Performancing Metrics

سقوط بازارهای سهام جهان در پی تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی | اتاق خبر
کد خبر: 391649
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1396 - 16:44
بازارهای سهام آسیایی روز سه شنبه که تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه و شبه جزیره کره به ابهامات پیرامون انتخابات فرانسه اضافه شد و ریسک گریزی سرمایه گذاران را افزایش داد، با کاهش روبرو شدند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، حتی نفت که پیش از این به دلیل نگرانی‌ها نسبت به احتمال مختل شدن عرضه در پی حمله موشکی هفته گذشته آمریکا به سوریه و توقف فعالیت بزرگترین میدان نفتی لیبی صعود کرده بود، روند حرکتش را تغییر داد و از صعود بازماند.

انتظار می رود بازارهای سهام اروپایی هم شروع ضعیفی داشته باشند و شاخصهای سهام FTSE۱۰۰ انگلیس، کک فرانسه و داکس آلمان به کاهش متمایل هستند.

شاخص سهام ام اس سی آی آسیا اقیانوسیه بجز ژاپن ۰.۳ درصد اُفت کرد.

ریسک‌های ژئوپلیتیکی در شرایطی تشدید می‌شود که اقتصاد جهانی بهبود مستمری داشته و به رشد  آسیای اقتصاد محور نیروی تازه‌ای بخشیده است.

شاخص نیک‌کی توکیو تحت تاثیر ضعیف شدن ارزش ین، ۰.۳ درصد اُفت کرد. سهام توشیبا با اُفت ۲.۷ درصدی، یکی از بزرگترین کاهش‌ها را داشت. سهام چین ۰.۴ درصد و سهام هنگ کنگ ۰.۹ درصد عقب نشینی کرد.

سهام کره جنوبی و تایوان هم به سطح پایین‌تری کاهش پیدا کردند.

سهام استرالیا پس از گزارشی که نشان داد وضعیت کسب و کار بهبود قابل توجهی پیدا کرده است، با معکوس کردن روند کاهشی، ۰.۳ درصد صعود کرد. نرخ برابری دلار استرالیا در برابر دلار آمریکا ثابت و ۰.۷۵۰۱ دلار بود.

شاخصهای سهام آمریکا در معاملات روز دوشنبه وال استریت که به دلیل نگرانیها نسبت به گزارشهای درآمدهای سه ماهه شرکتها متلاطم بود، تغییر چندانی نداشتند. اضطراب سرمایه گذاران باعث شد بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا به ۲.۳۴۲۷ درصد کاهش پیدا کند.

سرمایه گذاران پس از حمله موشکی هفته گذشته آمریکا به سوریه، نگران احتمال اقدام نظامی این کشور علیه کره شمالی هستند. چین و کره جنوبی موافقت کرده‌ند در صورت انجام آزمایش‌های موشکی بالستیک بیشتر، تحریم‌ها علیه کره شمالی را تشدید کنند.

در فرانسه هم نظرسنجی‌های چند هفته اخیر نشان می‌دهد امانوئل ماکرون و مارین لوپن، در نخستین دور از انتخابات در ۲۳ آوریل، پیشتاز هستند. برنامه لوپن برای خروج از یورو و برگزاری همه پرسی برای خروج از عضویت اتحادیه اروپا، بسیاری از سرمایه گذاران را به وحشت انداخته است.

یورو ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱.۰۵۸۷ دلار رسید. دلار در برابر ین ژاپن ۰.۳ درصد اُفت کرد و ۱۱۰.۶۵ ین معامله شد.

شاخص دلار آمریکا که این ارز را در برابر سبدی از ارزهای بزرگ دنبال می کند، ثابت بود و در ۱۰۱.۰۳ واحد قرار گرفت.

بر اساس گزارش رویترز، جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد این بانک برای حمایت از رشد اشتغال و تورم، قصد دارد نرخهای بهره را به تدریج افزایش دهد.

نفت خام به دلیل افزایش تولید نفت آمریکا که نگرانیها نسبت به مازاد عرضه جهانی را تشدید کرده است، از بالاترین قیمت پنج هفته اخیر که اوایل معاملات ثبت شده بود، عقب نشینی کرد.

نفت خام آمریکا با  ۱۴ سنت کاهش، ۵۲.۹۵ دلار در هر بشکه معامله شد در حالیکه نفت برنت با ۱۰ سنت کاهش، ۵۵.۸۹ دلار در هر بشکه بود.

آشفتگی بازار جهان و ضعف دلار از قیمت طلا حمایت کرد و هر اونس این فلز ارزشمند، ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۲۵۶.۵۰ دلار رسید.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید