رهایی از عیوب دم‌دستی تولید | اتاق خبر
کد خبر: 388514
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1395 - 13:36
مجیدرضا حریری- نایب رییس اتاق ایران و چین

کاهش پلکانی تعرفه‌ها جزو برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در ابتدای کار بود که براساس آن طبقات از ۱۴ به ۶ طبقه در مدت ۴ سال برسد و مصوبه هیات دولت را هم داشت. سال جاری به گفته مقامات وزارتخانه به دلیل حمایت از تولید داخلی، توقف کاهش طبقات تعرفه‌ای از ۸ طبقه به هیات دولت پیشهاد شد، چرا که معتقدند شرایط برای کاهش بیشتر و رساندن آن به ۶ طبقه فراهم نیست.

در این میان پرسشی که مطرح می‌شود این است که چرا شرایط فراهم نیست؟ باید پاسخ داد که بعد از این مرحله باید برخی تعرفه‌ها نیز کاهش پیدا کند که شدنی نیست؛ یعنی تاکنون فقط تعداد طبقات کاهش یافته بود و تعرفه کالا کاهش محسوس و موثری نداشت که بتواند هم از تولید حمایت کند و هم جلوی قاچاق را بگیرد. به عنوان نمونه تعرفه پوشاک از ۷۵ به ۵۵ رسیده بود که خیلی موثر نبود. آنچه که مهم به نظر می‌رسد، این است که در کنار کاهش طبقات تعرفه‌ای باید روحیه کاهش متوسط تعرفه موثر هم در دولت حاکم باشد که گویا در شرایط کنونی فراهم نیست چراکه در این ۴ سال واقعا تولید داخلی نتوانست آنطور که باید قدرتمند شود و البته یکی از دلایل آن می‌تواند رفع نشدن کامل تحریم‌ها باشد. برهمین اساس دولت تشخیص داد تولیدکنندگان امروز آماده رقابت با رقیبان خارجی نیستند و نمی‌توان تعرفه کالاها را کاهش داد، بنابراین تعداد طبقات نیز نمی‌تواند کاهش پیدا کند.
تولید داخل قابل‌رقابت با دنیا نیست چه ازنظر قیمت و چه ازلحاظ کیفیت. درواقع به دلیل تعرفه‌های بالا، تولیدکنندگان یاد نمی‌گیرند که حتی در بازار داخلی با تولید خارجی رقابت کنند و قاعدتا نمی‌توانند در بازارهای بین‌المللی که چنین حمایت‌هایی هم ندارند به رقابت بپردازند. درنتیجه عمده کالاهای صادراتی ما به‌شدت خام است؛ چون این تمرین در داخل را هم ندارند. پای صحبت تولیدکنندگان که بنشینیم بالا بودن نرخ سود بانک‌ها را نخستین مشکل اصلی عنوان می‌کنند؛ اما با نگاه واقعی‌تر درمی‌یابیم که در کنار این مشکل ما ارزان‌ترین نیروی کار در دنیا راداریم و قیمت انرژی نیز بسیار در ایران ارزان است. فکر می‌کنم درواقع به‌جای این بهانه دم‌دستی که سود بانکی بالاست که البته خودش معلول علت دیگری به نام تورم بالاست، باید بر مساعد کردن فضای کسب‌وکار و افزایش بهره‌وری متمرکز شویم. به نظر می‌آید باید در ساختار تولید تجدیدنظری داشته باشیم و عیوب اصلی را شناسایی و در راستای رفع آن اقدام کنیم؛ نه عیوب دم‌دستی که با تکرار بسیار همه آن را باور کردیم. چون نمی‌توانیم تولید رقابتی داشته باشیم در سیاست‌های تعرفه‌ای ناموفق هستیم که این نوع سیاست‌گذاری در تجارت فرامرزی ما را از WTO دور می‌کند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید