سیاست صدقه‌ای را کنار گذاشته‌ایم | اتاق خبر
کد خبر: 391744
تاریخ انتشار: 24 فروردین 1396 - 17:54
وزیر کار:
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: در سیاست رفاهی خود سیاست صدقه ای را کنار گذاشته ایم و به سمت سیاست های فقرزدایی مبتنی بر توانمندسازی رفته ایم.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، علی ربیعی، امروز 24 فروردین ماه در نشست مشترک کارگروه اشتغال و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان اظهار کرد: استان کرمان نقش بی بدیلی در تاریخ تحولات اجتماعی، تاریخی و بعد از انقلاب در اقتصاد داشته است و شهید باهنر و مرحوم هاشمی رفسنجانی نقش اساسی در این زمینه داشته اند. هر جایی که همگرایی ایجاد شده و کانون کارآفرینی شکل گرفت، زمینه سرمایه گذاری ملی را نیز پیدا کرد و این ویژگی در استان کرمان در دهه 60 به وجود آمده و با حضور آقای رزم حسینی تداوم یافته است.

ربیعی تصریح کرد: 76 هزار میلیارد تومان تفاهمنامه منعقد شده در استان کرمان کار خیلی بزرگی است و اگر حتی یک سوم عملیاتی شود، کار فوق العاده بزرگی است. در سه سال آینده وضع استان کرمان قطعا تغییر خواهد کرد و 32 هزار و 242 شغل ایجاد شده در سال قبل، اتفاق بسیار خوبی در استان بوده است.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: فکر می کنم استان کرمان حداقل 50 هزار شغل دست مهاجرین دارد و استان این ظرفیت را داشته که این شغل را به آنها بدهد. علاوه بر زیرساخت های ایجاد شده، به زیرساخت روانی عقلانیت و سخت کوشی نیاز داریم، زیرا ارقام به دست آمده در سه و نیم سال گذشته استان قابل توجه است. ظرفیتی که برای جذب سرمایه گذار ایجاد شده مهم تر از سایر موارد است زیرا سرمایه گذار جایی می رود که کشش منابع انسانی و مدیریت داسته باشد.

وی با اشاره به اینکه در سه جهت در زمینه اشتغال حرکت می کنیم، تصریح کرد: یک جهت تثبیت شغل است و در استان کرمان نیز دنبال می شود و در بخش معادن که در استان کرمان ریزش نیرو داشتیم، سعی کردیم با تزریق منابع از ریزش جلوگیری کنیم. برای اینکه بتوانیم اشتغال استان را پاسخ بدهیم، مطالعه صورت گرفته و اولویت ها بیرون آمده و مسیر سوم اشتغال، طرح تکاپو است و در این طرح برای امسال 3 هزار شغل پیش بینی شده و امیدواریم برای سال آینده یک هزار مورد دیگر را بتوانیم محقق کنیم.

وی افزود: استان منطقه بندی شده که در منطقه اول با محوریت خدمات صنایع معدنی، پسته و باغداری، منطقه دیگر کشاورزی و ... برنامه ریزی و شهرها مشخص شده اند و خوشحالیم که 100 مورد از صندوق های خرد محلی در استان در حال کار است و یکی از مسیرها را در این زمینه دنبال می کنیم.

ربیعی تصریح کرد: سند توسعه سیستان و بلوچستان و کردستان را در دستور کار نخستین جلسه شورای عالی اشتغال داریم و استان کرمان نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت و در برنامه های امسال در تبعیت از فرامین رهبر معظم انقلاب منابع و تسهیلات خوبی اختصاص می‌یابد. کار بی سر و صدا از خصلت های دولت بوده و فکر می کنم آرامش، ضرورت امروز جامعه ایران است و سرمایه گذاری خارجی جایی که درگیری باشد، نمی آید.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: حق نداریم راجع به یک ریال اعتبار تصمیم ناروا بگیریم و معتقدم آرامش اصلی ترین مسئله ما در جامعه امروز است و ریشه آسیب های اجتماعی نیز در ناآرامی است و دولت نیاز دارد جامعه را با آرامش جلو ببرد. اصل بعدی ما حرکت کارشناسی و عقلانی است و حق نداریم آینده کشور را به خاطر رضایت امروز از بین ببریم و تعجب می کنم کسانی می گویند یارانه 250 هزار تومانی می دهند. حتی در سیاست رفاهی خود سیاست صدقه ای را کنار گذاشته ایم و به سمت سیاست های فقرزدایی مبتنی بر توانمندسازی رفته ایم.

وی تصریح کرد: 280 تخت بیمارستانی طی سه سال گذشته در استان کرمان اضافه شده و جاهایی که می دانستیم هزینه ها برای مردم کمرشکن است، سیاست رفاهی را درست پیش برده ایم. سخت کوشی به معنای پرکاری و رفتن به حوزه هایی است که دیده نمی شود و سیاست دولت این بوده و تعبیر بنده این است که سخت کوشی در دولت پیشرفت بهتر از ادعای دویدن در دولت پسرفت است. در سایه عقلانیت و سخت کوشی باید رو به پیشرفت برویم و این بنای دولت است و باید کار اساسی کرد، زیرا جامعه، رهبری و روح امام قضاوت خود را خواهند کرد.

ربیعی با اشاره به عملکرد وزارت رفاه تصریح کرد: در بیمه درمان 11 میلیون نفر را بیمه کردیم و 2.5 درصد بیسوادی را در سایه یک برنامه منسجم کاهش دادیم و بر کودکان بازمانده از تحصیل تمرکز کردیم.

وی بیان کرد: معتقدیم یارانه سه دهک پایین را باید بهبود ببخشیم و برنامه دولت برای سال جدید غنی سازی اقشار پایین از جنبه دستیابی به شغل است و برنامه اشتغال ضد فقر و بیمه اجتماعی برای همه را دنبال می کنیم.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: مدارا و اجماع بزرگ، جزو سیاست دولت است و دولت معتقد است همه باید زیر سایه رهبر بزرگمان کنار هم باشیم.

ربیعی تصریح کرد: لازم است قدرت نظامی کشور را افزایش بدهیم و دولت بیشترین سرمایه گذاری را برای افزایش قدرت نظامی انجام داده و امروز در سایه قدرت و توان ملی کار را جلو می بریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در دولت یازدهم برای 35 هزار نفر در استان اشتغال زایی شده ضمن اینکه شغل های غیررسمی نیز ایجاد شده است.

دکتر علی ربیعی در دیدار با امام جمعه کرمان به همراه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و استاندار کرمان اظهارکرد: سال جاری در استان کرمان در حوزه آی تی با 300 میلیارد تومان سرمایه گذاری حداقل 4000 شغل ایجاد می شود و ارزش افزوده استان را نیز به دنبال خواهد داشت.

ربیعی با اشاره به اینکه استان کرمان در زمینه سرمایه گذاری استان نخست کشور است گفت: این حجم از سرمایه گذاری ها سه سال دیگر تاثیر خود را نشان خواهد داد.

وی با بیان اینکه ما سال های 96، 97 و 98 را سال های جهش حوزه اقتصاد و فرهنگ پیش بینی می کنیم، خاطرنشان کرد: امیدوارم با موجی از امید و جهش که پیش رو خواهیم داشت آسیب های اجتماعی نیز کاهش چشمگیری داشته باشد.
انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید