موسیقی زبان خداست/ هر کمبودی با این هنر پر می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 379596
تاریخ انتشار: 16 آبان 1395 - 08:15
موسیقی چون از حس و قلب می‌‎آید می‌تواند، به پر رنگ‌تر کردن دیگر هنرها کمک کند.

به گزارش اتاق خبر، لوریس چکناواریان رهبر ارکستر موسیقی، در خصوص پیوند میان سینما و موسیقی گفت: موسیقی مهم‌ترین هنر است و احساس درونی هر کاری، از تابلو نقاشی گرفته تا سینما و تئاتر را نشان می‌دهد و وجود موسیقی هر کمبودی را می‌‎تواند پر کند. 

وی ادامه داد: این اصل، زندگی را نیز در بر می‌گیرد. هیچ‌چیز در دنیا بدون موسیقی نمی‌شود، حتی زمانی که می‌خواهیم با خدا صحبت کنیم، اگر موسیقی نباشد نمی‌شود. موسیقی زبان خداست.

چکناواریان درخصوص نیاز فیلم به موسیقی عنوان کرد: فیلم خوب نیازمند موسیقی خوب است، البته گاهی وقت‌ها هم امکان دارد نیازی به موسیقی نباشد. برای مثال زمانی مرحوم عباس کیارستمی خواست برای فیلمش موسیقی بنویسم و وقتی فیلم را دیدم به او گفتم این اثر به موسیقی نیاز ندارد، کیارستمی هم ابتدا ناراحت شد، اما بعد خودش متوجه شد که فیلم نیازی به موسیقی ندارد. 

وی در ادامه عنوان کرد: بعضی از مواقع برای فیلم‌‎های خاصی موسیقی نیاز نیست، که البته به ندرت این اتفاق می‌افتد، برای مثال ممکن است که دیالوگ فیلم پر باشد و یا حرکت زیاد باشد، یا در نمایی فیلم برای انتقال حس و نشان دادن عمق صحنه به سکوت نیاز داشته باشد. 

چکناواریان در خصوص چگونگی انتخاب مناسب موسیقی برای فیلم، اظهار داشت: این بستگی به کارگردان دارد، زمانی که از آهنگسازی دعوت به کار می‌کند، خودش هم دقیق به موسیقی وارد شود و توضیحی کامل از آنچه می‌خواهد را ارائه دهد. آهنگساز نیز با مشارکت و مشورت کارگردان، آهنگ فیلم را بنویسد. البته زمانی هم وجود دارد که کارگردان کار موسیقی را به طور کامل به آهنگساز واگذار می‌کند و این گونه اگر آهنگساز به صحنه بندی فیلم تسلط نداشته باشد، کار خطرناک می‌شود و ممکن است فیلم از رساندن مفهوم کلی مورد نظر خود وا بماند. 

این موسیقی دان تصریح کرد: مثلا ممکن است کسی بدون سواد، شعری خوب را بسراید، یا امکان دارد کسی که نقاشی نخوانده نقاشی خیلی خوبی را بکشد، ولی با یک گل بهار نمی‌شود و قاعده کار این است که از شناخت لازم برخوردار باشد. 

چکناواریان در خصوص کمک سینما، به موسیقی گفت: فیلم‌هایی که به طور خاص و با موضوع محوری موسیقی ساخته می‌شوند، می‌تواند در شناسایی موسیقی دانان بزرگ به مردم موثر واقع شود. 

رهبر ارکستر موسیقی ادامه داد: تمامی انواع هنر از یک مادر هستند و برای همدیگر آفریده شده‌اند ولی موسیقی چون از حس و قلب می‌آید و خیلی تکنیکال است، قادر است که دیگر هنر ها را پررنگ تر کند.

 

باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات
ADS
ADS
پربازدید