تسهیلات برای ساخت 7500 واحد مسکونی ایمن در زرند کرمان پرداخت می شود | اتاق خبر
کد خبر: 379357
تاریخ انتشار: 14 آبان 1395 - 08:42
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: به منظور بازسازی و احداث واحدهای مسکونی ایمن در شهرستان زرند در مجموع به هفت هزار و 500 واحد مسکونی به تفکیک دو هزار و 500 واحد روستایی و پنج هزار واحد شهری تسهیلات ارائه می شود.

اتاق خبر:محمدباقر نوبخت روز پنجشنبه پس از بازدید از مناطق و اماکن زلزله زده شهرستان زرند استان کرمان در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کرمان این شهرستان افزود: اقدام اولیه در چنین حوادثی، بث اسکان و ارائه چادر به خانواده هاست که تاکنون یک هزار و 450 تخته چادر توزیع شده و امید است تا فردا (جمعه) همه نیازمندان به چادر در مناطق شهری از این امکان بهره مند شوند.
وی گفت: امروز از اردوگاه موقت شهرستان زرند بازدید کردم که سرعت عمل ایجاد آرامش برای مردم قابل تقدیر بود و لازم است این مکان مجهز تر شود.
وی بیان کرد: وقوع زلزله های متعدد در زرند موجب نگرانی رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت شد و با وقوع پس لرزه های بعدی این موضوع به صورت ویژه تری مورد توجه قرار گرفت.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت مجموعه ای است که جمعی در تهران به عنوان هیات وزیران و اعضای کابینه حضور دارند و بقیه دولت در سراسر کشور گسترده است و حضور دارند.
وی عنوان کرد: با عنایت به تجربه ای که بین مدیران استان کرمان وجود داشته، اطمینان قلبی در تهران داشته ایم و می دانستیم که نخواهند گذاشت مردم دچار مشکل و سختی شوند.
نوبخت گفت: در اولین فرصت در شهرستان زرند حضور یافته و از اماکن و ابنیه خسارت دیده بازدید کرده و از نظرات مردم نیز آگاه شده و گستردگی و عمق این مشکل را دریافت کردم.
وی تاکید کرد: باید این واقعیت را بپذیریم که طبیعت در این منطقه در کنار مواهب خود چنین مواردی را نیز دارد که هر از چندگاهی لرزش زمین موجب خسارت به ابنیه و ساختمان ها می شود و برای حل این مشکل جمع بندی ابتدایی صورت گرفته تا به هر یک از واحدهای در معرض آسیب امکانات و تسهیلات ارزان قیمتی ارائه شود که مکان امنی برای خود ایجاد کنند تا در زمان بروز چنین حوادثی، مسائل به سطح شهر سرریز نشود.
وی ادامه داد: مشکلاتی نیز در اماکن عمومی زرند از جمله بیمارستان ها، مدارس و دادگستری وجود دارد که لازم است سریعا واحدهای جایگزین از جمله بیمارستان جایگزین را راه اندازی کنیم.
نوبخت گفت: همه تسهیلات با اولویت به بیمارستان جدید سینا اختصاص می یابد تا در اسرع وقت و حداکثر تا اریبهشت ماه سال آینده به بهره برداری برسد.
وی از استاندار کرمان برای تجهیز کادر مدیریتی این استان تقدیر کرد و افزود: ایشان اطمینان خاطر را برای دولت فراهم کرده اند و همانگونه که در مباحث توسعه و اقتصاد مقاومتی کرمان توانسته توجه ویژه ای را جلب کرده و الگویی برای سایر استان ها باشد، این اقدامات نیز به همین گونه انجام شده است.
معاون رئیس جمهوری عنوان کرد: مردم ولایی زرند با وجود این مصائب آرمان های انقلاب را دنبال می کنند و حضور در 13 آبان را داشته اند که این موضوع را تقدیس می کنم و بی شک حضور روحانیون در این زمینه بسیار موثر بوده است.
وی از حسین امیری نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی به عنوان فردی پرتلاش یاد کرد و گفت: نیروهای نظامی، انتظامی، بنیاد مسکن و هلال احمر نیز تلاش بسیار خوبی را در شهرستان زرند داشته اند که قابل تقدیر است.
نوبخت از اقدامات علمی و فنی فرماندار زرند نیز تقدیر کرد و گفت: اقدامات موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران نیز شایسته تقدیر است و از این نهاد می خواهیم که گزارش علمی خود را به ما ارائه کنند.
وی افزود: برای بهسازی واحدهای تجاری نیز پیشنهاداتی ارائه شده تا به سهولت بتوانیم مکان های امن تجاری و مسکونی را ایجاد کنیم.
سخنگوی دولت گفت: بعد از آماده شدن این گزارش در اولین جلسه هیات دولت این مسائل مطرح و برنامه ریزی های لازم انجام می شود.
وی تصریح کرد: در آینده نزدیک به شهرستان زرند برمی گردم و از رئیس سازمان برنامه و بودجه استان می خواهم که روزانه این موضوعات را بررسی کرده و گزارش دهند.

ایرنا
نوبخت گفت: هر جا مانعی ایجاد شد مدیران استانی باید به تهران مراجعه کنند تا برای حل این مشکلات اقدام لازم انجام شود زیرا با تشکیل این ستاد مردم امیدوار شده اند و باید این امید را مستمر نگه داریم.

** عزیزالله مهدیان معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در این جلسه شورای مدیریت بحران استان کرمان در شهرستان زرند گفت: برنامه ریزی شده تا این هفت هزار و 500 واحد شهری و روستایی در محدوده زمانی یک و نیم تا دو سال آینده مقاوم سازی شوند.
وی اظهار کرد: خانواده هایی که تاکنون تسهیلات بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی را دریافت نکرده اند اغلب از نظر مالی با مشکلاتی روبرو هستند که باید با نگاه ویژه ای، تسهیلات یاده شده به این افراد واگذار شود.
وی گفت: امیدواریم شهرستان زرند به عنوان اولین شهر کشور که همه واحدهای مسکونی، تجاری و اداری آن در برابر حوادث مقاوم هستند، معرفی شود.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: میانگین مقاوم سازی در کشور 39 درصد، در استان کرمان بالای 50 درصد و در روستاهای شهرستان زرند بالای 75 درصد است.
امام جمعه زرند نیز در این نشست با اشاره به این که در حوادث اخیر 10 هزار واحد در این شهرستان آسیب دیده است گفت: مصلای شهرستان زرند نیز آسیب دیده و مصلای جدید این شهرستان در حال احداث است که تکمیل آن نیاز به کمک دولت دارد.
حجت الاسلام علی ابراهیمی عنوان کرد: مردم شهرستان زرند اگر از آسمان سنگ ببارد و از زمین آتش ببارد شعار مرگ بر آمریکا را فراموش نمی کنند.
وی با گرامیداشت 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی گفت: امروز همه بدبختی های مسلمانان دنیا زیر سر آمریکاست.
بعد از وقوع زلزله 4،9 ریشتری در عصر جمعه 29 مهر امسال تاکنون زمین لرزه های مکرر با بزرگی مختلف که اغلب آنها زیر 3 و 2 ریشتر بوده در شهرستان زرند ثبت شده است.
زلزله نخست و زلزله های نسبتا شدید بعدی به بزرگی 4،7 و 4،5 ریشتر در هفتم و دهم آبان موجب مصدومیت تعدادی از مردم شهرستان زرند به دلیل ترس و حین فرار شد و خسارات جزئی به برخی ساختمان های قدیمی وارد کرد.
تکرار زمین لرزه ها موجب نگرانی مردم شد و انتشار برخی مطالب در فضای مجازی نیز به این ترس مردم دامن زد که با تدابیر ستاد مدیریت بحران پاسخ به تقاضای مردم برای توزیع چادر در دستور کار قرار گرفت و شهر زرند به منظور بررسی مقاومت واحدهای مسکونی، خسارات احتمالی ناشی از زلزله و واگذاری چادر به 23 محله تقسیم و کمپ اسکان موقت نیز برپا شد.
پس لرزه ها از 2 هفته قبل تا امروز (پنجشنبه) در شهرستان زرند البته اغلب زیر 3 و 2 ریشتر ادامه داشته است.
محمدباقر نوبخت بامداد امروز به منظور بررسی وضعیت شهرستان زلزله زده زرند وارد کرمان شد و پیش از عزیمت به این شهرستان با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان دیدار کرد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید