عقب‌نشینی نفت در پی بدبینی بازار به توافق فریز تولید | اتاق خبر
کد خبر: 382713
تاریخ انتشار: 9 آذر 1395 - 13:17
قیمت‌های نفت در پی تشدید تردیدها نسبت به احتمال توافق تولیدکنندگان بزرگ با طرح کاهش تولید در نشست برنامه ریزی شده در هفته جاری، روز دوشنبه کاهش یافت.

به گزارش اتاق خبر، بهای معاملات نفت برنت که قیمت پایه بازار جهانی است، روز دوشنبه ۲۴ سنت یا ۰.۵ درصد کاهش یافت و به ۴۷ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات این بازار روز جمعه ۱.۹۲ دلار یا ۳.۹ درصد کاهش یافته و در ۴۷.۰۸ دلار بسته شده بود.

نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۲۶ سنت یا ۰.۶ درصد کاهش یافت و در ۴۵.۸۰ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز جمعه ۲.۰۲ دلار یا ۴.۲ درصد کاهش یافته و در ۴۵.۹۳ دلار در هر بشکه بسته شده بود.

با اینهمه نفت خام آمریکا در هفته گذشته ۱۳ سنت افزایش یافت و در محدوده ۴۵.۷۷ تا ۴۹.۲۰ دلار معامله شد در حالیکه نفت برنت برای کل هفته ۲۰ سنت افزایش یافت و در محدوده ۴۶.۸۵ دلار تا ۴۹.۹۶ دلار معامله شد.

اختلاف نظر میان صادرکنندگان عضو اوپک و کشورهای غیرعضو مانند روسیه درباره سهمیه کاهش تولید هر کشور که تردیدها نسبت به دستیابی تولیدکنندگان به توافق نهایی برای کاهش یا فریز تولید را برانگیخته، عامل کاهش اخیر قیمتها بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، با وجود کشمکشهای اخیر معامله گران می گویند همچنان انتظار دارند اوپک برای مقابله با اشباع عرضه بازار جهانی و تثبیت قیمتها، به نوعی توافق برای محدود کردن تولید دست پیدا کند.

اوپک قصد دارد توافق مقدماتی برای کاهش تولید روزانه به ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون بشکه را در نشست ۳۰ نوامبر نهایی کند اما این سازمان از حدود دو سال قبل که قیمتها ریزش پیدا کردند، موفق نشده است در نشستهای برگزار شده به توافق دست پیدا نکند. بعضی از تحلیلگران هشدار داده اند شکست در رسیدن به توافق نهایی یا مهم‌تر از آن اجرای توافق مذکور، به ریزش سنگین قیمتها منجر خواهد شد.

اعضای کشورهای صادرکننده نفت اوپک روز چهارشنبه در وین دیدار خواهند کرد تا درباره جزییات برنامه کاهش تولید تصمیم بگیرند و احتمالا کشورهای غیرعضو این سازمان شامل روسیه هم در این نشست حاضر خواهند شد. نشست میان تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک قرار بود روز دوشنبه برگزار شود اما پس از اینکه عربستان حاضر نشد در آن حضور پیدا کند، لغو شد.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی روز یکشنبه اعلام کرد نمایندگان این کشور در مذاکرات دوشنبه حاضر نخواهند شد زیرا هنوز هیچ توافقی در داخل اوپک حاصل نشده است.

فالح گفت: حتی اگر تولیدکنندگان در بازار دخالت نکنند و تولید را در سطح کنونی حفظ کنند، خود بازار نفت در سال ۲۰۱۷ متعادل می شود.

با وجود اختلاف نظر در میان تولیدکنندگان، مورگان استنلی همچنان انتظار دارد حداقل یک توافق بر روی کاغذ حاصل شود. حتی اگر توافقی برای کاهش تولید حاصل شود، اشباع عرضه به این زودی به پایان نمی رسد.

بر اساس گزارش رویترز، در آمریکا شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا در سه هفته گذشته افزایش یافته و از ۲۷ ماه مه سال ۲۰۱۶، تولیدکنندگان ۱۵۸ دکل نفتی در این کشور افزوده اند.

منبع: ایسنا 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید