خروج پراید و پژو نباید به جایگزینی خودرو چینی بی کیفیت بینجامد | اتاق خبر
کد خبر: 380196
تاریخ انتشار: 20 آبان 1395 - 09:31
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: اگر توقف تولید پراید و پژو 405 به قیمت جایگزینی خودروهای بی کیفیت چینی تمام شود، قابل قبول نیست.

اتاق خبر:سعید باستانی چهارشنبه در نشستی خبری در تربت حیدریه افزود: در سال 89 خودروسازان اجازه یافتند با خارج کردن برخی تولیدات خود از رده تولید، خودرویی مناسب با همان سطح قیمتی را وارد بازار کنند و ما اکنون موافق خروج این دو خودرو هستیم اما نه به این قیمت که بازار به روی خودروهای بی کیفیت چینی باز شود.
وی در خصوص پایین نیامدن قیمت پراید پس از برجام نیز گفت: تولید این خودرو بین 50 تا 60 میلیون ریال تمام می شود و اگر دولت تسهیلاتی با نرخ 2 تا سه درصد در اختیار خودروساز بگذارد، عملاً خودروساز می تواند محصول خود را 50 تا 60 میلیون ریال ارزان تر وارد بازار کند.
باستانی، هزینه های سربار خودروسازان را بالا دانست و افزود: در دولت گذشته در یک بازه زمانی کوتاه به صورت دستوری سه هزار و 500 نفر نیرو به ایران خودرو تزریق شد که این خود به معنای بالا رفتن هزینه سربار است.
نماینده تربت حیدریه در مجلس گفت: برای رهایی از این وضع، دولت باید نرخ تسهیلات خودروسازان را به دو تا سه درصد برساند و همچنین اجازه تعدیل نیرو را بدهد تا خودروسازان دست به سبک سازی خود بزنند.
باستانی در خصوص پایین بودن قیمت خودروی ایرانی در خارج کشور، گفت: خودروساز ایرانی در خارج کشور مجبور به رقابت با رقبای خارجی و ناچار به عرضه تولیدات با قیمت تمام شده است و در این شرایط، دولت نیز ناگزیر است از سهم و سود خود در بازار جهانی چشم بپوشد.

ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید