دور بعدی مذاکرات تجارت ترجیحی با هند، اردیبهشت ۹۶ | اتاق خبر
کد خبر: 388892
تاریخ انتشار: 4 اسفند 1395 - 10:46
تراز ایران در تجارت با سرزمین هفتادودوملت مثبت است
هند برای مردم عام و به‌طور تقریبی عمده ایرانی‌ها، کشوری فقیر و بدون جذابیت اقتصادی، فرهنگی و سلامت است و تصورات ذهنی حول محور توسعه‌نیافته‌ها می‌چرخد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از صمت، آن‌طور که کارشناسان می‌گویند کشوری توسعه‌نیافته به شمار می‌رود که توان تامین نیازهای صنعتی و اقتصادی مردم خود را نداشته باشند و با این تعریف اگر نگاهی به شرایط هند بیندازیم، متوجه تفاوت محسوس تصورات خود با واقعیت امر خواهیم شد.

به استناد آمار جهانی هند چهارمین اقتصاد دنیاست که رسیدن به جایگاه سوم در آینده‌ای نزدیک را نیز برایش متصور هستند؛ دلیل این رشد و جهش اقتصادی در سرزمین هفتادودوملت را شاید بتوان خصوصی شدن اقتصادش دانست که برای ایران هم به‌کرات تجویزشده و می‌شود.
یکی از عوامل موفقیت این کشور که سرمایه‌گذاران بسیاری را از دیگر کشورها در خود جای‌داده، سیاست خارجی موفق براساس منافع ملی است چراکه به‌طور تقریبی با هیچ کشوری مشکل حاد سیاسی ندارد، این درحالی است که سیاست می‌تواند تاثیر بسزایی در اقتصاد هر کشوری داشته باشد. به‌هرحال هرچند فقر در هند به واقعیتی تاریخی تبدیل‌شده بااین‌وجود، بعد از سال ۱۹۹۱میلادی نوآوری‌های موجود در سلامت غذایی و رشد اقتصادی سریع باعث کم شدن فقر در هندوستان شد.
هند در دوران تحریم ارتباط خود را با ایران قطع نکرد و شریک پایدار ایران ماند. بعد از برجام و توافقات هسته‌ای نیز روابط ایران و هند بهبود بیشتری یافت و به طور تقریبی تمام طلب‌ها از این کشور آسیایی وسیع تسویه شد و هیات‌های تجاری متعددی نیز از این کشور به ایران آمدند و رفتند و البته بالعکس. به‌تازگی نیز قرار شد هیات تجاری و بازاریابی در زمینه خدمات و تجهیزات پزشکی و گردشگری از ایران به هند سفر کنند تا در زمینه مسائل مختلف به مذاکره به‌منظور توسعه روابط تجاری بپردازند. درواقع همزمان با برگزاری کنگره جهانی گردشگری سلامت هیات تجاری و بازاریابی از ایران در زمینه خدمات و تجهیزات پزشکی و نیز گردشگری از ایران به دهلی‌نو اعزام می‌شوند تا علاوه بر حضور در کنگره یادشده با همتایان خود از سایر کشورها در حوزه‌های مربوط با هدف توسعه روابط تجاری و صنعتی به مذاکره بپردازند.
ایرانی‌ها باتوجه به ظرفیت‌های موجود در کشور در بخش گردشگری با داشتن دانش لازم و کافی می‌توانند زمینه‌ساز حضور گردشگران در استان‌های مختلف ایران که دارای جاذبه‌های گردشگری هستند، شوند و علاوه‌بر این در زمینه آخرین خدمات گردشگری به مسافران کسب اطلاع کنند. همچنین باتوجه به گام‌های روبه رشدی که در حوزه تولید تجهیزات پزشکی در ایران برداشته‌شده، این هیات تجاری و بازاریابی می‌تواند آخرین دستاوردهای ایرانی‌ها در این بخش را به دنیا معرفی کند و از تازه‌ترین تولیدات کشورهای خارجی در این حوزه مطلع شود. علاوه بر این در صورت وجود درخواست به‌منظور صادرات تجهیزات پزشکی از ایران به سایر کشورها و نیز واردات جدیدترین تجهیزات پزشکی به ایران، تاجران و بازرگانان ایرانی اعزام‌شده به دهلی‌نو می‌توانند زمینه‌ساز توسعه روابط تجاری باشند. در این میان برقراری تجارت ترجیحی با هند یکی از موضوعات مهمی است که مورد درخواست فعالان بخش خصوصی ایران است و براساس شنیده‌ها مسئولان دولتی نیز درحال مذاکره برای نهایی شدن آن هستند.

 

 رشد ۸/۵ درصدی صادرات به هند
رییس شورای بازرگانی ایران و هند با تاکید بااینکه اعزام هیات‌های تجاری به‌ویژه هیات‌های تخصصی بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: باید برای ارتباط بیشتر با این کشور آسیایی تلاش و برنامه‌ریزی را افزایش دهیم و با دیدارهای رودرروی شریکان تجاری توانمندی‌های ایران را به‌طرف هندی بشناسانیم.
ابراهیم جمیلی در گفت‌وگو با گسترش تجارت با اشاره به آمار تجارت با هند در ۱۰ ماه ابتدایی امسال تصریح کرد: در این مدت ۲میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار صادرات به هند داشتیم که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۴ با رشد تقریبی ۸/۵ درصدی مواجه بود. از فروردین تا دی سال ۹۴ صادرات ایران به هند ۲میلیارد و ۱۰۰میلیون دلار ثبت شد.
وی ادامه داد: واردات از هند نیز در ۱۰ ماه ابتدایی سال ۹۵ رقم یک‌میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری را ثبت کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۰۰ میلیون دلار کاهش داشته است.
رییس شورای بازرگانی ایران و هند گفت: این عدد و رقم‌ها حاکی از آن است که تراز تجاری ایران در مبادلات با هند مثبت بوده و در صادرات برتری داریم.
جمیلی بابیان اینکه باید نیازهای هند شناسایی و برمبنای آنها برنامه‌ریزی شود، ادامه داد: ما در جایگاه شورای بازرگانی ایران و هند درباره اعزام هیات تجاری ایران به دهلی اطلاع‌رسانی کردیم اما این امر از سوی سازمان توسعه تجارت برنامه‌ریزی‌شده است.
وی معتقد است: نباید فقط پذیرش هیات‌های خارجی در دستور کار باشد بلکه تا می‌توان باید هیات‌های مختلف به کشورهای متعدد اعزام کرد؛ این مهم هرچه بیشتر محقق شود، تاثیر بسزایی در صادرات غیرنفتی خواهد گذاشت و به جذب گردشگر نیز کمک بسیاری می‌کند.
رییس شورای بازرگانی ایران و هند درباره تجارت ترجیحی با هند می‌گوید: این توافق مهم تجاری بین دو کشور که مدت‌هاست درباره آن صحبت می‌شود هنوز به امضا نرسیده که یکی از معضلات ما نیز به‌شمار می‌رود چراکه به این مهم نیاز داریم.
جمیلی تصریح کرد: هند مشتری بالقوه کودهای شیمیایی اوره و آمونیاک، سرب، روی، مس، مواد پتروشیمی، خشکبار، میوه و زعفران ایرانی است که باتوجه به قطع نشدن ارتباط هند با ایران در زمان تحریم، می‌توان این کشور را شریکی پایدار برای ایران دانست.
وی بابیان اینکه ارتباط ایران و هند بعد از برجام رونق بیشتری گرفته، اظهار کرد: هند بیشتر بدهی‌های خود به ایران را پرداخت کرده و از شدت محدودیت‌های بانکی که در زمان تحریم‌ها به اوج رسیده بود نیز بسیار کاسته شده است.


برای تجارت ترجیحی با هند در حال مذاکره هستیم
مدیرکل دفتر بازرگانی کشورهای آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر اینکه مذاکرات تجارت ترجیحی با هند در حال انجام است، از دور بعدی مذاکرات در اردیبهشت سال آینده در تهران خبر داد.
سید مجتبی موسویان‌ریزی در گفت‌وگو با گسترش تجارت تصریح کرد: به‌طور معمول تجارت ترجیحی مذاکرات پیچیده‌ای دارد؛ به‌ویژه زمانی که ساختار تعرفه‌ای کشورها متفاوت باشد. درحال‌حاضر ساختار تعرفه‌ای ما یک ستونه و برای هند حدود ۷ ستونه است و باهم فرق دارد. وی ادامه داد: گروه مذاکره‌کننده هند قرار است اردیبهشت سال ۹۶ به تهران سفر کند و دور جدید مذاکرات دراین‌باره را آغاز کنیم؛ اما ابتدا باید به مدالیته برسیم؛ یعنی اینکه باید بدانیم باتوجه به تفاوت نظام‌های تعرفه‌ای چگونه می‌توانیم کاهش تعرفه داشته باشیم؟ اگر به یک روش کاهش مشترک برسیم بقیه امور شامل قواعد مبدأ و موافقتنامه، متن موافقتنامه و جداول زمان‌بر نخواهد بود و در مدت ۲، ۳ ماه نهایی می‌شود.
مدیرکل دفتر بازرگانی کشورهای آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران افزود: تاکنون دو دوره از مذاکرات بین طرفین برگزارشده و مبادله اطلاعات و آشنایی با نظام تعرفه‌ای داشته‌ایم، اما مشکل اصلی این است که باتوجه به تفاوت نظام‌های تعرفه‌ای هنوز یک روش کاهش تعرفه‌ای واحد توافق نشده است.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید