توافق‌ ایدرو با سوئدی‌ها برای ۶۰۰ کیلومتر خط لوله نفتی در ایران | اتاق خبر
کد خبر: 388255
تاریخ انتشار: 23 بهمن 1395 - 13:55
مدیرعامل ایدرو خبر داد
مدیر عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از امضای پاسخ‌نامه‌ای مابین یکی از شرکت‌های ایدرو با یک شرکت سوئدی در یک مناقصه بزرگ مربوط به ۶۰۰ کیلومتر خط لوله در شرکت ملی نفت ایران خبر داد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، منصور معظمی - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت - در حاشیه در نشست مشترک هیات اقتصادی و صنعتی متشکل از صاحبان صنایع و مدیران عامل چند شرکت سوئدی با معاونان و مدیران سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با اشاره به توافق‌نامه‌ای که بین یکی از شرکت‌های ایدرو با یک شرکت سوئدی مدنظر قرار خواهد گرفت، اظهار کرد: ایدرو توافق‌نامه‌ای را به منظور مشارکت یکی از شرکت‌هایش با یک شرکت سوئدی در یک مناقصه بزرگ مدنظر قرار می‌دهد که مربوط به ۶۰۰ کیلومتر خط لوله در شرکت ملی نفت ایران است.

وی ابراز امیدواری کرد این توافق به صورت مشارکتی تبدیل به قرارداد دو طرفه شود.

معظمی همچنین در مورد خط تولید دو شرکت خودرویی "اسکانیا" و "ولوو" که قرار است به صورت کامل در ایران فعالیت کنند، گفت: خط تولید اسکانیا و ولوو در ایران فعال است و ولوو نیز با یکی از شرکت‌های خودروساز خصوصی سالیان سال است که فعالیت می‌کند و اسکانیا نیز وضعیت مشابهی دارد.

مدیر عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افزود: نکته‌ای که وجود دارد علی‌رغم خودروهای باکیفیتی که سوئدی‌ها تولید می‌کنند، اما از نظر قیمت گران هستند به همین منظور در حال مذاکره به منظور ساخت خودروهایی هستیم که توان خرید آن در ایران وجود داشته باشد و این مساله مربوط به خودروهای سواری است، چرا که در خودروهای سنگین فعالیت مطلوبی وجود دارد.

معظمی با اشاره به این‌که در مورد خودروهای سنگین نیاز بیشتری در کشور احساس می‌شود، خاطر نشان کرد: در خودروهای سبک تولید بسیار بالاست و امکان واردات نیز وجود دارد، هرچند که دولت در مورد واردات براساس ظرفیت و توانمندی‌های داخلی تصمیم‌گیری می‌کند.

معاون وزیر صنعت در بخش دیگری از صحبت‌هایش در مورد حوزه‌های فعالیت شرکت‌های سوئدی با ایرانی‌ها، اظهار کرد: سفر نخست وزیر سوئد به همراه وزرا در این مقطع زمانی نشان‌دهنده این است که این کشور علاقه‌مند به توسعه روابط با ایران در کنار غوغاسالاری‌های برخی کشورهاست.

مدیر عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، ادامه داد: در کابینه سوئد یک وزیر ایرانی داریم و در پارلمان نیز هفت عضو ایرانی حضور دارند. علاوه بر این جامعه ایرانیان مقیم سوئد ۱۱۰ هزار نفر هستند که اکثرا تحصیلکرده و توانمند بوده و این مساله فرصت مطلوبی را برای همکاری طرفین ایجاد می‌کند.

معظمی با بیان این‌که سوابق همکاری‌های ایران و سوئد بیش از ۱۰۰ سال است، یادآور شد: بسیاری از شرکت‌های سوئدی در ایران فعال هستند و ایدرو پس از برجام با استفاده از فرصت‌های فراهم شده سعی در پیشبرد امور داشته است. در بخش خودرو نیز همکاری‌های طولانی با سوئدی‌ها وجود دارد که امیدواریم مذاکرات با آنها به سرمایه‌گذاری مشترک بیانجامد.

وی افزود: در همه مذاکراتی که با شرکا و کشورهای خارجی مدنظر قرار می‌دهیم به این مساله تاکید داریم که نگاه آنها نباید صرفا به صادرات ایران باشد و باید در قالب مشارکتی با ایرانی‌ها همکاری کند.

مدیر عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با اشاره به این‌که پس از برجام و طی یکسال اخیر ۱۹ مورد MOU منعقد شده که هفت مورد آن تبدیل به قرارداد شده است، گفت: تا پایان سال دو مورد دیگر از این تعداد تبدیل به قرارداد می‌شود و از هفت مورد MOU اشاره شده سه مورد به مرحله‌ی اجرا رسیده است.

معظمی در پایان خاطر نشان کرد: ما مسائل اقتصادی، صنعتی و تجاری خود را براساس سیاست برد – برد دنبال می‌کنیم و ترکیب هیات اعزامی از سوئد به ایران نیز نشان می‌دهد که آنها تمایل بالایی برای همکاری با ایرانی‌ها دارند. علاوه بر این تشکیل دفتر تجاری سوئد در ایران به خوبی نشان می‌دهد تصمیم جدی در زمینه‌ی توسعه روابط اقتصادی وجود دارد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید