تعامل با ترامپ ممکن است | اتاق خبر
کد خبر: 394309
تاریخ انتشار: 14 خرداد 1396 - 20:45
اسد:
رئیس جمهوری سوریه اعلام کرد که وضعیت در سوریه از لحاظ نظامی بسیار بهبود یافته است و داعش و النصره و گروه‌های مشابه آنها در حال پس‌روی هستند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با شبکه هندی ویون تی وی گفت: تعامل با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای من امری ممکن است.

اما بشار اسد این سوال را مطرح کرد که آیا ترامپ می‌تواند چیزی را محقق سازد، در حالی که به بیشتر وعده‌های خود عمل نکرده است؟

رئیس جمهوری سوریه تصریح کرد که وضعیت در سوریه بسیار بهبود یافته است و گروه‌های تروریستی و اساساً داعش، النصره و گروه‌های مشابه آنها در وضعیت عقب‌گرد هستند.

وی اظهار کرد، کشورهایی چون عربستان، قطر، ترکیه، ایالات متحده، فرانسه و انگلیس با هدف اجرای دستورکارهای سیاسی، از تروریسم حمایت می‌کنند.

اسد با تاکید بر اینکه سوریه هیچ سلاح شیمیایی ندارد، گفت که سوریه دیگر تاسیسات لازم برای این منظور را ندارد و جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا نیز به این امر اذعان کرد.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت از لحاظ نظامی در میدان نبرد بسیار بهتر از گذشته شده است، اما این امر به صورت کامل تصویری را از اوضاع ارائه نمی‌دهد چراکه اوضاع محدود به درگیری‌های نظامی نیست بلکه مسائل مختلفی همچون ایدئولوژی وجود دارد که تلاش می‌کنند تا این ایدئولوژی را در منطقه ما گسترش دهند که این امر خطرناک‌ترین چالشی است که می‌توانیم در زمان کوتاه و همچنین در بلندمدت با آن روبه‌رو باشیم.

بشار اسد موضع هند در قبال بحران سوریه را نیز ستود و گفت: با وجود تمامی فشارهای غرب بر تمامی کشورهای جهان از جمله هند برای مشارکت در محاصره و تحریم علیه مردم سوریه، اما هند رابطه خود با سوریه را کم نکرد.

رئیس جمهوری سوریه همچنین با بیان اینکه داعش بسیار قدرتمند است، گفت که خارج کردن داعش از اراضی تحت حاکمیت سوریه چند ماه طول می‌کشد.

وی گفت: مشکل این است که داعش از حمایت ایالات متحده برخوردار است. ایالات متحده ظرف شش ماه گذشته، سه بار به ارتش سوریه که با داعش می‌جنگد، حمله کرده است. در هر بار که ایالات متحده به نیروهای ما در منطقه‌ای حمله  کرد، در همان زمان داعش حمله‌ای را علیه نیروهای ما ترتیب داد و آن منطقه را تحت تصرف درآورد. در نتیجه، پاسخ واقعی این است که پیروزی بر داعش به میزان حمایت بین‌المللی بستگی دارد که این گروه دریافت خواهد کرد.

اسد در پاسخ به این سوال که اگر حافظ اسد، رئیس جمهوری فقید سوریه در حال حاضر حضور داشت، چگونه اوضاع را حل و فصل می‌کرد، گفت: این نخستین بار نیست که سوریه با تروریسم مواجه شده است. ما از زمان پیش از حافظ اسد با تروریسم مواجه بوده‌ایم، ما در دهه پنجاه (1950) و زمانی که اخوان‌المسلمین به سوریه آمدند، با تروریسم رودررو شدیم. از آن زمان، درگیری‌ها در سوریه به روشی مشابه اما در سطحی متفاوت به وقوع پیوست.

وی افزود: در نتیجه، اصل نزاع همان است. صرف نظر از اسامی گروه‌های مختلف اما باید گفت که تروریسم همان تروریسم و رادیکالیسم همان رادیکالیسم است. روشی که تمامی آن تروریست‌ها دنبال می‌کنند، یک چیز است. رئیس جمهور حافظ اسد در دهه‌های هفتاد و هشتاد با آن تروریست‌ها مقابله کرد و ما در حال حاضر باید با آنها بجنگیم. اگر ما پنجاه سال بعد و با نسلی دیگر نیز با تروریست‌ها مواجه شدیم، باید با آنها بجنگیم. به همین دلیل، من معتقدم که پاسخ و روش به یک صورت بوده است. اما ممکن است که جزئیات و شرایط میان دو مرحله و دو رئیس جمهور متفاوت بوده باشد چراکه در وضعیت چنین جنگی، ممکن است شرایط به سرعت تغییر کند.

بشار اسد تصریح کرد: ما به سمت شرایط بهتر حرکت می‌کنیم چراکه تروریست‌ها را شکست داده‌ایم. با پیشروی نیروهای ما در چندین جبهه، ما شرایط بدتر را در شش سال جنگ پشت سر گذشته‌ایم.

اسد همچنین گفت: تنها اشتباهی که سوریه مرتکب شد این بود که ما باور کردیم که غرب ارزش‌هایی دارد.

وی افزود: اولین طرفی که درگیری‌ها در سوریه را آغاز کرد، قطر بود که این کار را با حمایت کشورهای غربی انجام داد. ما هیچ طرح سیاسی ندیدیم که بتواند نتیجه‌ای داشته باشد، باوجود اینکه "آستانه" نتایج جزئی را با ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه رقم زد و تحول مثبتی را در این خصوص ایجاد کرد، اما نمی‌توانیم این امر را راه حل سیاسی بنامیم.

رئیس جمهوری سوریه درخصوص "راز" ماندنش در راس قدرت در سوریه در طول ۱۷ سال گفت: این راز مرتبط با من نیست، بلکه مربوط به حمایت مردم است. زمانی که از حمایت مردم برخوردار باشی، می‌توانی در مقابل هر طوفانی بایستی. شاید این رازی باشد که غرب به آن پی نبرده است. آنها در تحلیل اوضاع در سوریه بسیار سطحی‌نگر بودند.

وی درخصوص اینکه آیا به خروج از سوریه و کنار رفتن یا زندگی در خارج از سوریه فکر می‌کند، اظهار کرد: رئیس جمهور از طریق انتخابات روی کار می‌آید، کنار رفتن او نیز از طریق انتخابات یا در زمانی است که ببینی مردم سوریه از تو حمایت نخواهند کرد، چراکه بدون حمایت مردم، نمی‌توانی چیزی را محقق سازی و در آن هنگام باید رفت. اما از آنجا که وضعیت به این شکل نیست و تو در وسط طوفان هستی، من نمی‌توانم بگویم که من تسلیم خواهم شد یا سوریه را ترک می‌کنم. این بسیار خودخواهی است و کاملاً یک اقدام غیر ملی‌گرایانه است. زمانی که تو در وسط طوفان هستی، باید کارت را به عنوان یک رئیس جمهورانجام دهی تا مردم به تو بگویند که برو، چراکه تو نمی‌توانی به کشورت کمک کنی. در آن هنگام باید رفت. این در مورد ترک کردن سوریه است، اما برای شخص من، خروج از سوریه یک گزینه نیست. من از زمانی که جوان بودم، به عنوان شخصی رشد یافتم و بزرگ شدم که نمی‌تواند در کشور دیگری جز در کشور خودش زندگی کند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید