سرنوشت قرارداد یونیت به کجا رسید؟ | اتاق خبر
کد خبر: 388709
تاریخ انتشار: 1 اسفند 1395 - 10:18
چندی پیش قرارداد ساخت ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه با یک شرکت ترکیه‌ای به نام یونیت اینترنشنال به امضاء‌ رسید که به دلیل وجود انتقادهای فراوان از سوی بخش خصوصی به این قرارداد در حال حاضر حجم قرارداد یونیت کاهش یافته است.

به‌ گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، ابتدا قرار بود به میزان ۵۰۰۰ مگاوات قرارداد احداث نیروگاه های حرارتی با شرکت یونیت اینترنشنال به امضا برسد که با جمیع شرایطی که در کشور وجود دارد و مسائل پیش آمده تدبیر کلان کشور بر این شد که۳۰۰۰ مگاوات از این مقدار کاسته شده و فعلاً مجموع قراردادی که با شرکت یونیت به امضا می رسد برای۲۰۰۰مگاوات ساخت نیروگاه در دو ساختگاه در نظر گرفته شده است.

یکی از این ساختگاه ها در ساوه به ظرفیت ۱۲۰۰ مگاوات و با توربین های کلاس H است و ساختگاه دوم در زاهدان به ظرفیت ۸۰۰ مگاوات و با توربین های کلاس F خواهد بود که در مجموع باید گفت که تنها قرارداد ۲۰۰۰ مگاوات با این شرکت به امضا رسیده است.

در خصوص تامین تجهیزات نیز تصمیم وزارت نیرو و شرکت برق حرارتی بر این شده است که تمامی تأمین تجهیزات این دو نیروگاه از سوی شرکت های ایرانی صورت گیرد و اگر قرار است تجهیزاتی نیز از خارج از کشور تأمین شود، شرکت های ایرانی این خرید را انجام دهند که در خصوص توربین های این نیروگاه که خرید خارجی خواهد شد، شرکت مپنا از شرکت های صاحب صلاحیتی چون زیمنس این خرید را انجام می دهد.

محسن طرز طلب مدیر عامل شرکت مادرتخصصی برق حرارتی در خصوص سرنوشت این قرارداد گفت:در حال حاضر قرار شده که تنها قرارداد ساخت ۲۰۰۰ مگاوات نیروگاه با شرکت یونیت امضا شود و در صورتی که این شرکت توانست در تأمین مالی و ساخت، شرایط مطلوبی را از خود نشان دهد، پس از آن تصمیم گیری خواهد شد که ۳۰۰۰ مگاوات دیگر به پای مذاکره بیاید یا موضوع ۳۰۰۰ مگاوات برای همیشه منتفی شود، اما تا آن زمان هیچ تصمیمی برای اجرایی شدن بیش از ۲۰۰۰ مگاوات قرارداد با این شرکت گرفته نخواهد شد.

وی  میزان سرمایه گذاری شرکت یونیت برای ساخت ۲۰۰۰ مگاوات نیروگاه در ایران را ۱.۲ تا ۱.۳ میلیارد دلار دانست و افزود: تا امروز این شرکت شش میلیون یورو ضمانت نامه ارزی ارائه داده و شش ماه به این شرکت فرصت داده شده تا در خصوص روند تأمین مالی و مسائل فنی، شرایط را مشخص کند.

این مقام مسئول قیمت خرید تضمینی برق از شرکت یونیت را ۷۷ تومان بر پایه سال ۹۴ و مدت آنرا ۶ سال اعلام کرد و اذعان داشت: هر شرکت ایرانی که بتواند منابع مالی از خارج از کشور برای اجرای پروژه های نیروگاهی تأمین کند، همین ضمانت نامه هایی که به یونیت برای بازگشت سرمایه می دهیم، به ان شرکت هم اعطا خواهد شد.

چند ماه پیش شائبه‌هایی مبنی بر لغو این قرارداد وجود داشت اما در همان زمان مسوولان برقی اعلام کردند که نهایتا تا چهارماه آینده این قرارداد تعیین تکلیف خواد شد که بر اساس زمان‌بندی صورت گرفته وضعیت قرارداد یونیت خوب پیش رفته است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید