مدیران سه بانک به شورای حقوقی بورس فراخوانده شدند | اتاق خبر
کد خبر: 388124
تاریخ انتشار: 20 بهمن 1395 - 20:59
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: مدیران عامل سه بانک بزرگ بورسی ملت، تجارت و صادرات با توجه به وضعیت سهام و همچنین ضرردهی سهامداران، به شورای حقوقی سازمان بورس فراخوانده شدند و آنان نیز توضیح هایی دادند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، شاپور محمدی در پاسخ به اینکه «آیا این مدیران در شورای حقوقی بازار سرمایه متخلف شناخته شده‌اند» بیان داشت: هنوز بررسی وضعیت این بانک‌ها و علت زیان‌دهی سهامداران به پایان نرسیده؛ همچنین برخی مسائل رخ داده درباره صورت‌های مالی بانک‌های بورسی، از اختیار مدیران عامل بانک‌ها خارج بوده است.

وی گفت: اگر مدیری عامدانه از ارایه اطلاعات خودداری کند یا به سهامداران اطلاعات مخدوش بدهد،‌ به کمیته تخلف سازمان بورس فراخوانده می‌شود و حتی اگر لازم باشد، برخوردها، رنگ و بوی قضایی می گیرد.

محمدی تاکید کرد برخی مدیران شرکت‌های بورسی حاضر به ارایه اطلاعات شفاف نیستند و گفت: اگر این روال ادامه یابد، نام مدیرعامل، اعضای هیات مدیره و بازرس آن شرکت‌ها را در سایت سازمان بورس قرار داده و به مردم و سهامداران اعلام می‌کنیم.

** ارزش 30 هزار میلیارد ریالی اسناد خزانه اسلامی «آموزش و پرورش» و «سلامت»

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بر اساس قانون، راه‌اندازی صندوق ثبات بازار سرمایه در دستور کار سازمان بورس قرار دارد تا وظیفه نقد‌شوندگی بازار سرمایه را به خوبی ایفا کند.

وی درباره اوراق اسناد خزانه و سود بالایی که این اوراق به خریداران می‌دهد بیان کرد: ما حاضریم برای میزان خرید و فروشاوراق بدهی و تعداد برگه‌های قابل خرید و فروش، سقف تعیین کنیم؛ البته نرخ اوراق بدهی بر افزایش دوباره سود سپرده‌ها از سوی بانک ها اثر می گذارد اما همه تقصیرها به گردن بازار سرمایه نیست.

وی افزود: نمی‌توانیم بگوییم یک تریلیارد تومان سپرده و نقدینگی بازیچه فقط چند هزار میلیارد تومان برگه بدهی و اسناد خزانه شده است.

محمدی گفت: باید به جای خرید و فروش برگه‌های بدهی در بازار سرمایه، «سهام» معامله شود؛ همچنین تا پایان امسال هیچ برگه دیگری بجز اسناد خزانه اسلامی «آموزش و پرورش» و «سلامت» منتشر نشود که مجموع ارزش آنها نیز فقط 30 هزار میلیارد ریال است و بر تشدید رکود تولید اثر چندانی نمی گذارد.

سه بانک ملت، تجارت و صادرات که به شورای حقوقی سازمان بورس فراخوانده شده اند، پس از توقف چند ماهه نماد، زیان های سنگینی را شناسایی کرده اند که به افت شدید قیمت آنها منجر شده است.

تاکنون نماد 2 بانک ملت و تجارت باز شده اما بانک صادرات هنوز به تالار معاملات بورس بازنگشته است.

تحلیلگران در صورت بازگشایی این نماد، افت شدید شاخص را پیش بینی می کنند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید