نقش داماد ترامپ در دولت جدید آمریکا در هاله‌ای از ابهام | اتاق خبر
کد خبر: 381644
تاریخ انتشار: 2 آذر 1395 - 03:40
هنوز دولت دونالد ترامپ روی کار نیامده است اما تحولات در برخی جناح‌ها موجبات شگفتی را فراهم آورده و تازه‌ترین آنها هم نقشی است که داماد این خاندان میلیاردر ممکن است در دولت جدید ایفا کند.

داماد ترامپ

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، نیویورک تایمز پنج‌شنبه گذشته گزارش داد، جارد کوشنر، همسر ایوانکا ترامپ با یک وکیل صحبت کرده تا ببیند که آیا طبق قانون ضد پارتی‌بازی فدرال، قانونی است که نقشی را در کاخ سفید داشته باشد یا خیر.

کوشنر ۳۵ ساله در کمپین ترامپ نقش مشاور ترامپ را ایفا می‌کرد و گفته می‌شود که به دلیل فشارهایش موجب شده تا زمینه اخراج کریس کریستی، فرماندار ایالت نیوجرسی که از چهره‌های مطرح جمهوری‌خواهان بود و انتظار می‌رفت که پستی در دولت جدید بگیرد، فراهم شود.

براساس قانون ۱۹۶۷ ضد پارتی‌بازی فدرال، هیچ مقامی نمی‌تواند عضو مذکر یا مونث از خانواده‌اش را استخدام کند. اما گزارش‌های خبری حاکی از آن است که کوشنر تلاش دارد تا راهی قانونی بیابد و کارش را پیش ببرد. جارد کوشنر تاجر، سرمایه‌گذار و فعال سیاسی آمریکایی است و مالک اصلی هلدینگ و توسعه املاک کوشنر پراپرتیز و شرکت انتشار روزنامه نیویورک آبزرور است. او پسر ساختمان ساز آمریکایی چارلز کوشنر است. همین مسائل باعث شده تا منتقدان نگران شوند که او نتواند مرز میان خدمت دولتی و مدیریت کسب و کار تجاری سودمند را حفظ کند.

این نگرانی وجود دارد که ترامپ برای گرفتن مشاوره عمدتا به سمت فرزندانش متمایل شود و برای اتخاذ تصمیم‌های مهم به آنها وابسته شود؛ دقیقا همان کاری که برای مدیریت امپراتوری میلیاردی خودش می‌کرده است.

دارل وست،‌ از کارشناسان ارشد موسس بروکینگز گفت: نگرانی بسیاری درباره نقشی که خانواده ترامپ در دوره گذار سیاسی انجام می‌دهند، وجود دارد. داماد ترامپ نقش فعالی در انتصاب‌های مهم دارد و چهره‌های مطرحی را وادار به استعفا کرده است. این خطر وجود دارد که همان خانواده‌ای که کسب و کار ترامپ را اداره می‌کند، همچنین در اتخاذ تصمیم‌های مهم دولتی مشارکت داشته باشد. از میان رفتن مرز میان کارهای دولتی و شخصی می‌تواند مشکلات اخلاقی مهمی در ادامه راه ایجاد کند.

او افزود: در گذشته اعضای خانواده‌هایی بوده‌اند که نقش مهمی ایفا کرده‌اند اما با وجودی که یک کسب و کار میلیاردی نداشتند، مرز میان خدمت دولتی و منفعت شخصی را در هم شکستند و آنها را در هم آمیختند؛ این مساله‌ای است که ناظران خارجی را هم نگران می‌کند.

دن ماهافی، تحلیلگر مرکز مطالعات ریاست جمهوری و کنگره به شینهوا گفت، درست است که کوشنر نفوذ فوق‌العاده زیادی در روند انتقالی دارد اما هنوز مشخص نیست که آیا او به صورت تصادفی افراد را اخراج می‌کند و یا نه.

او تاکید کرد: در این برهه زمان او همچنان همانند دوران کمپین ریاست جمهوری به پدر زن خود مشورت می‌دهد. این را می‌توان پارتی‌بازی در دوره انتقالی توصیف کرد اما مهمترین سوالی که پیش می‌آید تضاد منافع است؛ تضاد منافعی که حاصل کسب و کار تجاری و نقش خانوادگی اوست.

انتهای پیام/

کد: 94108

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید