درآمد 50 هزار میلیارد ریالی افزایش ظرفیت ترانزیت بین الملل از طریق ایران | اتاق خبر
کد خبر: 386889
تاریخ انتشار: 28 دی 1395 - 14:07
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیر ساخت عنوان کرد؛
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران می گوید، افزایش ظرفیت ترانزیت بین الملل از طریق ایران که در برنامه ششم توسعه بر آن تاکید شده است، درآمد50 هزار میلیارد ریالی برای کشور به همراه خواهد داشت.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر اساس ماده 83 لایحه برنامه ششم توسعه، به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه داده اند نسبت به افزایش ظرفیت انتقال پهنای باند عبوری از کشور به 30 ترابیت بر ثانیه اقدام کند.

«محمدجواد آذری جهرمی» در این باره گفت: مجلس شورای اسلامی در ماده 83 لایحه برنامه ششم توسعه تکلیفی را بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نهاده است که باید ظرفیت ترانزیت بین الملل از طریق جمهوری اسلامی ایران در طول برنامه به 30ترابیت بر ثانیه برسد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این که مصوبه مذکور ربطی به بخش توسعه اینترنت در کشور ندارد، از فضاسازی های غلط رسانه ای دراین باره انتقاد کرد.

به گفته آذری جهرمی مصوبه مجلس شورای اسلامی تنها ناظر به بحث ترانزیت اطلاعات سایر کشورها از طریق ایران است که برای تحقق این تکلیف دو اجازه نیز به دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داده شده است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت چابک سازی ساختار شرکت ارتباطات زیرساخت را یکی از اجازه های داده شده مجلس برای تحقق هدف ذکر شده عنوان کرد و گفت: چنین رویه ای در سایر کشورهایی که مانند ایران در این بخش فعالیت دارند، وجود داشته و ساختار بین المللی و داخلی شان از یک دیگر جدا است.

به گفته وی، شرکت هایی مانند «ترک تلکام» که «ترک تلکام اینترنشنال» را برای بخش بین الملل ایجاد کرده و یا شرکت «ترک سل» که سوپر آنلاین را ایجاد کرده و شرکت «تلکام ایتالیا» که «اسپارکر» را ایجاد کرده اند، در واقع وظیفه شان فراهم سازی بستر ترانزیت بین الملل است.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد، اکنون مجلس شورای اسلامی نیز این اجازه را به شرکت ارتباطات زیرساخت داده است تا مجموعه بین الملل خود را از مجموعه داخل مجزا کند و این اتفاق بدون اجازه قانونی ممکن نبود زیرا زیرساخت مجموعه ای حاکمیتی است.

وی جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی را دومین اجازه داده شده از سوی مجلس شورای اسلامی برای تحقق هدف گذاری برنامه ششم توسعه برای افزایش سقف ترانزیت بین الملل از طریق کشورمان اعلام کرد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که پیش از این و به دلیل حاکمیتی بودن، شرکت اجازه جذب سرمایه گذاری نداشته، گفت: اکنون با مصوبه مجلس این امر برای بخش بین الملل با هدف توسعه ترانزیت بین الملل محقق شده است.

آذری جهرمی با تاکید بر این که بنابر ماده 84 لایحه برنامه ششم توسعه شبکه ملی اطلاعات وقف مصوبه های شورای عالی فضای مجازی خواهد بود، ازفضا سازی های رسانه ای در روزهای اخیر مبنی بر این که خلاف ضوابط شورای عالی فضای مجازی، مجلس به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه داده است پهنای باند اینترنت را توسعه دهد، انتقاد کرد و گفت: مصوبه مجلس موضوعیتی در رابطه با این ماده ندارد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیر ساخت ایران با بیان این که اکنون نیم ترابیت ظرفیت ترانزیت بین الملل داریم و در برنامه ششم باید به 30 ترابیت بر ثانیه برسد، گفت: این حرکت می تواند 50 هزار میلیارد ریال(پنج هزار میلیارد تومان) درآمد برای کشور داشته باشد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر اساس ماده 83 لایحه برنامه ششم توسعه، ضمن اجازه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای افزایش ظرفیت انتقال پهنای باند عبوری از کشور به 30 ترابیت بر ثانیه، تاکید کردند برای ارائه خدمات ماهواره ای سنجش از راه دور و توسعه خدمات و کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات از طریق دستگاه‌های وابسته نسبت به مشارکت و سرمایه‌گذاری با بخش خصوصی و شرکت‌های خارجی در پروژه‌های فیبرنوری و پروژه‌های زیرساختی ارتباطات و فناوری اطلاعات، ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی و توسعه‌ زیرساخت‌های علوم و فناوری فضایی به استثنای شبکه‌های مادر مخابراتی، امور واگذاری فرکانس و شبکه‌های اصلی تجزیه و مبادلات و مدیریت خدمات پایه پستی و با رعایت سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و سیاست های مصوب شورای عالی فضای مجازی برای برآورده کردن نیازهای کشور اقدامات زیر را به عمل آورد:

تغییر نام شرکت ارتباطات زیرساخت به شرکت ملی ارتباطات ایران و ایجاد سه شرکت تابعه آن شامل شرکت انتقال ارتباطات بین الملل با ماموریت حضور موثر در بازارهای منطقه ای و بین المللی، شرکت فنی و مهندسی شبکه های مخابراتی با ماموریت تامین نیازهای فناورانه، زیرساخت مادر مخابراتی و صدور خدمات فنی و مهندسی و شرکت توسعه زیرساخت ارتباطی با ماموریت توسعه، مدیریت و نظارت بر زیرساخت های ارتباطی حاکمیتی در چارچوب امکانات موجود و تفکیک ماموریت ها و در سقف پست های سازمانی موجود اقدام و اساس نامه شرکت های فوق را حداکثر ظرف مدت شش ماه به تصویب هیات وزیران برساند و نیز به شرکت ملی ارتباطات ایران اجازه داده می شود از طریق شرکت های تابعه خود به منظور شتاب بخشی به توسعه زیرساخت ها و حضور موثر در بازارهای منطقه ای و بین المللی صدور خدمات فنی و مهندسی و پهنای باند نسبت به مشارکت و سرمایه گذاری مشترک با بخش های خصوصی،عمومی و غیردولتی و شرکت های خارجی با رعایت منافع ملی اقدام کند.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید