مرغوب ترین اراضی کشاورزی دستخوش سوداگری شد | اتاق خبر
کد خبر: 380237
تاریخ انتشار: 20 آبان 1395 - 13:06
وزیر جهاد کشاورزی گفت: به دلیل سودجویی برخی افراد مرغوب ترین اراضی کشاورزی دستخوش سوداگری شد.

اتاق خبر: محمود حجتی در سی و سومین اجلاس عمومی شوراهای اسلامی کشور گفت: یکی از موضوعاتی که به جد پیگیر آن هستیم بحث تغییر کاربری زمین های کشاورزی است. تاکید ما روی این است که زمین های کشاورزی در اختیار تجدیدناپذیر هستند و متعلق به نسل های آینده کشور.

وی گفت: لذا باید به خوبی از این زمین ها مراقبت کنیم زیرا آنها امانتی در دست ما هستند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این مطب که همه ما باید در مقابل تغییر کاربری این اراضی بایستیم گفت: متاسفانه امروز به دلیل برخی سودجویی ها، بهترین اراضی کشاورزی دستخوش سوداگری شدند. این در حالی است که جایگزینی برای زمین های کشاورزی وجود ندارد.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه مبارزه با تغییر کاربری ها گفت: در ۳ سال گذشته با همکاری و تعامل  قضایی و مجموعه ذیربط شاهد کاهش چشمگیر تغییر کاربری ها بودیم اما متاسفانه به دلیل وسعت این اشکال همچنان این موضوع وجود دارد.

حجتی در ادامه با اشاره به وجود برخی مشکلات در طرح های جامع گفت: باید در برخی از موارد در طرح های جامعه تجدیدنظر کنیم. باید با متخلفان برخورد جدی داشته باشیم تا در حفظ اراضی کشاورزی به عنوان اراضی کشاورزی شاهد اتفاق های خوبی باشیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به ضرورت یافتن بازار مصرف در کشورهای دیگر برای محصولات داخلی افزود: ما در حوزه برخی محصولات به ویژه محصولات باغی، بیش از مصرف داخل تولید داریم و بر پایه آنها باید به دنبال بازار مناسب باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: باید سیاست بازار در مقابل بازار را دنبال کنیم که این یکی از تاکیدات و اولویت های کاری ما است.

حجتی با اشاره به ممنوعیت ۵ ماهه برای واردات محصول استراتژیک برنج گفت: سالانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید می شود که برای نیاز داخلی کشور کافی نیست و نیاز به واردات داریم.

وی تاکید کرد: اما با تنظیم تعرفه ها و ممنوعیت واردات برنج در ۵ ماه از تیرماه تا آخر آبان می توانیم از کشاورزان حمایت کنیم.

مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید