راه آهن ایران روسیه نقطه عطف گسترش روابط تجاری ایران و اروپا | اتاق خبر
کد خبر: 393498
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1396 - 10:56
رایزن بازرگانی سفارت فنلاند در ایران به منظور بسط و گسترش روابط تجاری زنجان ، فنلاند با اعضاء هیات نمایندگان اتاق زنجان دیدار و گفتگو نمود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از اتاق زنجان، در این نشست جمیلی رئيس اتاق زنجان ابراز امیدواری کرد این دیدار زمینه ساز پیشبرد روابط دوجانبه فی مابین دو کشور  باشد.

وی با اشاره به فضای دیپلماسی جدید در ایران بواسطه انجام  توافق هسته ای اظهار داشت : پس از برجام ما بدنبال یافتن شرکای تجاری  جدید هستیم از اینرو  ایجاد و گسترش زمینه های همکاری و بهره مندی از فرصتهای ایجاد شده از برنامه های ماست.

وی فرصت ایجاد شده در راستای گسترش همکاری با کشورهای حوزه اسکاندیناوی را برای زنجان  فرصت مغتنم دانست و تصریح کرد متاسفانه در گذشته بخاطر غفلت و کم توجهی به روابط تجاری مزیتهای زیادی را از دست دادیم که امیدواریم با هماهنگی اتاق ایران و  بااعمال  سیاستهای جدید شاهد رشد و شکوفایی و توسعه روابط تجاری با این کشورها باشیم.

ایشان یکی از مهمترین تصمیمات دولت در خصوص استان را اتخاذ دستوراتی مبتنی بر توسعه زنجان در حوزه الکترونیک و فناوری دانست و تصریح کرد امیدواریم با همکاری فنلاندیها در رسیدن به اهداف شتاب بیشتری حاصل گردد.

رئيس اتاق زنجان انتقال تجربیات، تکنولوژی و سرمایه گذاری را از مهمترین محورهای همکاری با کشور فنلاند عنوان نمود و تصریح کرد با حضور هیات اعزامی اتاق  زنجان به  کشور فنلاند ما از تواناییها و پتانسیلهای بالقوه این کشور  آگاه شدیم  و امیدواریم بتوانیم در حوزه تکنولوژیهای جدید  معدنی  نیز روابط نزدیکی با شما ایجاد نمائيم.

ایشان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تولید ۳ میلیون تن محصولات کشاورزی مازاد بر نیاز استان گفت: محصولات تولیدی در بخش کشاورزی استان از حیث کیفیت قابل مقایسه با کشورهای صنعتی است لکن در خصوص مدت زمان حمل و قیمت نهایی باید تصمیماتی اتخاذ گردد تا این محصولات در کوتاه ترین پروسه زمانی و با کمترین نرخ  بدست مصرف کنندگان برسد.

مهندس جمیلی در ادامه افزود استان زنجان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و محل استقرار از ویژگیهای منحصر به فردی برخوردار است  بگونه ای که بیش از نیمی از جمعیت کشور در شعاع ۴۰۰ کیلومتری زنجان اسکان داشته  از این رو می توان با محوریت استان زنجان با  سایر نقاط ایران روابط تجاری ایجاد نمود و دولت نیز در صدد تبدیل زنجان به مرکز لجستیک شمالغرب کشور می باشد.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری همایش بزرگ ایرانیان مقیم کشورهای نوردیک گفت این همایش فرصتی مناسب جهت آشنایی بازرگانان این کشور با بازارهای هدف می باشد لذا ما از کلیه علاقمندان به تجارت با ایران جهت حضور در این همایش دعوت می کنیم لذا فنلاندیهای مقیمم  ایران نیز می توانند بصورت ویژه در این همایش حضوریابند.

 رئیس اتاق زنجان در این نشست ضمن اشاره به توسعه فضای اداری اتاق پیشنهاد کرد آن دسته از شرکتهای خارجی که علاقمند به همکاری با استان هستند می تواند به مدت ۶ ماه تا یکسال از فضای رایگان اداری اتاق  جهت استقرار استفاده نمایند.

ایشان در بخش پایانی سخنانشان به اهمیت مبحث گردشگری و توریست اشاره نمود و تصریح کرد با توجه به قدمت تاریخی ایران و زیبائیهای منحصر به فرد کشور فنلاند می توانیم در خصوص صنعت توریسم نیز همکاری و سرمایه گذاریهای مشترکی ایجاد نمائيم.

در ادامه کلانتری نائب رئيس اتاق زنجان از حضور رایزن اقتصادی سفارت فنلاند در زنجان ابراز خرسندی نمود و اظهارداشت  این حضورمیتواند  باب جدیدی در گسترش فعالیتهای تجاری استان زنجان باشد.

 وی در ادامه با اشاره به تحریمهای ظالمانه علیه   ایران اظهار داشت متاسفانه شرایط آن روز کشور ایجاب  مینمود کلیه نیازهای کشوردر خصوص تامین  ماشین آلات صنعتی  از طریق کشور چین که از حیث مرغوبیت اجناس قابل مقایسه با کشورهای اروپایی نبود وارد شود   لذا در شرایط فعلی  واجرای برجام ما بدنبال تکنولوژیهای به روز جهانی هستیم.

 وی  درادامه به حضور قدرتمند شرکتهای آلمانی جهت برگزاری نمایشگاه صنعت نساجی در خردادماه اشاره نمود و گفت این نمایشگاه با استقبال خوبی مواجهه گشته لذا شرکتهای فنلاندی نیزمی تواند با اتاق زنجان همکاریهای اینچنینی ایجاد نمایند.

ضرابی عضو هیات نمایندگان اتاق زنجان نیز دراین نشست از پیشرفتهای این شرکت درخصوص استفاده از تکنولوژی نانو سخن گفت و اظهار داشت با استفاده از سیستم نانو به موفقیتهای خوبی  در خصوص تولید کمربند بارداری ضد  اشعه X، تولید لباسهای ضد لک و … شدیم  که امیدواریم بتوانیم با شرکتهای فنلاندی  در این خصوص همکاری نزدیکی داشته باشیم.

عطائیان عضو دیگر هیات نمایندگان نیز با اشاره به لیست کالاهای صادراتی کشور فنلاند به ایران خواستار حضور شرکتهای مرتبط با این کالاها در همایش ایرانیان مقیم فنلاند شد.

در ادامه لاکسونن رایزن اقتصادی سفارت فنلاند ضمن ابراز خرسندی از دعوت اتاق زنجان از آمادگی فنلاندیها برای حضور در بخش ITو برق خبر داد و گفت ما می توانیم با آموزشهای تخصصی و پایه ای در کنار شما باشیم.

سالم سازی آب، مدیریت پسماندها و حوزه معدن و هتلداری  از جمله بخشهایی بود که رایزن اقتصادی فنلاند از آمادگی شرکتهای فنلاندی  برای گسترش همکاری های فی مابین خبر داد.

از سوی دیگروی باشاره به پرورش  پسته، انار و برخی دیگر از اقلام کشاورزی در ایران  خواستار صادرات این اقلام به کشور فنلاند شد و گفت  اگر محصولات شما توانایی ورود به  بازارکشور  فنلاند را داشته باشند بی شک  شما می توانید به کل اروپا صادرات داشته باشید .

وی استفاده از خط ریلی روسیه به ایران را یکی از مزیتهای ایران دانست و گفت بی تردید استفاده از راه آهن در کاهش هزینه حمل و نقل و کاهش قیمت تاثیرات شگرفی خواهد داشت.

 

نویسنده:

 
 
 
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید