تراز تجاری استان کرمان مثبت اعلام شد | اتاق خبر
کد خبر: 382764
تاریخ انتشار: 10 آذر 1395 - 03:59
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان تراز تجاری این استان در سال جاری را مثبت اعلام کرد و گفت که ارزش صادرات استان در 6 ماه نخست امسال از واردات بیشتر بوده است.

اتاق خبر:حمید شیخ ‌اسدی عصر یکشنبه در نشست مجمع نمایندگان کرمان در مجلس شورای اسلامی با واحدهای تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در استان کرمان افزود: صادرات استان در 6 ماه امسال 127 هزار تن به ارزش 642 میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی 17 درصد کاهش و به لحاظ ارزی 159 درصد افزایش داشته است.
وی گفت: واردات استان کرمان نیز در 6 ماه امسال 66 هزار تن به ارزش 435 میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال قبل از لحاظ وزنی 4.8 درصد و از نظر ارزش 12 درصد افزایش را نشان می دهد.
مدیرکل امور دارایی و اقتصادی استان کرمان اضافه کرد: درآمد سال 95 استان 20 هزار میلیارد ریال بود که توسط سازمان برنامه و بودجه به استان ابلاغ شد و 18 هزار و 500 میلیارد ریال آن مالیاتی و یکهزار و 500 میلیارد ریال غیرمالیاتی بوده است.
وی خاطرنشان کرد: میزان وصولی درآمد مالیاتی استان در 6 ماه امسال 10 هزار و 320 میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 35 درصد رشد را نشان می دهد.
شیخ اسدی همچنین گفت: تولید ناخالص استان کرمان در سال 92 با محاسبه نفت، 309 هزار میلیارد ریال بوده که 3.8 درصد تولید ناخالص کشور را به خود اختصاص داده است.
وی اضافه کرد: استان کرمان در تولید ناخالص با سهم 3.51 درصد از تولید کشور رتبه هشتم را دارد.
وی گفت: سهم بخش های مختلف اقتصادی نشان می دهد بخش کشاورزی با 31.8 درصد، بخش صنعت با 29.3 درصد و بخش خدمات با 39 درصد اشتغال استان را به خود اختصاص داده است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان ادامه داد: این آمار نشان می دهد در بخش های کشاورزی و صنعت اشتغال کمتری داشته ایم.
وی با اشاره به کاهش میزان اشتغال در بخش کشاورزی بیان کرد: از عوامل این کاهش، رکود اقتصادی، سرانه پایین، خشکسالی، کمبود آب و در نهایت انتقال نیروی کار به بخش خدمات است.
وی گفت: افزایش اشتغال در بخش خدمات را می توانیم افزایش واردات بی رویه و افزایش قیمت مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی بدانیم که باعث شده مصرف کننده ها توان خرید کالاهای با قیمت بالا را نداشته باشند و در نتیجه تولید کنندگان به اجبار از بخش صنعت خارج و به بخش خدمات روی آورده اند.
شیخ اسدی تصریح کرد: با وجود اینکه سیاست دولت بر تمرکز زدایی است اما پرداخت‌ها به صورت ملی صورت می‌گیرد و این مسأله موجب شده تا علاوه بر افزایش چانه‌زنی از سوی مدیران، شاهد افزایش رفت و آمدها به مرکز کشور و تحمیل هزینه‌های اضافی در این خصوص باشیم.
در این نشست که با حضور رئیس و اعضای مجمع نمایندگان استان و مدیران ارشد بانک های کرمان برگزار شد، مسائل و مشکلات اقتصادی استان مورد بررسی قرار گرفت.

ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید