طرح جایگزینی ۲۴۰۰ یخچال‌ فرسوده بالاخره اجرایی شد | اتاق خبر
کد خبر: 382381
تاریخ انتشار: 6 آذر 1395 - 17:39
طرح جایگزینی یخچال‌های فرسوده که از اول سال گذشته منتظر کلید خوردن بود سرانجام پس از گذشت بیش از یک سال اجرایی شد.

اتاق خبر: بر اساس اعلام سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا)، طرح جایگزینی محصولات فرسودهٔ یخچال و فریزر با محصولات پربازده با بودجه‌ای بالغ بر ۷۲ میلیارد ریال ازسوی سابا و با همکاری سه کارخانهٔ ایرانی اجرایی می‌شود.

در طرح پایلوت تعویض لوازم خانگی فرسوده، سابا با ارائهٔ تسهیلات قرض الحسنه برای اجرای طرح جایگزین یخچال و فریزر فرسوده با محصولات پربازده از طریق تحویل و اسقاط یخچال و فریزرهای فرسوده از متقاضیان و جایگزینی آن‌ها با یخچال و فریزر با رتبهٔ انرژی A و بالاتر اقدام کرده است.

بر اساس این گزارش، به دنبال مطالعات انجام شدهٔ سابا در مورد جایگزینی محصولات فرسوده با انواع راندمان بالا در چند سال گذشته و بررسی جوانب مختلف اجرای این طرح نظیر جنبه‌های فرهنگی، اصلاح الگوی مصرف و صرفهٔ اقتصادی آن در جامعه، طرح جایگزینی محصولات فرسوده با انواع راندمان بالای آن به عنوان یکی از موفق‌ترین پروژه‌های صورت گرفته در سابا شناخته شده است.

 کمبود اطلاعات دقیق اندازه‌گیری شده و هم‌چنین اطلاعات آماری و ابهام برخی از صاحب‌نظران در مورد واکنش اجتماعی و اثرگذاری اقتصادی به دلیل گستردگی ابعاد طرح باعث شد تا برای رفع اشکالات احتمالی اجرای آن، این طرح به صورت محدود و آزمایشی اجرا شود.

بر این اساس، تحویل یخچال و فریزرهای فرسوده از متقاضیان، اسقاط محصول فرسوده و خارج کردن کامل آن‌ها از گردونهٔ استفادهٔ مجدد، اعطای وام کم‌بهره ۴ درصد با بازگشت سه ساله حداکثر به مبلغ یخچال و فریزر پربازده موردنظر تا سقف سی میلیون ریال و استفادهٔ انحصاری از محصولات تولید داخل با رتبهٔ انرژی A و بالاتر، از جمله شرایط این طرح آزمایشی بوده است.

تقریبا یک سوم مصرف برق خانه از مصرف یخچال و فریزر است؛ البته در میانه تابستان که مصرف تجهیزات سرمایشی بخش اعظمی از مصرف برق منازل مسکونی را شامل می شوند، این سهم کمتر می شود اما باید گفت که در طول سال به طور میانگین یک سوم مصرف برق خانوار را مصرف برق یخچال و فریزر به خود اختصاص می دهد.

طبق گفته کارشناسان همه یخچال ها، حتی آن هایی که رتبه انرژی خوبی نیز دارند پس از ۱۰ یا ۱۵ سال کار مداوم، فرسوده محسوب می شوند که اجرای این طرح گرچه با تاخیر بوده اما می‌تواند در کاهش مصرف انرژی تاثیر گذار باشد.

ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید