برگزاری همایش ایرانیان نورتیک در اتاق بازرگانی زنجان | اتاق خبر
کد خبر: 393385
تاریخ انتشار: 25 اردیبهشت 1396 - 23:45
رئیس اتاق بازرگانی زنجان گفت: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده اتاق بازرگانی طی حداکثر سه ماه آینده همایش ایرانیان کشورهای (نورتیک) را در دستور کار دارد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، منطقه زنجان، غلامحسین جمیلی در دیدار رایزن بازرگانی کشور قنلاند با جمعی از اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی استان، اظهار کرد: این دیدار در زمینه‌های پیشبرد اهداف بین دو کشور است و با دیپلماسی جدیدی که کشور ایران پس از برجام دنبال می‌کند بر این اساس است که شرکای جدیدی را در جهان داشته باشد.

 

این مسئول ادامه داد: این دیدار و گفت‌وگوها برای ایجاد و گسترش زمینه‌های همکاری و بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های یکدیگر است که این مهم از اهداف اتاق ایران نیز است و امیدواریم با سیاست‌های جدید شاهد پررنگ‌تر شدن روابط و رشد و توسعه آن باشیم.

 

وی فرصت ایجاد شده برای ایجاد روابط با کشورهای حوزه اسکاندیناوی را مغتنم دانست و خاطرنشان کرد: ایران مزیت‌های زیادی را در زمانی که با این کشورها ارتباط نداشت را از دست داده و در حال حاضر دستوری که از دولت به استان زنجان رسیده مبنی بر گسترش زمینه‌های الکترونیک و فناوری است که امیدواریم با همکاری فنلاندی‌ها با سرعت بیشتری به این اهداف تعیین شده برسیم.

 

این مسئول با اشاره به محصولات کشاورزی تولید شده در استان زنجان، یادآور شد: در استان زنجان بیش از 3 میلیون تن محصولات کشاورزی مازاد وجود دارد که می‌توان در رابطه با نحوه ارسال و قیمت نهایی این محصولات مذاکره کرد. همچنین استان زنجان از لحاظ موقعیت جغرافیایی در موقعیت منحصر به فردی قرار دارد، به طوری که بیش از نیمی از جمعیت کل کشور در شعاع 400 کیلومتری استان است و استان زنجان از طرف دولت به عنوان منطقه لجستیک شمال‌غرب معرفی شده است.

 

جمیلی تصریح کرد: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده اتاق بازرگانی طی حداکثر سه ماه آینده همایش ایرانیان کشورهای (نورتیک) را در دستور کار دارد و این همایش فرصت مناسبی خواهد بود تجار این کشورها در ایران حضور داشته باشند و از فنلاند نیز انتظار داریم تا با معرفی این همایش به تجار و بازرگانان خود پشتیبانی و کمک‌های لازم را در بهتر برگزار شدن این همایش داشته باشد.

 

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان با اشاره به سفر هیئت فنلاندی به ایران در شهریورماه، اظهار کرد: امیدواریم در این هیئت تجاری افرادی نیز در حوزه‌هایی که استان زنجان علاقه‌مند به همکاری در آن است نیز وجود داشته باشد که از جمله این بخش‌ها می‌توان به بخش بازرگانی و مبادله کالا، بخش معدن باشند و افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری و کار تضمین شده هستند، بخش معدن استان زنجان گزینه مناسبی است؛ چرا که هنوز محدوده‌های اکتشاف نشده‌ای در این استان وجود دارد.

 

وی با بیان اینکه اگر بگوییم ایران با قدمت‌ترین کشور جهان است، ادعا نکرده‌ایم، گفت: در بحث توریستی و گردشگری نیز ایران می‌تواند جذابیت‌های بسیاری را برای مردم فنلاند داشته باشد که البته جاذبه‌های طبیعی منحصر به فرد فنلاند نیز می‌تواند میزان مسافرت‌ها را به این کشور افزایش دهد.

 

در ادامه این جلسه، رایزن سفارت فنلاند در ایران، اظهار کرد: در یک سال گذشته رابطه بازرگانی مناسبی را با اتاق بازرگانی استان زنجان برقرار کرده‌ایم که برای ارتباطات آینده این دو کشور نیز موثر است.

 

کیمو لاکسون ادامه داد: این کشور در حوزه‌های برق و انتقال انرژی همچنین در بخش آموزش‌های پایه و نیز آموزش‌های تخصصی توان و قدرت بالایی دارد و در بهمن‌ماه سال گذشته نیز نمایشگاهی در استان تهران با حضور شرکت‌هایی از فنلاند برگزار شد که برخی از آن‌ها بیش از 40 سال بدون وقفه در حوزه معدن در ایران فعالیت کرده بودند و در زمینه‌های سالم‌سازی و مدیریت پسماند نیز قوی هستند.

 

وی افزود: در بحث کشاورزی نیز تعداد کمی شرکت‌های فنلاندی هستند که در ایران در زمینه‌های ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی فعالیت می‌کنند و یقینا در ایران نیز محصولاتی از جمله انار، پسته و یا سایر آجیل‌ها هستند که در فنلاند رشد نمی‌کنند و به دلیل کیفیت خوب این محصولات بازار خوبی خواهند داشت.

 

این رایزن بازرگانی تصریح کرد: بخش حمل‌ و نقل و لجستیک نیز برای ما اهمیت دارد و خط ریلی که از روسیه به شمال ایران متصل است می‌تواند در صادرات و واردات به‌خصوص در بخش محصولات کشاورزی تاثیر مثبتی در زمان داشته باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: خوشحالیم که هیئت تجاری از فنلاند به ایران می‌آید و خواسته‌های شما را در رابطه با ترکیب و حضور بازرگانان در زمینه‌های مختلف زا به اطلاع آنان می‌رسانیم.

 

در ادامه این جلسه یکی از اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان، اظهار کرد: اینکه موضوع فعالیت بازرگانان از قبل ارائه شود و پیش ار سفر آنان به ایران ارتباط بین دو طرف برقرار شود می‌تواند کمک موثری را در سفر و انعقاد قرار داد به آنان داشته باشد.

 

محسن عطائیان افزود: حوزه‌های مواد شیمیایی، فلزات، چوب، کاغذ، مقوا، فرآورده‌های حاصل از مواد معدنی و قراضه‌های آهن و چدن همچنین فرش و مواد غذایی، ماشین‌آلات معدنی و سایر تجهیزات و ماشین‌الات، از جمله مواردی می‌تواند باشد که بازرگانان فنلاندی در این حوزه‌ها به زنجان سفر کنند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید