مذاکرات مقامات ایرانی و روسی برای تبادل پلنگ ایرانی و ببر آمور روسی | اتاق خبر
کد خبر: 382273
تاریخ انتشار: 6 آذر 1395 - 06:45
مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه امروز (جمعه) میزبان مراد کریموف معاون وزیر منابع طبیعی و محیط زیست فدراسیون روسیه بود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در این ملاقات دو طرف ضمن بررسی مشکلات محیط زیستی در ایران و روسیه، راه های همکاری و تبادل تجربیات در خصوص حل مشکلات محیط زیستی را مورد بررسی قرار دادند.

یکی از دیگر موضوعات مطروحه در این ملاقات بحث تبادل پلنگ ایرانی و ببر آمور روسی بود.
موضوع مذاکرات برای تبادل ببر آمور با پلنگ ایرانی برای بار دوم، با نامه کریموف خطاب به سازمان محیط زیست در تاریخ 2 مهر ماه و باندارنکو رئیس هیات مدیره "بنیاد پ گ او "روسیه در خصوص احیای جمعیت پلنگ ایرانی در قفقاز و سپس نامه دانسکوی وزیر منابع طبیعی و محیط زیست روسیه خطاب به معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست کشورمان در تاریخ 30 مهر 1395 مطرح شد.
وزیر منابع طبیعی و محیط زیست روسیه در این نامه نسبت به شروع مذاکرات تبادل 2 قلاده ببر آمور در قبال 2 قلاده پلنگ ایرانی اظهار علاقمندی کرده بود.
لازم به ذکر است پیش از این در سال 1389 اولین بار 2 قلاده پلنگ ایرانی با دو قلاده ببر آمور تبادل شده بوند که از این 2 قلاده ببر یکی از آنها در ایران بدلیل بیماری مشمشمه کشته شد اما از دو قلاده پلنگ ایرانی هم اکنون 3 قلاده بدنیا آمده اند که دو قلاده از آنها در طبیعت رها شده اند. این پلنگ ها در منطقه قفقاز روسیه نگهداری می شوند.


هم اکنون در روسیه در حدود 524 تا 540 قلاده ببر وجود دارد و حدود 80 قلاده پلنگ در روسیه نگهداری می شود.

انتهای پیام/

کد:94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید