اتحادیه اروپا نباید به خاطر یک نفر، 80 میلیون تن را مجازات کند | اتاق خبر
کد خبر: 382641
تاریخ انتشار: 8 آذر 1395 - 19:21
قلیچداراوغلو:
رهبر مهم‌ترین حزب اپوزیسیون ترکیه در اظهار نظری درباره رای پارلمان اروپا به توقف موقتی ادامه مذاکرات با آنکارا گفته است: اتحادیه اروپا نباید 80 میلیون تن از مردم ترکیه را با اقدام خود علیه دولت، مجازات کند.

قلیچدار اوغلو

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، کمال قلیچدار اوغلو، رهبر مهم‌ترین حزب اپوزیسیون ترکیه طی سخنرانی خود در استانبول در این باره ادامه داد: تحریم را علیه کشوری با 80 میلیون جمعیت آن هم به خاطر اینکه از یک نفر و اظهاراتش عصبانی هستید، اعمال نکنید.

رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه خاطرنشان کرد که اگر اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه ترکیه اعمال کند، آن هم به دلیل رییس جمهور این کشور، این اقدام برابر با مجازات کل مردم این کشور است.

این سیاستمدار ترک در ادامه اظهاراتش عنوان کرد: ما همین مبارزه را در کشور خود هم داریم.

تنش‌ها میان اتحادیه اروپا و ترکیه پس از رای پارلمان اروپایی به شدت افزایش یافته در حالی که رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه و بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر این کشور با رد کردن رای این پارلمان، به شدت علیه این بلوک انتقاد کردند.

قلیچدار اوغلو ضمن بیان این مساله که ترکیه رویکردی نسبت به غرب دارد، خاطرنشان کرد که کشورش از ایده «یک کشور دموکرات» حمایت می‌کند.

وی افزود: پارلمان اروپا تصمیمی را اتخاذ کرد. آنها به صورت موقت مذاکرات پیوستن آنکارا به اتحادیه اروپا را متوقف کردند. این یک توصیه است که من برای شما دارم. من از تمامی اعضای اتحادیه اروپا و مقامات کشور می‌خواهم بدانند که جمهوری ترکیه همواره از زمان پایه‌گذاری خود رویکردی نسبت به غرب داشته است. ما ملتی هستیم که بدون هیچ قید و شرطی از حاکمیت قانون، اصول دموکرات و سکولار دفاع می‌کنیم.

قلیچداراوغلو در جریان سخنرانی خود از ییلدیریم خواست که دموکراسی و آزادی قاطعانه را به ترکیه بیاورد.

این رهبر اپوزیسیون خطاب به نخست وزیر کشورش عنوان کرد: پیام من به ییلدیریم این است؛ ماهیت مذاکرات با اتحادیه اروپا دموکراسی است. اگر شما از دموکراسی حاکمیت قانون، حقوق بشر، استقلال قوه قضاییه دفاع می‌کنید و اگر به طور جدی خواهان دموکراسی در ترکیه هستید تمام نمایندگان حزب مردم جمهوریخواه ترکیه در پارلمان از شما برای طراحی هماهنگی‌های قانونی لازم حمایت خواهند کرد.

وی ادامه داد: اگر شما شجاعت این کار را دارید، پس بیایید با خواست خودمان پیش از آنکه صبر کنیم تا دیگران برای ما شرایطی را جهت ادامه مذاکره تعیین کنند، دموکراسی و آزادی قاطعانه را به جمهوی ترکیه بازگردانیم.

انتهای پیام/

کد: 94108

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید