قیمت نفت جهانی بهبود یافت | اتاق خبر
کد خبر: 386994
تاریخ انتشار: 30 دی 1395 - 15:32
نفت جهانی روز پنج شنبه در آستانه انتشار آمار رسمی ذخایر نفت خام آمریکا، بخشی از ضرر چشمگیر معاملات روز گذشته را جبران کرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از  ایسنا، نفت برنت که قیمت پایه بازار بین المللی است، ۴۶ سنت یا ۰.۹ درصد افزایش یافت و در ۵۴.۳۷ دلار در هر بشکه ایستاد. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه ۲.۸ درصد سقوط کرده بود.

نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۴۰ سنت افزایش یافت و در ۵۱.۴۸ دلار ایستاد در حالیکه روز چهارشنبه تا سطح ۵۰.۹۱ دلار در هر بشکه عقب نشینی کرده بود.

بازار در انتظار انتشار آمار ذخایر هفتگی از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا است که به دلیل تعطیلات عمومی در روز دوشنبه، انتشار آن یک روز به تاخیر افتاد.

آمار موسسه امریکن پترولیوم نشان داد ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۱۳ ژانویه، به میزان ۵.۰۴ میلیون بشکه کاهش یافت. تحلیلگران پیش بینی کرده اند آمار کاهش ۳۴۲ هزار بشکه ای ذخایر را نشان دهند.

قیمت‌های نفت روز چهارشنبه تحت تاثیر انتظارات برای افزایش تولید در آمریکا که کاهش تولید از سوی اوپک را تحت الشعاع قرار داد، حدود سه درصد کاهش یافت.

سازمان اطلاعات انرژی آمریکا هفته جاری در گزارشی پیش بینی کرد تولید نفت شیل این کشور پس از سه ماه کاهش، در فوریه افزایش خواهد یافت زیرا شرکت‌های انرژی با مشاهده بهبود قیمتهای نفت خام، فعالیت حفاری را افزایش داده‌اند.

طبق گزارش این سازمان، تولید نفت فوریه ۴۰ هزار و ۷۵۰ بشکه در روز افزایش خواهد یافت و به ۴.۷۴۸ میلیون بشکه در روز می‌رسد در حالی‌که برآورد می‌شود تولید در ژانویه به میزان ۵۹۰۰ بشکه در روز کاهش یافته است.

به گفته کارشناسان بازار، این گمانه زنی که قیمت‌های بالاتر نفت به تولید بیشتر شیل آمریکا منتهی می‌شود، تلاش‌های اوپک برای کاهش عرضه و حمایت از قیمت‌ها را بی اثر می‌کند. اوپک روز چهارشنبه در گزارش ماهانه خود اعلام کرد تولیدکنندگان عضو اوپک بجز اندونزی، ماه گذشته ۳۳.۰۸۵ میلیون بشکه در روز تولید کردند که ۲۲۱ هزار بشکه در روز نسبت به نوامبر کاهش یافت.

این سازمان پیش بینی خود از میزان عرضه کشورهای غیرعضو در سال ۲۰۱۷ را بدنبال تعهد روسیه و سایر کشورهای غیرعضو برای پیوستن به توافق کاهش تولید، کمتر کرد. تحت این توافق، اوپک و سایر تولیدکنندگان غیراوپک تولید را به میزان ۱.۸ میلیون بشکه در روز به مدت شش ماه کاهش می دهند تا به متعادل کردن عرضه و تقاضا در بازار کمک کنند.

دلار که بر حرکت قیمت بازارهای کالا از جمله نفت تاثیر می گذارد، پس از بهبود چشمگیری که در معاملات روز چهارشنبه داشت، همچنان در سطح بالایی نسبت به سایر ارزها قرار دارد.

انتهای پیام/

کد:94108

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید