هزینه ۴ هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو برای طرح‌های مرزی | اتاق خبر
کد خبر: 386156
تاریخ انتشار: 12 دی 1395 - 20:12
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع ایران گفت: هشت میلیارد دلار مجوز برداشت از صندوق توسعه ملی برای طرح‌های مرزی به وزارت نیرو داده شد که از اول سال تاکنون بالای چهار هزار میلیارد تومان در این زمینه هزینه شده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، محمد حاج‌رسولی‌ها امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: در اتاق فکر وزارت نیرو امروز قرار بر این شد که سیاست‌های ابلاغی نظام در بخش آب مصوب سال ۱۳۷۹ تشخیص مصلحت نظام مورد بازنگری قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه بین ۱۵ تا ۲۰ سال باید سیاست‌های در نظر گرفته شده مورد بازنگری و واقع‌بینی قرار بگیرد، اظهار کرد: سیاست‌هایی که وزارت نیرو طی چند سال اخیر اجرایی کرده منطبق با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بوده است. بر همین اساس کارگروهی مبنی بر محوریت ابلاغیه مقام معظم رهبری تشکیل شد که در آن هفت مشکل بخش آب مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته حاج‌رسولی‌ها، یکی از ضعف‌های جدی در حوزه منابع آبی کشور بحث ساختار است. چرا که در سال ۸۴، با استانی شدن شرکت‌های آب منطقه‌ای به نوعی شیرازه آب کشور در حال گسسته شدن قرار گرفت. بر همین اساس مدیریت حوزه‌ای به عنوان یکی از موارد مهم در وزارت نیرو مورد توجه قرار گرفته است.

وی بحث دوم را حمایت از آب‌های زیرزمینی دانست و افزود: در جلسه ۸ و ۱۵ شورای عالی آب، طرح تعادل‌بخشی روی میز دولت قرار گرفت که این مسئله گام مهمی در ارتقای وضعیت آبی کشور شناخته می‌شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع ایران با بیان اینکه در حال حاضر ۱۸۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه‌تمام در وزارت نیرو وجود دارد، گفت: یکی از اقداماتی که تاکنون انجام شده، بازنگری طرح‌ها بود به طوری که تعداد طرح‌های در نظر گرفته شده، در حد قابل قبولی کاهش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه از برنامه پنجم توسعه تاکنون ۵۰ سد با ظرفیت مخزن بالای ۱۳.۵ میلیارد مترمکعب به بهره‌برداری رسیده است، عنوان کرد: این مسئله به دلیل اولویت‌بندی طرح‌ها بوده است.

حاج‌رسولی‌ها ادامه داد: محور چهارم توجه به تامین آب شرب و روستایی، محور پنجم مسائل مربوط به تحقیقات کاربردی، محور ششم اقتصاد آب و محور هفتم دیپلماسی آب تعریف شده که باید گفت نقشه راه بخش آب با در نظر گرفتن این هفت محور تدوین شده است.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید