اصول رعايت 9 گانه براي ايمن‌سازي ساختمان‌هاي بلند | اتاق خبر
کد خبر: 387838
تاریخ انتشار: 16 بهمن 1395 - 09:24
جواد نوفرستي ، عضو شوراي سياست‌گذاري انجمن جامعه ايمن كشور

چندي پيش شاهد اتفاق ناخوشايندي در پايتخت تهران بوديم، ريزش يك باره ساختمان تجاري پلاسكو جزو آن دسته اتفاق‌ها و اخباري ناخوشايند محسوب مي‌شود كه در ذهن همگان ثبت شد. عده‌يي از كارشناسان بحث بر سر عدم ايمن بودن آن را دارند و عده ديگري مي‌گويند، مسوولان شهري بايد قبل از ريزش ساختمان اقدامات ايمني را توسط كارشناسان مهيا مي‌كردند. حال در راستاي تخريب و تلفاتي كه براثر سهل‌انگاري مسوولان شهري ايجاد شد بايد به يك موضوع نگاه ويژه‌يي شود و آن هم ضوابط اختصاصي حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حريق در ساختمان‌هاي بلند است. به هر حال در شهر تهران و ديگر شهرستان‌ها ما شاهد افزايش ساخت و ساز برج‌هايي هستيم كه شايد كارفرمايان آنها براي كاهش هزينه تمام شده در صنعت ساخت اين نوع برج‌ها ايمني لازم را رعايت نكنند. البته بايد به اين موضوع هم اشاره كرد كه شهر تهران و ديگر شهرهاي بزرگ ايران داراي بي‌شمار ساختمان‌هاي غيرايمن بلند هستند كه قدمت آن به سال‌هاي قبل از پيروزي جمهوري اسلامي مي‌رسد كه قبل از وقوع هر اتفاق ناخوشايندي مسوولان بايد در راستاي ايمن‌سازي‌شان تلاش كنند. حال در زير به چند نكته درباره ضوابط اختصاصي حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حريق در ساختمان‌هاي بلند اشاره مي‌كنم كه اميدواريم نوشتن اين نوع مطالب بتواند كمكي در راستاي حفظ و توسعه ايمني در بناها باشد.

*براساس ضوابط هر بنايي كه ارتفاع آن(فاصله قائم بين تراز كف بالاترين طبقه قابل تصرف تا تراز پايين‌ترين سطح قابل دسترس براي ماشين‌هاي آتش‌نشاني) از 23متر بيشتر باشد، عمارت بلند محسوب شده و علاوه بر ضوابط اختصاصي مربوطه بايد اقداماتي نيز درباره نحوه ايمني‌سازي آن رعايت شود.

*در ساختمان‌هاي بلند، راه‌هاي خروج بايد حداقل داراي 110سانتي‌متر عرض مفيد باشند، مگر آنكه در ضوابط اختصاصي تصرف، عرض بيشتري براي راه خروج مقرر شده باشد.

*در ساختمان‌هاي بلند براي هر طبقه يا هر بخش از يك طبقه، از جمله طبقات زير طبقه تخليه خروج، تامين حداقل دو خروج مجزا و تا حد امكان دور از هم الزامي است.

*در ساختمان‌هاي بلند براي هر طبقه يا هر بخش از يك طبقه كه نفرات استفاده‌كننده از آن فضا از 500 نفر بيشتر باشد بايد به تعداد تصريح شده در بند زير در نظر گرفته شود. به واقع در هر بنا چنانچه نفرات در تمام طبقات يا بخش‌هايي از آنها بين 500 تا 1000نفر باشد حداقل 3 راه خروج مجزا و دور از هم لازم خواهد بود و براي نفرات بيش از 1000نفر حداقل 4 راه خروج مستقل و دور از هم بايد تدارك شود. از سوي ديگر در مواردي كه چند خروج مقرر مي‌شود، موقعيت خروج‌ها بايد به گونه‌يي انتخاب شودكه براي دسترسي به هر خروج، راهي مجزا و جهتي جداگانه فراهم باشد. البته در ابتداي دسترس خروج‌ها از هر نقطه مسير مشترك به طول حداكثر 15متر مجاز است.

*در ساختمان‌هاي بلند، هيچ بن‌بستي با طول بيش از 15متر در راه‌هاي خروج مجاز نخواهد بود.

*طول دسترس‌هاي خروج در ساختمان‌هاي بلند حداكثر 30متر است مگر آنكه تمام بنا يا سازه با شبكه بارنده خودكار تاييد شده، محافظت شود در آن صورت اين طول مي‌تواند به حداكثر 45متر افزايش يابد.

*در ساختمان‌هاي بلند، راه‌هاي خروج بايد روشنايي كافي و علايم مناسب مطابق ضوابط داشته باشند.

*در ساختمان‌هاي بلند، راه‌هاي خروج بايد به روشنايي اضطراري مجهز باشند مگر آنكه ساختمان فقط در ساعات روز مورد استفاده قرار گيرد در آن صورت اگر راه‌هاي خروج از روشنايي طبيعي كافي برخوردار باشند با موافقت كتبي مقام قانوني مسوول مي‌توان از روشنايي اضطراري صرف نظر كرد.

*همه ساختمان‌هاي بلند با ضوابط ويژه بايد توسط شبكه‌هاي بارنده خودكار تاييد شده مجهز به سيستم‌هاي نظارت الكتريكي محافظت شوند. اين شبكه‌ها بايد مطابق روش‌هاي استاندارد، نصب شده و در هر طبقه داراي شير كنترل و وسايل كنترل جريان آب باشند. به‌ واقع در ساختمان‌هاي بلند با ضوابط ويژه علاوه بر شبكه هشدار حريق، نصب شبكه اعلام حريق نيز ضروري است. اين شبكه‌ها بايد به تاييد مقام قانوني مسوول برسند. اميداريم از اين پس با رعايت و به‌ كارگيري به موقع گام‌هاي 9گانه بالا شاهد اتفاق‌هاي خوشايندتري در كلان‌شهرها باشيم.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید