انگلیس فعلا از ارائه طرحش درباره یمن به شورای امنیت منصرف شد | اتاق خبر
کد خبر: 379865
تاریخ انتشار: 18 آبان 1395 - 02:42
در پی توافق ریاض و لندن؛
نماینده دولت مستعفی یمن در سازمان ملل اعلام کرد که تلاش‌های دیپلماتیک کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به رهبری عربستان با حمایت دولت مستعفی یمن و پشتیبانی برخی از کشورهای عربی به این نتیجه انجامید که انگلیس، قانع شد که در حال حاضر پیش نویس قطعنامه‌ای را به شور

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، خالد الیمانی، نماینده دولت مستعفی یمن در سازمان ملل در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت: این پیش نویس قطعنامه انگلیس از حیث محتوا فایده‌ای ندارد و در زمان مناسب مطرح نشده است و خطرش در این امر نهفته است که ممکن است به نتایج نامطلوبی بینجامد که در آماده کردن شرایط برای صلح ادامه داری که جامعه بین‌الملل خواهان تحقق آن در یمن است، سهم نداشته باشد.

الیمانی همچنین خاطرنشان کرد: مخالفت دولت با نقشه راه ارائه شده به معنای مخالفت با تلاش‌های سازمان ملل نیست بلکه به منزله عدم پذیرش برخی از جوانب این نقشه راه به ویژه نکات مربوط به نهاد ریاست جمهوری است که با قطعنامه‌های شورای امنیت مغایرت دارد و شراکت میان دولت "قانونی" و سازمان ملل از آغاز روند انتقال سیاسی مسالمت آمیز را نادیده می‌گیرد.

سخنگوی هیئت انگلیس در سازمان ملل در خصوص زمان ارائه رسمی این پیش نویس به شورای امنیت نیز تصریح کرد: ما زمان مشخصی برای ارائه این پیش نویس به شورای امنیت نداریم. انگلیس همچنان با شرکاء به صورت مستحکم در مورد این پیش نویس رایزنی می‌کند.

عبدالله المعلمی، نماینده عربستان در سازمان ملل در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط گفت: تفاهمی ادامه دار و مشترک با انگلیسی‌ها پیرامون این قطعنامه وجود دارد و این که آیا نیازی برای این قطعنامه در حال حاضر وجود دارد یا خیر.

برخی از دیپلمات‌های عرب در مورد پیش‌نویس انگلیس گفته‌اند که نکات مورد قبولی در آن وجود دارد که از جمله آن‌ها عقب نشینی نیروها و تحویل سلاح‌های سنگین و پایبندی به حفاظت از غیرنظامیان و اجازه به ارسال کمک‌های انسانی به مردم یمن است.

یک دیپلمات عرب که نخواست نامش فاش شود در خصوص نکات اختلاف‌ برانگیز در مورد این پیش نویس انگلیس گفت: آغاز مذاکرات در مورد نقشه راه ارائه شده توسط اسماعیل ولد شیخ احمد بدون پیش شرط است. با توجه به اینکه قطعنامه ۲۲۱۶ این پیش شرط را برای حوثی‌ها تعیین کرده است که سلاح‌های خود را تحویل دهند و از شهرها عقب نشینی کنند.

انتهای پیام/

کد:94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید