توجه به کیفیت و ارزش غذایی نان با نظارت بیشتر | اتاق خبر
کد خبر: 382760
تاریخ انتشار: 10 آذر 1395 - 02:00
کیفیت و ارزش غذایی نان به عنوان قوت غالب و بخش اصلی هرم غذایی و بخش جدایی‌ناپذیر سفره مردم ایرانی، یکی از دغدغه های مردم است که به نظر می رسد فقط با نظارت بیشتر محقق می شود.

اتاق خبر:با توجه به میل مردم به خرید نان های سنتی و گلایه های مختلف از بی کیفیتی نان از قبیل پخت، نوع آرد استفاده شده سیاه و یا سفید بودن نان و اندازه آن، از مهم ترین دغدغه های آنان است.
بی کیفیتی نان باعث شده قسمتی از این نان ها به عنوان ضایعات دورریز شود که هم به عنوان بخشی از سرمایه کشور باید به آن بیشتر پرداخته شود و هم به نان باید به عنوان یک خوراک متبرک در نگاه دینی و انسانی توجه بیشتری شود.
ذائقه ایرانی همیشه به نان های سنتی عادت داشته است اما این روزها نان های فانتزی با شکل، نوع، ارزش غذایی و دسترسی متنوع در جامعه وجود دارد و شاهد تمایل روزافزون مردم به ویژه جوانان و نوجوانان به این نوع نان ها هستیم که هنوز مردم با ارزش غذایی آن به طور کامل آشنا نیستند.
در این گزارش، ضمن آشنایی با عوامل موثر در کیفیت نان و نظر مردم و مسوولان درباره آن می پردازیم.
مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان سمنان گفت: با هدفمندی یارانه ها و آزاد پزشدن بخشی از نانوایی‌ها، خبازان برای خرید هر نوع آرد، سبوس دار 18 یا 21 درصد بدون سبوس، آزادی عمل برای خرید دارند.
محمد باقر منوچهری از مکاتبات 2 سال پیش با کارخانه های تولید آرد در استان سمنان به آرد تعریف شده برای هر نان اشاره کرد و گفت: ذائقه و دید مشتری و مردم بر نان سفید است.
وی با اشاره به این که سبوس 18 درصدی برای نان بربری لحاظ شده است افزود: خبازان به کارخانه ها تاکید می کنند که آرد سفید برای پخت این نان به آنها ارایه دهند .
وی اظهار داشت: مردم بیشتر تمایل به نان سفید و روشن دارند که این امر باعث پایین آمدن سبوس در نان و بی کیفیتی نان می شود و مردم از این مساله بی خبرند.
وی با بیان این که نانوایی های سنگکی باید از آرد با درصد بالای سبوس که باعث افزایش کیفیت و ماندگاری بالاتر می شود استفاده کنند، افزود: بیشتر سنگکی های آزاد پز در استان سمنان از آرد سفید و کم سبوس استفاده می کنند.
مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان سمنان ادامه داد: فرهنگ سازی و کمک به شناخت مردم از خواص مفید سبوس و عوامل مخرب استفاده دراز مدت از نان سفید و بدون سبوس بر بدن انسان، باعث افزایش بهبود کیفیت نان می شود.
منوچهری خاطر نشان کرد: بر اساس دستور سازمان صنعت، معدن وتجارت، به کارخانه های تولیدی آرد تاکید شده که آرد را بر اساس نوع نان تحویل دهند و نانواها اجازه ندارند از آرد روشن و سفید برای هرنوع نانی استفاده کنند.
وی افزود : وجود نمک به اندازه استاندارد یکی از الزامات در فراوری خمیر است که بر سایر افزودنی ها مانند مایه مخمر برتری دارد.
وی گفت: نمک قدرت کششی خمیر را مقاوم و نانوا قدرت مانور برای پخت و زمان عمل آوری خمیر را افزایش و طعم نان را بهبود می بخشد.
وی افزود: نظارت بیشتر دستگاههای نظارتی ،دانشگاه علوم پزشکی وشرکت غله و خدمات بازرگانی بر نانوایی های سنتی بر کیفیت آن می افزاید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان نیز گفت: تغییر روش پخت نان از شکل سنتی به صنعتی، باعث افزایش کیفیت و حفظ ارزش های غذایی نان می شود، در روش سنتی پخت، نان تا 400 درجه سانتی گراد حرارت می بیند که به این ترتیب، هیچ ارزش غذایی در آن باقی نخواهد ماند.
مهدی شادنوش بیان داشت: تهیه نان به روش سنتی در بیشتر نقاط دنیا منسوخ شده در حالی که در ایران هنوز روش های نادرست پخت نان وجود دارد.
وی افزود: نان به عنوان قوت غذایی غالب و با ارزش مردم، حاوی ویتامین ها و ریزمُغذی‌هایی است که علاوه بر رفع گرسنگی، در تامین نیاز غذایی اصلی بدن انسان نقش دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: از بین رفتن ویتامین ب در نان، روی خلق وخوی افراد تاثیر منفی می گذارد و به همین دلیل حفظ ویتامین ها و ارزش های غذایی در نان که غذای اصلی مردم کشور است اهمیت دارد.
معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی وخدمات درمانی استان سمنان گفت: یک اقدامی که در سال اخیر انجام شده غنی سازی آرد با آهن برای پیشگیری از کم خونی به ویژه برای بانوان بوده است.
جعفر جندقی افزود: کارخانجات تولید آرد متعهد شدند که آهن لازم به آرد اضافه کنند، مصرف سرانه روزانه نمک در ایران 10 تا 15گرم است، که 3 برابر مصرف جهانی است.
وی با بیان این که شخصی که 500 گرم نان مصرف کند حدود 10 گرم نمک وارد بدن او می شود، افزود: در هر 100 گرم نان در ایران 2 گرم نمک وجود دارد.
وی بیان داشت: مقادیر مجاز نمک در نان مطابق سند ملی و سند جامع تغذیه که به تصویب رسیده، در 100 گرم نان باید به زیر یک گرم کاهش پیدا کند.
وی با اشاره به این که طی تحقیقات انجام شده 15 درصد کاهش مصرف نمک در جهان در طی 10 سال می تواند جان هشت میلیون انسان را از مرگ ناشی از بیماریهای قلبی، فشار خون نجات دهد، خاطرنشان کرد: کاهش مصرف نمک در پخت نان یکی از راهکارهای کاهش بیماری های فشار خون و قلبی وعروقی است.
وی ادامه داد: اگر 100 گرم محصول غذایی بیش از 1.5 گرم نمک داشته باشد، پرنمک تلقی شده و اگر کمتر از سه دهم گرم نمک داشته باشد کم نک است.
جندقی گفت: فشار خون در سن 15 تا 64 سالگی در استان سمنان 17 درصد است که با کاهش میزان مصرف نمک در پخت نان می توان این امر را کاهش دهد.
وی با اشاره به این که 70 در صد افراد جامعه با کمبود ویتامین «دی» مواجه و قوت قالب آنها نان است، بیان کرد: غنی سازی آرد با ویتامین دی در استان سمنان تا کنون انجام نشده است.
وی خاطر نشان کرد: یک معضل برای پخت نان، حرارت دادن مستقیم به نان با آتش است که بالاتر از پخت استاندارد است.
معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی وخدمات درمانی استان سمنان گفت: پخت نان به روش حرارت مستقیم باعث وارد شدن هیدروکربن به نان و سپس به بدن می شود که این ماده عامل اصلی سرطان است.
معاون سیاسی ،امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان با بیان این که نظارت در بخش نان و فرایند تولید آن باید افزایش یابد، یادآور شد: کیفیت نان متاثر از عواملی نظیر آرد خوب، نوع دستگاه های پخت، مهارت کارگران و استفاده از خمیر مایه خوب است .
محمود قنبری افزود: مسوولان و دستگاه های مربوطه باید این موارد را به دقت مورد نظارت و بازرسی داشته باشند و پس از کنترل و انجام آزمایش های لازم، نتیجه آن را اعلام کنند.
قنبری با اشاره به لزوم آموزش و مهارت لازم به نانوایان و کارگران نانوایی ها و جلوگیری از تغییر پی در پی این کارگران در نانوایی ها، اظهار کرد: نانوایان و کارگران نانوایی ها باید، مهارت لازم برای تولید نان با کیفیت را کسب و نسبت به تهیه نان مرغوب برای مردم تلاش نمایند.
قنبری خاطرنشان کرد: اداره کل آموزش فنی و حرفه ای هم باید فهرست افراد آموزش دیده در این بخش را اعلام و در آموزش نانوایان تلاش بیشتری کنند.
وی بر نظارت و کنترل ماشین آلات، ارتقای دستگاه ها و تجهیزات فرسوده نانوایی ها تاکید کرد و گفت: در صورتی که نانوایی ها به لحاظ فنی مشکل دارند باید نانوایی سیار جایگزین این نانوایی ها شوند تا پس از رفع مشکل دوباره فعالیت خود را آغاز کنند.
قنبری درباره ضرورت افزایش تعداد نانوایی ها در استان نیز گفت: باید مجوز صدور ایجاد نانوایی در مناطقی که جمعیت بیشتری سکونت دارد در دستور کار قرار گیرد.
معاون امور سیاسی، امنیتی اجتماعی استانداری سمنان گفت: نظارت بر کیفیت آرد مصرفی، پیگیری رعایت دستورالعمل های بهداشتی در نانوایی ها، نظارت بر تولید آرد مرغوب توسط کارخانجات آردسازی، کنترل کیفیت و کمیت نان عرضه شده توسط نانوایی ها، بررسی مشکلات در حوزه آرد و نان استان و رسیدگی به شکایات و گزارشات مردمی، باید با جدیت پیگیری شود.
یک شهروند سمنانی درباره کیفیت و میزان رضایت از نان نانوایی های این شهر به ایرنا گفت: علاوه بر نداشتن کیفیت نان طی چند مدت گذشته، شاهد کوچک شدن اندازه نان در نانوایی ها بوده ایم.
سیدجواد موسوی افزود: نان تازه را فقط می توان همان روز استفاده کرد، ولی اگر یک روز از زمان آن بگذرد طعم و مزه اولیه را ندارد و کاه حتی قابل استفاده نیست که این نشاندهنده بی کیفیتی نان در شهر سمنان است.
بانوی سالمند دیگری نیز با اعلام بی رضایتی از تولید نان در واحدهای مختلف نانوایی در سمنان، گفت: هر نوع نان در سمنان یک ایرادی دارد و مردم از نانوایی ها در سمنان رضایت ندارند.
خانم همتیان با اشاره به اینکه به دلیل شایع بودن عارضه فشار خون در بین مردم و به ویژه در سالمندان ،گفت: هر نانوایی که می روی هر روز میزان نمک نانش یک اندازه است و این نشان از بی توجهی نانوایان دارد.
وی شهروند میانسال دیگری با اشاره به اینکه بیشتر نانوایان در سمنان غیربومی هستند گفت: به همین دلیل مالکان واحدهای نانوایی باید به زحمت شاطر برای نانوایی خود پیدا کنند و باید با هر بد و خوب کار نانوایان بسازند و به همین دلیل نانوایان غیربومی ابدا توجهی به حرف و خواسته مردم ندارند.
پژمان ابراهیمی افزود: بی توجهی به اختصاص دادن زمان لازم برای رسیدن خمیر به مرحله تخمیر، نظارت بیشتر و دقیق تر، آموزش مستمر، نظرخواهی از مردم، توسعه نانوایی ها متناسب با تراکم جمعیتی، توجه به کیفیت آرد و تامین آرد با کیفیت برای نانوایی های شهر سمنان ،می تواند در بهبود کیفیت نان تاثیر داشته باشد.
به نظر می رسد با استفاده از تجهیزات نوین تر در نانوایی ها، آموزش نانوایان با روش هایی که باعث حفظ ارزش بیشتر نان می شود، افزایش کیفیت آرد از ابتدای تولید گندم توسط کشاورزان، معرفی بیشتر نان های فانتزی با ارزش غذایی بیشتر به مردم، ترویج روش های نوین پخت به منظور افزودن میتامین ها و حفظ ارزش های غذایی بیشتر، باید رویکردهای اصلی در مساله نان باشد.
در استان سمنان بیش از 600 واحد نانوایی فعالیت دارد.

ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید