های اجتماعلی انجام شده است، بیان کرد: ۹۱ شرکت فعال مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر داریم.

شهیدی نیا افزود: ۲۲ طرح سرمایه گذاری درحال ساخت با ۱۲۵۱ میلیارد تومان سرمایه ریالی و ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری ارزی داریم که به تنهایی ۳ هزار اشتغالزایی به صورت مستقیم دارد. پیش بینی می کنیم که پنج هزار شغل غیرمستقیم هم از طریق این طرح ها ایجاد شود.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر گفت: تمرکز خود را در توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی گذاشتیم که ۲۶ طرح را در برنامه داریم که به ۲ هزار و ۱۸۴ میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد و باعث اشتغالزایی مستقیم چهار هزار نفر می شود.

وی با اشاره به اینکه زمین های فعلی تقریبا کفاف توسعه صنایع پایین دستی را می دهد، گفت: در طرح های آتی زنجیره های مختلفی را در برنامه داریم.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر یادآور شد: یک سری مشوق قانونی مثل معافیت از عوارض تردد ماشین آلات، معافیت های مختلف گمرکی، معافیت مالیات بر ارزش افزوده در منطقه، معافیت مالیاتی هفت ساله از مدت شروع استفاده از پروانه بهره برداری و پرداخت تسهیلات داریم که باعث تشویق و جذب سرمایه گذاران می شود.

شهید نیا اضافه کرد: امروز دیگر زمین برای طرح های میانی نداریم و عمدتا زمین های خرد داریم که برای اجرای صنایع پایین دستی خوب هستند.

وی با اشاره به اینکه در این منطقه امکان احداث اسکله داریم که در مکان های دیگر وجود ندارد، تأکید کرد: نگرانی و اولویت اصلی ما رعایت مسائل محیط زیست است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر عنوان کرد: تلاش برای اخذ مجوز اختصاص خوراک صنایع پایین دست از محل تولیدات محصولات پتروشیمی منطقه به شرکت های فعال یا سرمایه گذاران متقاضی در قالب قراردادهای بلندمدت و همچنین ایجاد زمینه برای مشارکت بانک ها در طرح های سرمایه گذاری با ارائه تسهیلات با نرخ مناسب از جمله پیشنهادات است.

شهیدی نیا ادامه داد: ایجاد سرمایه گذاری به منظور توسعه صنایع پایین دستی توسط شرکت های پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه و ارائه تسهیلات برای سرمایه گذاری در تکمیل زنجیره ارزش افزوده تولیدات پتروشیمی از دیگر پیشنهادات است.

مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید