مشکل جدی در صادرات لبنیات و خدمات مهندسی | اتاق خبر
کد خبر: 388432
تاریخ انتشار: 26 بهمن 1395 - 15:26
رئیس ستاد اقتصادی ایران و عراق عنوان کرد
رئیس ستاد اقتصادی ایران و عراق به تشریح برخی موانع صادراتی ایران به عراق پرداخت و تصریح کرد که در بخش صادرات خدمات فنی مهندسی و لبنیات به عراق با مشکلات جدی روبرو هستیم.
به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، احدی در نشست بررسی فرصت و موانع تجاری و اقتصادی ایران و عراق که امروز ( ۲۶ بهمن) در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، گفت: مطمئنا برای آنکه بتوانیم روابط مطلوبی با عراق داشته باشیم باید تحلیل شفاف و روشنی از وضعیت این کشور داشته باشیم.

وی افزود: لازم است مسیرهای رسیدن به اهداف را جمع بندی و آسیب شناسی کنیم و تجهیزات رسیدن به اهداف را مشخص کنیم. با توجه به راهبردهای پیچیده امروز که در دنیا وجود دارد باید اتاق های فکر منسجم و قوی تشکیل دهیم.

مشاور معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران با عراق در زمینه مسائل سیاسی بسیار مناسب عمل می کند. امروز ما در حوزه مسائل امنیتی تصمیم ساز و تصمیم گیر با مشارکت عراق هستیم. اما آمار و ارقام در بخش اقتصادی در روابط با چالش های جدی مواجه است.

وی ادامه داد: پس از مشورت های صورت گرفته، اتاق فکری مشترکی در حوزه روابط با عراق در ستاد اقتصادی ایران و عراق تشکیل و تشکیل شش کمیته در آن مصوب شد که شامل بخش خصوصی و مسئولان دولتی مرتبط است.

احدی تصریح کرد: امروز در حوزه صادرات خدمات فنی مهندسی به عراق به بن بست خورده ایم. مجموع قراردادهای ما با عراق در جنوب این کشور یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و در اقلیم کردستان ۶۰۰ میلیون دلار می شود و ۲۰۰ میلیون دلار تسهیلات مصوب شده است که شرکت های ما صرفا با آن روزمره خود را می گذرانند.

رئیس ستاد اقتصادی ایران و عراق با بیان مشکلاتی که در زمینه صادرات لبنیات ایران به عراق وجود دارد گفت: ایران حدود ۵۰۰ میلیون دلار صادرات لبنیات به عراق دارد که در این حوزه ۳۲۰ شرکت لبنی حضور دارند که برخی شرکت ها برند و هویت صادرات لبنیات ما به عراق را زیر سوال می برند.

احدی همچنین تصریح کرد که اگر به دنبال توسعه روابط پایدار با عراق هستیم باید به دنبال مشارکت و سرمایه گذاری مشترک با عراق باشیم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید