حضور رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری کشور در شورای سیاست‌گذاری همایش «مدرسه تعاونی، اقتصاد مشارکتی» | اتاق خبر
کد خبر: 380185
تاریخ انتشار: 19 آبان 1395 - 21:25
رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری کشور با حضور در مجتمع فرهنگی-آموزشی راه رشد، گفت: «بهترین مکان برای سرمایه‌گذاری در زمینۀ تعاونی حوزۀ آموزش و مدرسه است».

به گزارش اتاق خبر عصر روز 16 آبان ماه 95 دکتر «اسماعیل ملک اخلاق»؛ رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری کشور به همراه مهندس «داوود فریدفر»؛ نماینده رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری و مدیرکل امور استان‌های گروه متخصصان ایران و دکتر «خسرو شکری»؛ مدیر کل آموزش‌های مجازی آن مرکز ضمن دیدار و گفت‌وگو با مدیرعامل این مجتمع از بخش‌های مختلف مجموعه بازدید کردند.

در این جلسه دکتر ملک اخلاق ضمن پذیرش حضور در شورای سیاست‌گذاری همایش «مدرسه تعاونی، اقتصاد مشارکتی» به طرح مباحثی در خصوص مدرسه تعاونی پرداخت و گفت: «به نظر من ما باید تحلیل‌های منسجم و کاملی در زمینۀ نظام آموزش‌وپرورش داشته باشیم. اینکه آموزش‌وپرورش باید چگونه باشد؟ شما که مدرسه تعاونی شکل داده‌اید کارایی و اثربخشی‌تان و بهره‌وری‌تان چه بوده است و تا چه اندازه با آرمان‌ها و ارزش‌های آموزش‌وپرورش همسو هستید؟ اینها سؤال‌هایی است که باید برای آن پاسخ دقیق پیدا کرد. پس لازم است در ابتدا ما آموزش‌وپرورش را بازخوانی کنیم و ببینیم به لحاظ کارکردها در کجای جهان ایستاده است». 

او افزود: «مدارس نقش‌آفرینی خاص خود را دارند اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که قالب مدیریتی مدارس باید چگونه باشد؟ اینجا باید به تجربۀ کشورها دیگر نگاه کنیم. پیشنهاد من این است که اگر ما به آسیب‌شناسی مدارس دولتی بپردازیم و افت آموزشی شدید در طی یکی دو دهه گذشته در مدارس دولتی، بردن بچه‌ها به سمت کلاس‌های جبرانی، گله‌مندی خانواده‌ها از کیفیت آموزش در مدارس دولتی، عدم انگیزه و انگیزش کادر آموزشی، کوتاهی کردن و کم گذاشتن و امکانات پایین مدارس دولتی و ... را بررسی کنیم و سپس مدارس غیردولتی و سوداگری‌هایشان را هم بررسی کنیم، می‌توانیم به این موضوع بپردازیم که میان این دو دنیا، شرایط جدیدی وجود دارد که می‌تواند ارزش‌ها، آرمان‌ها و کارکردهای جدید خلق کند. به نظر من سناریوی مبتنی بر تحلیل و اطلاعات که بتواند از تجربه جهانی استفاده کند خیلی خوب است».

او در پایان از حمایت‌های پژوهشی معاونت علمی و پژوهشی ریاست جمهوری از طرح مدارس تعاونی خبر داد.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید