سوزان رایس: پاره کردن برجام آمریکا را منزوی می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 382689
تاریخ انتشار: 9 آذر 1395 - 07:18
مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که حفظ توافق هسته‌ای با ایران به سود آمریکا است و پاره کردن آن به ایران فرصت می‌دهد تا برنامه هسته‌ای خود را با تمام توان از سر بگیرد.

به گزارش اتاق خبر، سوزان رایس مشاور امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان در پاسخ به این سؤال که آیا آمریکا می‌تواند از توافق هسته‌ای با ایران کناره‌ گیری کند، با اشاره به محدودیت‌هایی که برجام بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعمال کرده است، گفت: ابتدا باید یادآوری کنم که ما با توافق با ایران به چه دستاوردهایی رسیدیم؛ اکنون نزدیک به یک سال و شش ماه از زمان اجرای توافق می‌گذرد و ایران پیوسته به تعهدات خود در چارچوب توافق، پایبند بوده است. ما همچنین از جامع ترین رژیم بازرسی هایی برخورداریم که تاکنون درخصوص یک برنامه هسته‌ای اعمال شده است.

وی در ادامه با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس غرب و آمریکا علیه برنامه هسته‌ای گذشته کشورمان گفت: تمام مسیرهای دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای مسدود شده است. بنابراین، این توافق برای مردم آمریکا، مردم منطقه (خاورمیانه)، متحدان و شرکایی که برنامه هسته‌ای ایران بیش از همه آنها را تهدید می‌کرد، مؤثر واقع شده است. بنابراین، پاره کردن توافق زمانی که مؤثر بوده است، ما را در خارج از موازین یک توافق بین‌المللی قرار خواهد داد؛ در اینجا ایران خلف وعده نکرده است، بلکه آمریکا است که نه تنها در برابر ایران، بلکه در قبال اتحادیه اروپا، آلمان، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و همچنین شورای امنیت سازمان ملل که این توافق را مورد حمایت قرار داده، وعده شکنی کرده است. بنابراین، ما منزوی خواهیم شد.

رایس تصریح کرد: در این صورت، توانایی ما برای اعمال نفوذ بر ایران از بین خواهد رفت. آنها (ایرانی‌ها) دیگر با محدودیت‌های توافق روبرو نیستند و می‌توانند با تمام توان، برنامه هسته ای خود را از سر بگیرند. اگر آنها چنین کاری کنند، ممکن است گزینه چندانی برای ما باقی نماند، جز اینکه به استفاده از نیروی نظامی برای دستیابی به نتیجه بیندیشیم که قبلاً به شکل صلح‌آمیز از طریق توافق هسته‌ای به آن رسیده بودیم.

مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین گفت: بنابراین، این شرایط برد-برد برای ایران خواهد بود. آنها از محدودیت رها می‌شوند، ما منزوی خواهیم شد، هم پیمانان و شرکای ما از آمریکا به شدت خشمگین می‌شوند و برنامه هسته‌ای ایران نیز می‌تواند بدون مانع جلو برود. پاره کردن توافق هسته‌ای به نفع ما نیست. زمانی که مردم واقعیت‌ها را در نظر بگیرند، این دیگر یک شعار نیست؛ بلکه رهبران (آمریکا) وظیفه دارند گزینه‌های جایگزین را بررسی کنند. تصمیم منطقی نیز این خواهد بود که حفظ توافق هسته‌ای با ایران، آشکارا به نفع آمریکا خواهد بود.

منبع: ایسنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید