بهتر است کارهایمان را با آرامش دنبال کنیم | اتاق خبر
کد خبر: 388230
تاریخ انتشار: 23 بهمن 1395 - 09:46
در حاشیه تهدیدهای امریکا و خط و نشان کشیدن برای ایران
ایالات متحده امریکا نمی‌خواهد رهبری جهان را که پس از جنگ دوم جهانی به دست آورد و پس از فروپاشی شوروی آن را استحکام بخشید را از دست بدهد.

ترامپ

به گزارش اتاق خبر، به نقل ازساعت24، یک دلیل اصلی برای این خواست امریکایی‌ها تصویری است که آنها در ذهن دارد و باورشان این است که رهبری حزب کمونیست چین به همراه روسیه با غلظت پوتینی می‌توانند منافع حیاتی آنها را تهدید کنند.

امریکایی‌ها البته از زاد و رشد اسلامگرایی با اندیشه‌های متفاوت نیز نگران هستند. دونالد ترامپ با وعده اینکه اولویت اول امریکاست رای شهروندان را به دست آورده است و همراهانش به او کمک می‌کنند از روش‌های گوناگون این خواست امریکایی‌ها را محقق کند.

ترامپ می‌خواهند عصر و نظم و دوران تازه‌ای در مناسبات امریکا با جهان را تعریف کند و نشان داده است که برای رسیدن به هدف‌های استراتژیک برنامه و تاکتیک دارد. یکی از تاکتیک‌های ترامپ تا همین جای کار این است که به کشورهای بزرگ و نیرومند اطمینان دهد دست‌کم تا وقتی آنها کاری به کار امریکا ندارند او نیز با آنها مجادله شدید نخواهد کرد. عقب‌نشینی در برابر چین واحد که همین ۲ روز پیش رخ داد نمونه خوبی برای این تاکتیک امریکایی ترامپ است.

روش‌های مسالمت‌آمیز در برخورد با روسیه با هر دلیل پیدا و پنهان نیز در همین مسیر ارزیابی می‌شود. امریکایی ترامپ به ما نشان داده است که در برخورد با کشورهای دارای قدرتی در سطح پایین‌تر از قدرت‌های بزرگ روش‌های سخت‌گیرانه دارد. تشدید روش‌های خصمانه ترامپ با ایران به عنوان نمونه‌ای خوب از تاکتیک یاد شده است. ترامپ می‌خواهد با دادن برخی امتیازها به روسیه کاری کند که این کشور اتحاد خود با ایران را دست‌کم از اندازه و حالت فعلی به سطحی پایین‌تر دگرگون کند.

به گزارش ساعت ۲۴، این حرف کارشناسان فارین افرز به عنوان یک رسانه با نفوذ امریکایی که به رهبران جدید کاخ سفید توصیه می‌کند دنبال این نباشد که روسیه و ایران را از هم دور کند زیرا روسیه به ایران نیاز دارد را می‌تواند در مسیر فعالیت‌های ناپیدای امریکا برای دورسازی ایران و روسیه تلقی کرد. یکی از مقام‌های روس اما گفته است که دیدگاه روسیه با امریکا درباره پرونده هسته‌ای تفاوت قابل اعتنایی ندارد و البته برخی مقام‌های روسی در روزهای گذشته تلاش کردند به امریکا یادآوری کنند که به همین آسانی نمی‌خواهند برگ برنده دوستی با ایران را از دست دهند.

واقعیت این است که دونالد ترامپ برای نشان دادن قدرت خود به رای‌دهندگان و همچنین جمع کردن شمار بیشتری از امریکاییها پشت سرش نیاز دارد تا کاری انجام دهد. با توجه به اینکه در حال حاضر شرایط برای برخورد با روسیه که هروز جایی را به زیان امریکایی‌ها ناامن می‌کند و برای چین که حاضر نیست از بلندپروازی‌های اقتصادی پا پس بکشد آماده نیست اما ترامپ می تواند دست‌کم در برخورد با عربستان، ایران و سایر کشورهای خاورمیانه رفتارهای ناشناس انجام دهد. خرد و منطق حکم می‌کند که راه را برای بلندپروازی ترامپ ببندیم و تا جایی که ممکن است خواست‌ها و اراده‌مان را با آرامش دنبال کنیم.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید