وقتی حق سهامداران خرد به راحتی پایمال می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 386122
تاریخ انتشار: 11 دی 1395 - 22:00
در حالی که در ۲۳ تیرماه امسال تعداد ۷۲۳ میلیون و ۵۴ هزار سهم رنا که معادل ۱۲ درصد از شرکت می شود به ارزش هر سهم بیش از ۵۰۶ تومان معامله شد، امروز حق تقدم سهام سرمایه گذاری رنا تنها ۱۸ تومان و با احتساب مبلغ اسمی هر سهم آن ۱۱۸ تومان داد و ستد شد

در حالی که در ۲۳ تیرماه امسال تعداد ۷۲۳ میلیون و ۵۴ هزار سهم رنا که معادل ۱۲ درصد از شرکت می شود به ارزش هر سهم بیش از ۵۰۶ تومان معامله شد، امروز حق تقدم سهام سرمایه گذاری رنا تنها ۱۸ تومان و با احتساب مبلغ اسمی هر سهم آن ۱۱۸ تومان مورد داد و ستد قرار گرفت که تمام سود این معاملات در جیب سهامدار عمده می‌رود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، امروز  نماد معاملاتی حق تقدم شرکت سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا جهت عرضه ۹۹۰ میلیون ۸۶ هزار و ۹۰۰ عدد حق تقدم استفاده نشده با محدودیت هر دستور خرید حداکثر ۱۰۰ هزار عدد بدون محدودیت نوسان قیمت، عرضه شد که قیمت پایانی آن تنها ۱۸ تومان بود.

این مقدار از حق تقدم استفاده نشده معادل ۱۶.۵ درصد شرکت را تشکیل می‌دهد و سهامدار عمده با این توجیه که از او تهعد پذیره نویسی انجام شده است، امروز حق تقدم استفاده نشده را به قیمت ناچیزی و به نفع خود معامله کرد. در صورتی که چند ماه پیش شاهد بودیم حدود ۱۲ درصد سهام رنا را شرکت سرمایه گذاری سایپا از الکتریک خودروتابان خرید که در آن زمان هر سهم آن به ارزش ۵۰۶ تومان خریداری شد. اما امروز نه ۱۲ درصد بلکه ۱۶.۵ درصد از این سهم با احتساب مبلغ اسمی تنها ۱۱۸ تومان معامله می‌شود و به گفته کارشناسان بورس، این به طور واضح یعنی ضایع شدن حقوق سهامداران خرد.

این در حالی است که طبق قانون تجارت، مدیران شرکت‌های بورسی موظف هستند حق تقدم استفاده نشده را که سهم سهامداران خرد است به بهترین قیمت به فروش برسانند. از آنجایی که حق تقدم استفاده نشده امروز در حال معامله بوده، بیش از ۱۶ درصد کل شرکت را در بر می‌گیرد، قاعدتا باید این سهم به صورت مدیریتی عرضه می‌شد و برای آن قیمت پایه در نظر گرفته می‌شد. در آن صورت امکان داشت، قیمت پایه با توجه به افزایش سرمایه شرکت حتی بالاتر از قیمت کارشناسی شده در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۵ شود.

سازمان بورس به عنوان ناظر که باید مدافع سهامداران از جمله سهامداران خرد باشد، امروز مجوز این معامله را صادر کرده در صورتی که از نهاد ناظر انتظار می‌رود در جهت منابع سهامداران خرد هم حرکت کند تا سهامداران عمده نتوانند حقوق سهامداران خرد را تضییع کنند.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید