قطع حق آب کشاورزی درقم عامل استفاده غیر مجاز از چاه آب شده است | اتاق خبر
کد خبر: 381506
تاریخ انتشار: 1 آذر 1395 - 11:32
مدیرآب و خاک سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: قطع حق آبه کشاورزی عامل استفاده غیر مجاز از چاه های آب شده است و تا زمانی که این مشکل حل نشود شاهد برداشت از چاه ها خواهیم بود.

اتاق خبر:اسدالله مرتضوی روز دوشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: سالانه 500 میلیون متر مکعب حق آبه های کشاورزان بود که باید احیا شود ، این درحالی است که در برخی از شهرهای دیگر شاهد تخصیص حق آبه هستیم.
وی با اشاره به این که باید چاه های فاقد پروانه پر شوند گفت: باید با متخلفان در این حوزه به صورت جدی برخورد کرد و جریمه های زیاد را در نظر گرفت چرا که تعدادی از چاه ها پر می شود و متخلفان درجای دیگری دوباره چاه حفر می کنند.
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی قم افزود: چاه های غیر مجاز شناسایی شده است ولی سالانه تعدادی از آنها پر می شود این در حالی است که باید به صورت یک جا تعیین تکلیف و به صورت یکپارچه بسته شوند.
وی به طرح کاهش برداشت از آب های زیرزمینی اشاره کرد و گفت: طی طرح سه ساله برنامه ریزی شده است تا برداشت از چاه های مجاز 20 درصد کاهش یابد که این طرح در حال اجراست.
به گفته وی در استان قم یکهزار و 260 حلقه چاه مجاز وجود دارد که از این تعداد 200 چاه غیر فعال است.

** حق آبه های زیست محیطی استان را مطالبه می کنیم
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم نیز با بیان این که باید به دنبال تامین حق آبه های زیست محیطی استان باشیم گفت: با اولویت زیست محیطی، این نیاز آبی را از دولت پیگیری می کنیم تا تصمیم های اساسی برای حق آبه ها گرفته شود.
احمد حاج حسینی مسگر افزود: زمانی که حق آبه های زیست محیطی و کشاورزی به استان قم اختصاص پیدا کند با رها سازی آن می توان تا حدی از مشکلات زیست محیطی و ریزگردها جلوگیری کرد ضمن این که بیش از 90 درصد مصرف آب کشاورزی از منابع زیرزمینی تامین می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم گفت: کاهش بارندگی در استان قم بر روی روان آب ها طی دو سال تاثیر گذاشته است.
وی با اشاره به وضعیت سفره های زیرزمینی درقم گفت: در سطح استان برداشت غیر مجاز از چاه های مجاز باعث شده است تا آب سفره های زیرزمینی کاهش پیدا کند و به دنبال آن شاهد خشکسالی و دو چندان شدن معضلات زیست محیطی باشیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم ادامه داد: 250 میلیون متر مکعب اضافه برداشت از چاه های مجاز در استان قم انجام می شود این در حالی می باشد که ساعت کارکرد مجاز در پروانه های کشاوری سه هزار ساعت است، در حالی که میانگین استفاده حدود هشت هزار ساعت است که بیش از دوبرابر حد مجاز می باشد از این رو باید با نظارت و نصب کنتورهای هوشمند از برداشت های بی رویه جلوگیری شود.
حاج حسینی مسگر با اشاره به وجود سه هزار و 850 حلقه چاه غیر مجاز در استان گفت: این چاه ها بدون داشتن پروانه حفر می شود که باید نسبت به وضعیت این ها اقدام شود ضمن این که برداشت قابل توجهی از چاه های غیر مجاز صورت نمی گیرد و بیشترین برداشت ها از چاه های مجاز و دارای پروانه است.
وی افزود: همچنین تعدادی از چاه های کشاورزی در استان قم وجود دارد که تغییر کاربری داده است ولی همچنان شاهد برداشت از این چاه ها هستیم که باید نسبت به پر کردن این چاه ها اقدام جدی صورت بگیرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم خاطرنشان کرد: همچنین تعدادی از چاه ها که مورد استفاده برخی نهادها قرار گرفته بود شناسایی و وضعیت آنان ساماندهی شد.
وی با بیان اینکه باید برخورد جدی با متخلفان حفاری چاه های غیر مجاز صورت بگیرد گفت: چاه ها در مکان باغ ها است که حریم شخصی افراد است از این رو به دور از چشم بازرسان است همچنین امکانات و اعتبارات دولتی لازم جهت برخورد با متخلفان و پر کردن چاه های غیر مجاز بسیار کم است و این امر باعث شده است تا متخلفان به راحتی بتوانند چاه ها را حفر کنند.

** باید آموزش های لازم به کشاورزان ارائه شود
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم، بیان داشت: باید آموزش های لازم به کشاورزان جهت استفاده و مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی ارائه شود.
وی با اشاره به مصرف بی رویه آب گفت: رعایت نکردن الگوی صحیح مصرف آب، استفاده نکردن از سیستم های نوین آبیاری٬ تغییر الگوی کاشت باعث کاهش ذخایر آب های زیرزمینی و خشک شدن چاه های آب استان شده است.
علیجان صادق پور ادامه داد: میزان تولید آب از چاه های مجاز باید کنترل شود و با نصب کنتور های هوشمند وضعیت آن ها رصد و سامان دهی شود.
وی به قانون توزیع عادلانه آب٬ اشاره کرد و گفت: بر طبق ماده 12 این قانون، کلیه چاه ها باید مجهز به وسایل اندازه گیری سطح آب و میزان آب دهی باشند تا اقشار مختلف مردم به علت برداشت بی رویه کشاورزان از آب های زیرزمینی دچار آلودگی های زیستی نشوند.

ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید