وزیر جهاد کشاورزی: حفر چاههای متعدد به قناتها آسیب زده است | اتاق خبر
کد خبر: 381294
تاریخ انتشار: 28 آبان 1395 - 13:21
وزیر جهاد کشاورزی گفت: حفر چاههای متعدد ظرف سالهای گذشته باعث آسیب به قناتها و خشکیدن برخی از آنها در سطح کشور شده است.

اتاق خبر:محمود حجتی روز پنجشنبه در جمع مسئولان سبزوار افزود: مسئولان توجه مناسبی به حوزه قنات ندارند و اعتبارات محدودی برای احیا و مرمت آنها اختصاص می دهند.
وی ادامه داد: با توجه به وجود قناتهای متعدد در استان خراسان رضوی موضوع جذب اعتبارات ملی و استانی بدین منظور در دست پیگیری است.
در پی حادثه جان باختن 6 مقنی در جریان لایروبی مسیر قنات روستای کسکن سبزوار وزارت جهاد کشاورزی اخیرا 30 میلیارد ریال از محل برای احیا و لایروبی قناتهای این شهرستان اختصاص داد.
سبزوار 1200 رشته قنات و 630 حلقه چاه دارد.
وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: آسیبهای حوزه تولید و عرضه گوشت مرغ در کشور شناسایی شده و رفع آنها در یک برنامه بلندمدت در حال انجام است.
وی افزود: به منظور تنظیم قیمت، روزانه 700 تن گوشت مرغ از بازار در سطح کشور جمع آوری و هنگام افزایش تقاضا به مردم عرضه می شود.
حجتی در ادامه به موضوع کشت گلخانه ای اشاره و بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی تسهیلات مناسبی برای توسعه فضای گلخانه ای اختصاص داده لذا کشاورزان باید از این فرصت در جهت توسعه فضای گلخانه ای و کاهش مصرف آب استفاده کنند.
وی گفت: با توجه به وجود نیروی انسانی توانمند در حوزه کشت گلخانه ای، وزارت جهاد کشاورزی آمادگی برگزاری کلاسهای تکمیلی را برای داوطلبان در حوزه دارد.

* خسارت کشاورزان پرداخت نشده است
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز در این جمع گفت: خسارات کشاورزان توسط صندوق بیمه کشاورزان پرداخت نشده لذا این امر نیازمند توجه ویژه دولت است.
رمضانعلی سبحانی فر همچنین به تولید سالانه دو هزار و 500 تن ماهی در سبزوار اشاره و بیان کرد: تاسیس کارخانه تولید غذای آبزیان در این منطقه باید در دستور کار قرار گیرد.
فرماندار ویژه سبزوار هم گفت: به رغم کم شدن بارندگیها در چند سال اخیر دولت توانسته با تدبیر و برنامه ریزی مدون بخش کشاورزی را احیا کند.
احمد برادران افزود: امروز با سیاستگذاری مناسب دولت در این بخش، کشور توانسته به استقلال و ثبات کشاورزی سالهای گذشته بازگردد.
وی همچنین به فعالیت 20 هزار بهره بردار کشاورزی در سبزوار اشاره و بیان کرد: امید است با بهبود بازده و بهره وری بخش کشاورزی اشتغال در منطقه افزایش یابد.
مرکز شهرستان 320 هزار نفری سبزوار در 230 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید