انتشار نخستین کتاب روایت آیت الله هاشمی از جنگ، همزمان با چهلم ایشان+متن مقدمه «آیت الله» | اتاق خبر
کد خبر: 388469
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1395 - 10:02
دفتر نشر معارف انقلاب، كه ناشر اختصاصي آثار آيت الله هاشمي رفسنجاني است، اعلام كرد آخرين كتابي كه ايشان براي آن مقدمه اي كامل نوشته است، همزمان با چهلمين روز وفات وي منتشر و به همه دوستداران انقلاب اسلامي و ايران عزيز و به همه همراهان و همفكران آيت الله ه

به گزارش اتاق خبر، به نقل از «انتخاب»؛ اين كتاب دوجلدي كه تحت عنوان «روزها و روزگاران سخت» و با موضوع تاريخ شفاهي جنگ ايران و عراق،در بيش از هزار وپانصد صفحه ، تهيه و تنظيم شده است، آخرين كتابي است كه آيت الله هاشمي رفسنجاني،آنرا در چند نوبت به صورت كامل بازخواني و بازنويسي كردند و اصلاحات و نظرات تكميلي خود را حاشيه نگاري نمودند ، تا سرانجام متن نهايي حاصل شد و بر آن مقدمه اي نگاشتند.

متن كامل اين مقدمه به شرح زير است :

بسم‌الله الرحمن الرحيم

محققان و انديشمندان حوزه تاريخ معاصر ايران، مي دانند كه من در طي ساليان گذشته، خصوصاً از ده هفتاد به بعد، مصاحبه‌هاي متعدد و متنوعي در خصوص رويدادهاي انقلاب و وقايع بعد از آن داشته‌ام. بخشي از اين مصاحبه‌ها، به مناسبت‌هاي مختلف انتشار عمومي يافته و بخشي ديگر، به دلايل گوناگون ، انتشار نيافته است. اما همه آنها براساس برنامه‌ريزي دفتر نشر معارف انقلاب، به عنوان يكي از كتابهاي جنبي، همراه با كتاب خاطرات هر سال تنظيم و منتشر مي‌شود.

در اين ميان وقتي طرح تدوين تاريخ شفاهي عصر انقلاب و جمهوري اسلامي ، بر مبناي تدوين مجدد و موضوعي اين مصاحبه‌ها و انجام مصاحبه‌هاي تكميلي براي آنها، توسط جناب آقاي بشيري، مطرح شد، انجام آن را با توجه به اقبال محققان و جوانان عزيز، از اين نوع سبك نگارش رويدادهاي تاريخي، مفيد و مناسب ديدم و قول همراهي دادم.

حال آنچه پيش روي شماست، جلد اول از همين مجموعه است كه تحت عنوان «روزها و روزگاران سخت» و با موضوع تاريخ شفاهي جنگ ايران و عراق، تهيه و تنظيم شده است. براي به نتيجه رسيدن اين كار، ابتدا كليه گفته‌هاي من در مورد جنگ، فيش برداري شده و سپس با بررسي مقايسه‌اي آنها با خاطرات، كمبودها ، نواقص و ابهامات موجود در شرح اين رويداد مهم تاريخ معاصر ايران، با انجام چند مصاحبه جديد، برطرف گرديده است.

در نهايت، خودم نسخه اوليه تهيه شده را خوانده‌ام و طي چندين مرحله رفت و برگشت و انجام اصلاحات لازم، نسخه نهايي، تدوين و آماده انتشار شده است.

از حيث محتوا، كتاب حاضر شرح مفصلي است از رويدادها و حوادث مربوط به سالهاي اوليه جنگ تحميلي و دفاع مقدس . تفاوت محتواي اين كتاب با مجموعه كارنامه و خاطرات روزنوشت و مجموعه ديگري كه تحت عنوان كارنامه و خاطرات جنگ تحميلي و دفاع مقدس ، تهيه شده است در اين مي‌باشد كه در آن مجموعه‌ها، خاطراتم را از وقايع و رويدادهاي جنگ آورده‌ام، اما اين كتاب به صورت پرسش و پاسخ است و هدف آن پاسخگويي به كليه ابهامات و شبهات احتمالي در مورد اين رويداد تاريخي مي‌باشد.

خوبست كه خوانندگان گرامي و علاقمندان و اهل نظر، پس از مطالعه اين كتاب، اگر پرسشي و ابهام ديگري در مورد رويدادهاي جنگ تحميلي دارند، مطرح كنند تا انشاءالله در چاپ‌هاي بعدي، به آنها نيز پاسخ داده شود.

اميدوارم اين مجموعه جديد نيز مورد توجه انديشمندان و محققان قرار گيرد و بتواند در بازنويسي رويدادها و وقايع مهم انقلاب و نظام مقدس جمهوري اسلامي ، مفيد واقع گردد.

لازم مي دانم از زحمات جناب آقاي عباس بشيري، در طراحي و تدوين اين مجموعه قدرداني نمايم و از دفتر نشر معارف انقلاب كه حاصل اين كوشش و تلاش مجددانه را ، به زيور طبع آراسته است ، تشكر كنم.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید