راه کشور به سوی صادرات غیرنفتی همواره شده است | اتاق خبر
کد خبر: 388933
تاریخ انتشار: 4 اسفند 1395 - 18:46
محمود واعظی :
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه راه به سوی صادارت غیرنفتی هموار شده از مثبت شدن تراز صادارت کالاها و فرآورده های غیرنفتی کشوردر هفته های اخیر خبر داد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا ، محمود واعظی ، عصر چهارشنبه در نشست شورای اداری استان اردبیل افزود: در سال های گذشته به خاطر تمرکز روی فروش نفت و استفاده از درآمد آن توجه چندانی به این موضوع نمی شد اما دولت تدبیر و امید از زمان روی کار آمدن خود تلاش گسترده ای را در ارتباط با تولید کالاهای غیرنفتی و صدور به خارج آغاز کرده است.

وی با اشاره به اینکه تلاش برای رونق دادن به اقتصاد کشور در اولویت برنامه های کاری دولت بوده است، اظهار کرد : مهار تورم از موفقیت های بزرگ دولت بوده به گونه ای که نرخ تورم به تدریج از 40 به 25 و 17 درصد کاهش یافته و اکنون به تورم یک رقمی رسیده است.

وی ادامه داد : نشانه های خوبی از بهبود وضعیت اقتصادی کشور در سایر حوزه ها دیده می شوند و به مردم شریف ایران این اطینان را می دهیم که عقب ماندگی های گذشته در آینده نزدیک جبران شوند.

وی با بیان اینکه اکثر مشکل ها و کارهای انجام نشده ناشی از محدودیت های خارج از اراده دولت بوده اند، افزود : امیدوارم آنچه را که گفته شده اما انجام نشده به پای کم کاری دولت نوشته نشود.

واعظی یکی از کارهای ارزشمند دولت را موفقیت در زمینه سیاست خارجی دانست و خاطرنشان کرد: توافق برجام و سیاست خارجی یک کشور به دولت ، گروه و جناح خاص مربوط نمی شود و این فقط در وهله اول در سایه هدایت ها و دلگرمی دادن های رهبر معظم انقلاب و در مرحله بعد با پشتوانه مردمی که فضای پرآرامشی را برای انجام مذاکره های مفید فراهم نموده بود، انجام گردید.

او مذاکره را یک جریان دو سویه دانست که در آن هیچ طرفی حاضر نیست که بدون دریافت امتیاز به طرف مقابل امتیاز دهد دانست و بیان کرد : نتیجه مذاکره تیم ایرانی و موفقیت کشورمان در ارتباط با برجام به اندازه ای است که ترامپ که فاقد دیپلماسی بین المللی است عمق ناراحتی خود را از این توافق نشان می دهد و بطور قطع این موضوع از برنده بودن کشورمان در این توافق حکایت دارد.

وی یکی از آثار مفید برجام را رفع قسمت عمده ای از تحریم ها دانست و افزود: در ماه گذشته میعانات نفتی ایران به میزان 2 میلیون و 900 هزار بشکه فروش رفت که به عنوان یک رکورد در تاریخ پس از انقلاب به شمار می آید.

واعظی ، تاکید کرد : آمارها از پیشرفت در اکثر شاخص های اقتصادی کشور و ازجمله در بخش های کشاورزی ، صنعت ، خدمات و تجارت حکایت دارند و بطور یقین مردم اثرهای مفید برجام و برداشته شدن تحریم ها را در آینده به تدریج احساس خواهند نمود.

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات در قسمت دیگری از سخنانش گفت: دولت تدبیر و امید از ابتدای تصدی این مسوولیت تلاش کرده است تا نگاه ملی و متوازن به تمام نقاط کشور داشته باشد و در مناطق روستایی ؛ مرزی و کم برخوردار که در سال های قبل توجه چندانی به پیشرفت و عمران آنها نشده است سرمایه گذاری ها و طرح های بیشتری را باوجود محدودیت اعتباری به اجرا بگذارد.

وی تشریح کرد : دولت به هیچ عنوان علاقه مند نیست که یک ساکن شهر کوچک و یا روستا که با تلاش روی زمین خویش امرار معاش و به شکل ساده زندگی می نماید به خاطر بعضی کاستی ها و نبود امکانات و یا به لحاظ بیکاری به شهرهای بزرگ مهاجرت کرده و علاوه بر خود سبب افزوده شدن بر مسایل و مشکل های ناشی از زندگی در شهرهای بزرگ نیز شود.

وی با بیان اینکه در نگاه دولت ، ایران فقط تهران و یا کلان شهرها نیستند افزود : سعی می شود تا در حد امکان دست کم قسمتی از امکاناتی که در پایتخت و دیگر شهرهای بزرگ وجود دارند در شهرهای کوچک و روستاها نیز ایجاد شوند.
او گفت : مبلغی که این دولت برای گازرسانی به روستاهای کشور صرف کرده آنقدر هنگفت است که اگر آن را در سایر مسایل عمرانی هزینه می کرد در ظاهر بزرگ جلوه می کرد اما با هدف برخورداری روستاییان عزیز نیز از رفاه نسبی این کار عظیم انجام شده است.

رییس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان که برای شرکت در نشست مشترک با مقام های جمهوری آذربایجان به اردبیل سفر کرده است در ادامه این نشست گفت : هرچند از 25 سال قبل مقام های آذری به اتصال خط ریلی ایران ازطریق استان گیلان به جمهوری آذربایجان تمایل دارند اما سعی ما بر آن هست تا در این ارتباط به صورت منطقی عمل شود و با لحاظ سود و زیان موضوع این کار عملی شود.

وی ضمن قول مساعد به تسریع در اجرای طرح اتصال اردبیل به راه آهن سراسری ادامه داد : اگر از جهات گوناگون صلاح بر این باشد که راه آهن ایران ازطریق پارس آباد در استان اردبیل به جمهوری آذربایجان وصل شود این کار را انجام خواهیم داد.

محمود واعظی روز چهارشنبه برای دیدار با شاهین مصطی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان که به اردبیل سفر کرده و نیز شرکت در همایش تجاری ایران و جمهوری اذربایجان در سرعین به استان سفر کرده است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید